Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hasan Sabbah'ın Hayatından 8 Az Bilinen Kesit

99PAYLAŞIM

Hasan Sabbah'ın Hayatından 8 az bilinen kesit

Büyük Selçuklu Devleti zamanında yaşamış olan, tarihin eski ezoterik ve batıni örgütü Haşhaşileri kuran ve ölene kadar liderliğini yapan İranlıdır. Tarihteki en gizemli insanlardan biri olarak adı geçer.Tam adı Hasan bin Ali bin Muhammed bin Cafer bin Hüseyin bin Sabbah el-Hamari’dir(1034 – 1124).

1. Her şeyden önce Alamut Kalesi'ni ince bir zekayla kan dökmeden aldı.

İlk olarak kendi adamlarını kale içine yavaş yavaş yerleştiren Hasan Sabbah, yönetimi de büyük ölçüde ele aldıktan sonra kalenin beyine çok cüzi bir miktarda para teklif ederek kaleyi tamamen kendi himayesine almıştır.

Peki neden bu kale? Alamut Kalesi sarp bir kayalığın üzerine inşa edilmiş adeta kale üstünde bir kale gibidir. Duvarları aşılması oldukça zor ve bu kalenin çevreye olan hakimiyeti çok fazladır.

2. Hasan Sabbah Alamut Kalesi'ni adeta cennete çevirerek insanları tarikatına çekmeye çalıştı.

Alamut Kalesi'nin arkasındaki eski kralların bahçelerini kusursuz bir hale getirmiş ve köle pazarlarından satın aldığı genç ve güzel kızları bu bahçelerdeki evlere yerleştirmiştir.Bununla beraber fedai olabilecek güçteki yetişkin erkeklere cenneti vaadederek bu kaleye getirmiş  ve onlara inanılmaz bir irade kazandırarak ölümcül dersler verdirtmiştir. Rivayete göre eğitimleri sırasında haşhaş içirdiği fedailerini içinde hurilerin olduğu kusursuz bahçelere götürerek onları cennete geldiklerine inandırmıştır.

3. Hasan Sabbah'ın fedaileri 70'ten fazla suikaste imza attı.

Hasan Sabbah'ın fedaileri insanlara korku salmak için suikastlerini camiler, medreseler gibi halka açık yerlerde gerçekleştiriyorlardı. Bunun için fedailer bazen derviş kılığında bazen tüccar kılığında bazense öğrenci kılığında insanların arasına karışıyorlardı ve eylemlerini genellikle hançerlerle yapıyorlardı.

4. Suikastler sonucu ölenlerden biriyse Nizam'ül-Mülk'tü.

Bu suikastlerin en başında Hasan Sabbah'ın önde gelen fedailerinden Ebu Tahir'in Sultan Alparslan'ın en büyük sadrazamı Nizam'ül-Mülk'ü öldürmesi gelir.

5. Selçuklu'nun ileri gelenlerine yapılan suikastlere bir yenisi daha eklendi.

Melikşah'ın ölümünden sonra tahta geçen Sultan Sungur, ordusuyla saldırıya hazırlanırken, bir sabah yatağının başucuna saplanmış bir hançer gördü. Birkaç gün sonra bir adam Hasan Sabah' tan mesaj getirdi: " O hançeri senin yatağının başucuna saplayan yumuşacık göğsüne de saplayabilir. Bizimle uğraşmaktan vazgeç."  O hançeri saplayan ise Hasan Sabbah' ın yetiştirip saraylara sattığı güzel kadınlardan biriydi. Bunun sonucu olarak Sultan Sungur Hasan Sabbah ile baş edemeyeceğini anlayınca geri çekildi.

6. Hasan Sabbah 1124 yılında öldü.

Hasan Sabbah tarihteki görevini farklı bir şekilde tamamlamış 1124 yılında ölmüş ancak unutulmazlar arasındaki yerini de sonsuza kadar almıştır. Hasan Sabbah'ın etkileme gücü, bilinci, örgütlenme stratejisi gelecek nesillere dilden dile anlatılmıştır.

7. Hasan Sabbah "assasinate" kelimesinin de babası sayılabilir.

Suikast kelimesinin Avrupa dillerindeki karşılığı olan "assasinate" kelimesi de haşhaşi tarikatından gelir.

Ayrıca Assasin's Creed oyunu Hasan Sabbah'tan oldukça fazla esinlenilerek yapılmıştır.

8. Son olarak Da Vinci's Demons dizisinde Hasan Sabbah' ın fedailerine yer verilmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kenny

Da Vinci's Demons karakter ile hasan sabahla tek alakası ot içmesi bi tarıfınızdan madde uydurmayın

tredrinnor

Atlamışsınız: Aynı zamanda haçlı seferlerinin püskürtülmesinde büyük rol oynamıştır. Örgüt Türk lider Hülagu Han tarafından Alamut kalesi havaya uçmak suretiyle dağılmıştır. Dünyanın en tehlikeli ve hayran olunası örgütüdür. Bir fedainin hedefin güvenini kazanmak için 10 yıl boyunca kilisede çalıştığı söylenir.

Görüş Bildir