Hababam Sınıfı'nın Efsane Karakterlerini Seslendiren Kişileri Öğrenince Küçük Bir Şok Yaşayabilirsiniz

-

Her şey bir yana, Hababam bir yana... Her repliğini neredeyse ezbere bildiğimiz Hababam Sınıfı serisinde karakterleri canlandıran oyuncuları biliyor muydunuz?

1. Akil Hoca: Gazanfer Özcan

Akil Hoca'yı canlandıran Akil Öztuna'yı, çoğu kişinin Avrupa Yakası'ndan "Tahsin" olarak hatırlayacağı Gazanfer Özcan seslendirmiştir.

2. Paşa Nuri: Mümtaz Ener

Paşa Nuri karakterini, Halit Akçatepe'nin babası Sıtkı Akçatepe canlandırmıştı. Usta oyuncuyu seslendiren isim de Mümtaz Ener olmuştu.

3. Damat Ferit: Pekcan Koşar

Bir tanecik yakışıklımız Ferit'in o karizmatik sesi de usta oyuncu Pekcan Koşar'a ait.

4. Bozum Cahit: Erhan Yazıcıoğlu

İsmi çok bilinmeyen ama sima olarak tanıdığımız Bozum Cahit'i oyuncu Cengiz Nezir canlandırmıştı. Ona sesiyle hayat veren isim ise Erhan Yazıcıoğlu.

5. Domdom Ali: Türker Tekin

Sınıfın haylazlarından Domdom Ali'yi Feridun Şavlı canlandırmış, seslendirmesini de Türker Tekin gerçekleştirmişti.

6. Sıtkı Hoca: Türker Tekin

Sıtkı Hoca olarak tanıdığımız Talar Dumanlı, gölge oyunu ustası ve Karagöz sanatı icracısıdır. Pek dikkat etmedik ama onun sesi, Domdom Ali'nin sesiyle filmde aynıdır.

7. Semra Hoca: Aliye Uzunatağan

Semra Öğretmen'i Semra Özdamar canlandırdı ve açıkçası onu çok fazla beyaz perdede görmedik. Semra Hoca'nın o duygulu ve her an ağlayacak gibi olan sesi de Aliye Uzunatağan'a ait.

8. Tulum Hayri: Şener Şen

Tulum Hayri karakterine can veren isim Cem Gürdap. "Nasıl da anlamadık hayret?" dediğimiz seslendirme ise Şener Şen'a ait. Serinin farklı bölümlerinde Tulum Hayri'yi Dinçer Çekmez de seslendirdi.

9. Veysel Efendi: Şener Şen

Veysel Efendi, oyuncu Hakkı Karadayı tarafından canlandırılmıştır. Çok az rolü olduğu için midir bilinmez, biz yine onu seslendiren kişinin Şener Şen olduğunu bir türlü fark edemedik. :)

10. Bu küçük aydınlanma sizlerin de kafasını karıştırdı değil mi? 😊 Bu sayede onları nasıl da özlediğimizi fark edip bir kere daha anmış olduk. Bir tanesiniz Hababam Sınıfı!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hakan-ozde

Hababam Sınıfı hakkında bilmediğiniz birçok bilgiyi aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

yigit-emin-kalaycioglu

vay be tulum hayriyi antonio banderas seslendirmiş

efsaneromeo33

Acaba niye herkesi birileri seslendirmiş ki. Bugün Müslüm filmindeki şarkılar bile adamın kendi seslendirmesi.

basar-demirsoy

Kendi sesi yerine seslendirme sanatçısının tercih edilmesinin bir kaç nedeni var. 1) Karakteri oynayan oyuncunun ses tonu, yönetmen tarafından karaktere uygun bulunmayabilir. Bu bugün sesli çekim yapılan yapımlarda bile rastlanmakta mesela (Kurtlar Vadisi vs.) 2) Karakteri oynayan oyuncu, başka projeler, ekstra ödemelerin zorluğu gibi nedenlerle seslendirme çalışmalarına katılamayabilir. Buna örnek olarak Hababam Sınıfı döneminde Tarık Akan, Kemal Sunal gibi oyuncular yılda 40 film çekmişler mesela. Filmin seslendirmesi sırasında başka bir sette olabilirler. 3) Daha önceden bir karakterle bütünleşmiş bir seslendirme sanatçısı, tekrar kullanılabilir (Sezai Aydın yerine Sylvester Stallone'un sesiyle Rocky'yi izleyin mesela).

palimoglu

Düzenleyenin eline sağlık. Ölenlere rahmet.

ayseko

şener şen,sen bu dünyaya premium gelmiş bi karaktersin. hastanım.

Görüş Bildir