Görüş Bildir
Haberler
Hacılar Ganj Nehri'nde Yıkandı; Hindistan'da Günlük Vaka Sayısı Rekor Kırdı

Hacılar Ganj Nehri'nde Yıkandı; Hindistan'da Günlük Vaka Sayısı Rekor Kırdı

R.G.
14.04.2021 - 12:43

Hindistan’da 'Kumbh Mela' adlı verilen dini bir festival kapsamında Hinduların Ganj Nehri’nde yıkanması nedeniyle, hastanelerdeki oksijen kıtlığı ve katı sınırlamalara rağmen günlük vaka sayısında rekor kırıldı. Ülke, son 24 saatte Covid-19 kaynaklı 184 bin 372 yeni vaka ve bin 27 ölüm bildirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hindistan'da  yeni corona virüs enfeksiyonları, diğer bölgelerdeki oksijen kıtlığı ve katı sınırlamalara rağmen dini bir bayram için toplanan hacı kalabalığıyla nedeniyle rekor kırdı.

Günlük vaka sayısı 184 bini aştı

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre ülke, son 24 saatte 184 bin 372 vaka bildirdi ve ülkede  toplam enfekte kişi 13, 9 milyona çktı. Ölümler ise bin 27 artarak 172 bin 85'e ulaştı.

Yüz binlerce Hindu toplandı

Yüz binlerce Hindu toplandı

Yine de yüz binlerce dindar Hindu, haftalarca süren Kumbh Mela veya Sürahi Festivali olarak bilinen dini bayramın üçüncü önemli gününde Ganj nehrinde yıkanmak için toplandı.

Festivalin polis genel müfettişi Sanjay Gunjyal, dün sabah  yaklaşık 650 bin kişinin nehirde yıkandığını ifade ederek, 'Kalabalık olmayan ghatlarda (yıkanma alanları) sosyal mesafeyi takip etmedikleri için insanlar para cezasına çarptırılıyor, ancak çok kalabalık olan ana ghatlarda insanları cezalandırmak çok zor' dedi.

Yeni vaka sayısı bakımından dünyanın en kötü durumdaki ülkesi

Yeni vaka sayısı bakımından dünyanın en kötü durumdaki ülkesi

NTV'nin haberine göre, son iki gün içinde Haridwar bölgesinde binden fazla vaka bildirildi. Bu yılın başlarında günde 10 binden  az vaka bildirirken Hindistan, 2 Nisan'dan bu yana yeni günlük vakalar açısından dünyanın en kötü etkilenen ülkesi oldu.

Oksijen yetersizliği hastaneleri çaresiz bırakıyor

Öte yandan, ulusal ikinci dalganın merkez üssü olan ve ülkedeki  vakaların  yaklaşık dörtte birini oluşturan Hindistan'ın en zengin eyaleti Maharashtra, yayılmayı kontrol altına almaya çalışmak için katı kısıtlamalar getirme kararı aldı. Başka yerlerde aşırı derecede dolu olan özel hastaneler hastaları geri çeviriyor ve devlet tesislerine artan bir yük bindiriyor.

Batı Gujurat eyaletinde yerel basın, Ahmedabad Sivil Hastanesi önünde bekleyen uzun bir ambulans kuyruğunun görüntülerini yayınladı ve haberde bazı hastaların sırada beklerken tedavi olduğu görüldü.

Kamuoyu önünde konuşma yetkisi olmadığı için ismini açıklamayı reddeden bir hastane görevlisi, durumun birçok özel hastanenin oksijen yetersizliği  nedeniyle hastalarını devlet hastanesine göndermesinden kaynaklandığını açıkladı.

Kumbh Mela hakkında

Kumbh Mela hakkında

Kumb Mela Festivali,  Hindistan'da 12 yılda bir düzenlenen, Hinduizm geleneklerine göre yaşatılan toplumsal bir festivale deniliyor ve dünyanın en büyük dini organizasyonu olarak kabul ediliyor.  Hintçe Kumb (Kumbh) sürahi Mela ise adil anlamını taşıyor.  Her 12 yılda bir on milyonlarca Hindu toplanarak, kutsal sayılan Ganj Nehri ile Namuna nehirlerinin birleştiği yerde yıkanıyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
68
56
27
11
8
6
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Jessie McCoy

Doğal seçilim işte. Pis nehirlerinde yıkanırken bazıları ölecek. Günümüz dünyasına uyum sağlayan yaşayacak, sağlayamayan yok olacak. Yobazlar böyle böyle bit... Devamını Gör

shiroshinju

Yol ortasına s.çan,inek idrarı içen,ölülerle dolu nehir de yüzen bir millet covidi mi takar.Boşa tantana yapıyorlar.

Pasif Kullanıcı

Ganj nehri Kovid yokken de büyük bir sağlık tehdidi zaten. Özellikle bakterilerin sosyalleşebilmek için bulabilecekleri en iyi ortam. Küresel bir salgının Hi... Devamını Gör

Mr Logical

Aslında Çin'in iddiasına göre Covid-19 Çin'e hindistandan gelmiş...