Haber Spikerleri İşsiz Kalmak Üzere! Rusya'nın Yapay Zeka Robotu İlk Haber Bültenini Sundu

46PAYLAŞIM

Robotlar, insanların işlerini elinden alacak. Bu kesin! Fakat günümüzde tartışılan konu ise robotların hangi işlerde çalıştırılacağıdır. Örneğin, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde insan haber sunucularına ihtiyaç duyulup duyulmayacağı önemli bir tartışma konusudur.

2014 yılında Japonya, robotik haber sunucusunu gösterdiğinde Japon spikerler işleri hakkında kendilerini güvende hissetmişlerdir. Bu robot, doğallıktan yoksun ve garip bir mekanik muadildi. Fakat Çin'de yeni üretilen, etkileyici bir yapay zeka özellikli haber sunucusu, işinde uzun ve başarılı bir kariyer hedefleyen haber sunucularının tüylerini diken diken yapacağa benziyor. Bunların yanı sıra Rusya'da geliştirilen yeni bir yapay zeka tartışma konusu oldu. Detayları Digital Trends'ten sizler için derledik.

Kaynak: https://www.digitaltrends.com/cool-tech/...

Rusya'nın haber kanalı Russia-24, haber programların otomatikleştirilmesi için yeni bir adım attı. Eğer her şey istedikleri gibi giderse bu alanda yeni bir şaşkınlığa sebep olacaklar.

Rusya'nın yaklaşık 1.125 km doğusundaki Perm şehrinde Promobot firması tarafından geliştirilen robotun hala üzerinde biraz çalışılmaya ihtiyacı var.

BBC'ye göre robot Alex, Promobot'un kurucu ortağı Alexei Yuzhakov'un yüzünden modellenmiştir.

Mevcut sürümü sadece yüz mimiklerini hareket ettirebiliyor olsa da mühendislerin hareketli kollar ve bacaklar üzerinde çalıştıkları ve robotun bir haber programı sırasında stüdyoda gezilebileceğini söyleniyor.

Alex'in geliştirilmesi yaklaşık 90.500 Türk Lirası'na mal olmuştur. Promobot, insan biçimindeki robot için 12 sipariş aldığını söylüyor. Fakat onları kimin ne amaçla satın aldığı hala gizemini koruyor.

BBC, Alex'in Russia-24 için çeşitli haberler okuduğunu söyledi.

Bu haberler arasında tarım, nükleer teknoloji ve mikro finans ile ilgili konular vardı. Ayrıca Moskova'da gerçekleşen bir sergide teknoloji yenilikleri hakkında konuşma yapan Alex, alçak gönüllülükle ana kahramanın kendisi olduğunu ilan etmiş oldu.

Sosyal medyada bazı insanlar Alex'i haber bülteninde siyasi propaganda yapmakla suçlarken bazı insanlar ise ruhsuz konuşma tarzı ve garip görünüşüyle dalga geçtiler. Bununla birlikte Alex'i çok güzel bir robot olarak değerlendirip nazikçe yorumlar yapanlar da vardı.

Dünya Ekonomik Forumu'nun yakın tarihli raporu, 2025 yılında robotların insanlardan 75 milyon iş alabileceğini fakat o zaman işlerinden olan insanlar için yeni pozisyonlar oluşturulacağı sonucuna vardı.

Alex'in düşük kaliteli performansı, insan haber sunucularına geri dönmeye yol açacak anlamına mı geliyor? Yoksa bu teknoloji daha da geliştirilecek ve önümüzdeki yıllarda haberleri robotlar mı sunacak? Fikirlerinizi yorumlarda bekliyoruz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alipoyraz

Buket Aydın'ın yerine geçer bu robotlar Türkiye'ye kesinlikle gelmeli.siri sunsun haberleri yine bu Buket sevimsizinden bin kat iyi ve hakkıyla sunar

nutellaekmek

Buket Aydın'ın yerine de yapay zeka robot getirilmesi lazım

logicaldoor

Robotun kafa güzel gibi duruyor. Yayına içmeden çıkabilirse birşeyler olabilir. Türkiye'de böyle bir sisteme geçmek ise dünya için tehdit oluşturur bence. Çünkü bugünün koşullarında bu işi yaptıracağınız robotun sanal zekasının etik içermemesi gerekiyor. Etikten uzak bir robot insanlık için ciddi bir tehdittir bence...

alpin-cayiri

Türkiye'de çoğunun robottan farkı yok zaten.

Görüş Bildir