Hapis İstemiyle Yargılanıyordu: Ezhel'e ‘Uyuşturucuyu Özendirme’ Davasında İkinci Kez Beraat

 > 
27PAYLAŞIM

"Ezhel" takma adını kullanan rap şarkıcısı Sercan İpekçioğlu'nun, "uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımını özendirme" suçundan 10 yıla kadar hapis istemiyle hakkında açılan ikinci dava kapsamında da beraatine karar verildi.

AA'da yer alan habere gör, Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık İpekçioğlu katılmazken, avukatı hazır bulundu.

"Eserlerinin bu şekilde ceza hukukuna konu edilmesi kabul edilebilir değildir"

Duruşmada söz verilen İpekçioğlu'nun avukatı Fuat Ekin, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını özendirme suçunun özel kast ile işlenebilen bir suç olduğunu belirterek, "Yargılama konusu şarkılar, sanat eseri, bir bütün olarak değerlendirildiğinde uyuşturucu madde kullanmaya özendirmek gibi özel bir kastın olmadığı açıktır. Sonuçta bu bir sanat eseri. Nasıl ki zamanında Karacaoğlan müstehcenlik suçundan yargılanmadıysa, günümüzde hukukun bu kadar geliştiği bir dönemde bu modern ozanların, kabul edelim ya da etmeyelim, eserlerinin bu şekilde ceza hukukuna konu edilmesi kabul edilebilir değildir. Sayın mahkemenin beraat kararı vereceği inancındayız." dedi.

Mahkeme, sanık İpekçioğlu'nun yüklenen suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatine karar verdi.

Daha önce de beraat etmişti

10 Yıla Kadar Hapsi İsteniyordu: Ezhel İlk Duruşmada Beraat Etti - onedio.com
10 Yıla Kadar Hapsi İsteniyordu: Ezhel İlk Duruşmada Beraat Etti - onedio.com

Öte yandan Sercan İpekçioğlu, "Müptezel", "İmkansızım", "Şehrimin Tadı" adlı şarkılarında uyuşturucu kullanımını özendirdiği iddiasıyla Anadolu 44. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davada da beraat etmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir