Görüş Bildir
Haberler
Hassas Dosyalar Nasıl Güvende Tutulur? Bu Adımları Takip Ederek Siber Güvenliği Artırabilirsiniz!

Hassas Dosyalar Nasıl Güvende Tutulur? Bu Adımları Takip Ederek Siber Güvenliği Artırabilirsiniz!

mustafa kalkan
26.01.2022 - 09:40 Son Güncelleme: 26.01.2022 - 11:01

Her şeyin dijitalleştiği bir çağda yaşıyoruz. Tüm hassas bilgilerimiz de bu nedenle artık dijital ortamlarda saklanıyor. Hem iş hem de özel hayatımızla ilgili gizli bilgilerimizi güvende tutmak için uzmanlar bazı ipuçları paylaştı. Gelin sanal dünyada bilgileri güvende tutmak için neler yapabiliriz beraber bakalım.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Tüm cihazlarınızda disk şifrelemesini aktif edin.

Gizli verilerin saklandığı veya aktarıldığı cihazlarda yani cihazların çoğunda, tam disk şifrelemesini (FDE) etkinleştirdiğinizden emin olun. Şifreleme, yanlış ellere geçmesi halinde cihazdaki verileri korur. Windows’taki FDE aracı BitLocker’dır. Bu aracın MacOS’daki karşılığı ise FileVault’dur. FDE, çoğu iOS ve Android telefonda varsayılan olarak etkin durumdadır. Zorunlu olmadıkça bunu devre dışı bırakmayın.

İş bilgileri işte kalacak şekilde şifrelensin.

Önemli verilerin yanlış ellere geçmesinin bir başka yolu da fiziksel ortamın, harici sabit disklerin veya flash sürücülerin, kaybedilmesidir (veya çalınmasıdır). İdeal olan bu verilerin asla ofis dışına çıkarılmamasıdır. Verileri harici bir ortama aktarmanız gerekiyorsa, aktaracağınız veriyi önceden şifrelemeniz gereklidir. Örneğin, birçok küçük işletmelere yönelik güvenlik çözümü, kripto taşıyıcı biçiminde şifreli veri saklamayı destekler.

Uçtan uca şifreleme çok önemli.

Bazen gizli verileri çevrimiçi olarak, e-postayla veya bir dosya paylaşım hizmetiyle göndermeniz gerekebilir. Mümkün olduğunca bundan kaçınmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz ancak göndermek zorundaysanız, en azından verileri başkasının ele geçirmesi ihtimaline karşı şifreleyin. Bunu yapmanın en kolay yolu, parola korumalı bir arşiv dosyası oluşturmaktır. Neredeyse tüm arşiv programlarında bu seçenek bulunur. Veriyi şifreledikten sonra, parolayı farklı bir kanal aracılığıyla, örneğin, bilgileri bir e-postaya ek yaparak gönderiyorsanız parolayı uçtan uca şifrelemeyi destekleyen bir mesajlaşma uygulaması aracılığıyla alıcıya gönderin.

Gereksiz bilgileri düzenli olarak silin.

Geçerliliğini yitirmiş bilgiler bile sorunlara yol açabilir, bu yüzden bu bilgilerden kurtulun. Daha az hassas olan bilgileri en azından silin ve ardından verilerin basit bir tıklamayla geri yüklenememesi için Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşaltın. Ne düzeyde hassasiyet içerdiği belli olmayan diğer tüm veriler içinse, geri yüklenmesini önlemek amacıyla bir dosya imha programı kullanın.

Yedekleri de şifrelemeyi unutmayın.

Yedeklemeler hayati düzeyde taşır ancak aynı zamanda bir sızıntı kaynağı da olabilirler. Bu nedenle, gizli verilerin yedeklerini oluşturmadan önce bunları bir kripto taşıyıcıya (cryptocontainer) koymalısınız.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Verileri birkaç farklı yerde kopyalayarak tutun.

Verileri birkaç farklı yerde kopyalayarak tutun.

Verilerinizi, birbirinden izole edilmiş birkaç farklı yerde saklayın. Örneğin bir dosyaya ait kopyanın birini bilgisayarınızda, diğerini de harici bir sürücüde veya güvenilir bulut depolama hizmetinde tutabilirsiniz. Tekrar ifade ediyoruz; dosyaları önceden şifrelemeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir:

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın