Güzel Şeyler de Oluyor: Dünyanın Dört Bir Yanından 11 İç Açıcı Haber

-

Dünyanın çeşitli yerlerinde savaşlar var, insanlar ölüyor; ama her şey kötüye gitmiyor. Gelecek için güzel adımların atıldığı bu haberleri sizler için derledik.

1. Norveç her vatandaşına 174 bin Dolar dağıtacak kadar para biriktirdi.

Norveç Varlık Fonu, ülkenin doğal kaynaklarından ve bu kaynakların yarattığı paraların dünyanın dört bir yanında işletilmesinden elde ettiği geliri vatandaşlarına daha iyi bir gelecek sunmak için biriktiriyor. Biriken para o kadar büyüdü ki, kişi başı 174 bin Amerikan Doları'na ulaştı.

2. Hollanda'da dünyanın ilk hiçbir şekilde plastik barındırmayan süpermarketi açıldı.

Dünyada kullanımda olan plastiğin sadece %14'ü geri dönüştürülebiliyor. Eğer böyle devam edersek büyük bir felakete doğru yürüyoruz. Hollanda'da En azından bunun farkında olanlar var ve içinde sadece biyo-çözünebilir malzemeler olan bir süpermarket açıldı. Süpermarketin kısa süre içinde sadece Hollanda'da 74 mağazaya ulaşması bekleniyor.

3. Fransa'da okullarda cep telefonu yasağı genişletiliyor.

Fransa'da ilk ve orta öğretimde yer alan öğrenciler okullarına geldiklerinde cep telefonlarını görevlilere teslim ediyorlar ve ayrılana kadar cep telefonlarına erişimleri olmuyor. Eskiden öğrenciler ders ve öğle aralarında cep telefonlarını kullanabiliyorlardı. Uzmanlar bu uygulamanın öğrenciler üzerinde konsantrasyon açısından olumsuz etki yarattığını saptadılar ve komple bir yasak getirdiler. Belki çocuklar için iyi bir haber olmayabilir ama eğitim için öyle değil.

4. Belçika'nın Brüksel şehrinde bazı günlerde toplu taşıma bedava oluyor.

Yetkililer hava kirliliğini önlemek için hava kirliliğinin yükseldiği günlerden sonraki 2 gün, özel araçların kullanımını sınırlamak için toplu taşımayı bedava yapacaklarını açıkladılar. Önlemler kapsamında özel araçların hız limiti düşürülecek, şöminelerin kullanımı yasaklanacak, tüm otobüs ve raylı sistem araçları 2030 yılında tamamen elektrikli olacak, standartların altında kalan otomobiller trafikten men edilecek.

5. Birleşik Arap Emirlikleri'nde sağlık ile ilgili testler tamamen yapay zeka tarafından yapılacak.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunan Dubai'de Sağlık Bakanlığı ile bir teknoloji şirketi arasında yapılan anlaşmada; hastalar yüz tanıma sistemi ile algılanacak, kilo, boy, tansiyon, vücut kitle endeksi gibi değerler anında ölçülecek, robotlar daha detaylı testleri yapacak. Sonuçlar tamamen elektronik bir biçimde sorumlu doktorlara ve hastalara iletilecek.

6. Güney Kore, 68 saatlik haftalık çalışma saatlerini düşürüyor.

Dünyanın geri kalanı tarafından insanlık dışı olarak nitelendirilen Kore'nin haftalık 68 saatlik çalışma süresi, ilk aşamada 52 saate düşürülüyor. Uzun vadede çalışma saatlerinin uluslararası standartlara çekilmesi planlanıyor.

7. Fransa Cumhurbaşkanı Macron; kadına şiddeti, ayrımcılığı ve eşitsizliği içeren kültürü değiştireceğine söz verdi.

Konu ile ilgili yasalar için hazırlıklar başladı. Cinsel taciz, maaşlardaki eşitsizlik, reklamlardaki seksist göndermeler gibi konular ele alınacak ilk şeyler olacak.

8. Norveç su altında yüzecek tüneller inşa etmeyi planlıyor.

2025 te tamamlanması planlanan projede, ülkenin doğal zorluklarından kaynaklanan ulaşım sorunları çözülmüş olacak. İki önemli limanı ve 7 büyük yerleşim birimini birbirine bağlayacak proje yüzen tünel teknolojisiyle hem mümkün kılınacak hem de düşük maliyetle hayata geçebilecek. Tüneller bu teknoloji ile daha derinlerde inşa edilebileceğinden gemi trafiği açısından hiçbir problem teşkil etmiyor.

9. İngiltere'de stajyerlere ücret ödenmesi zorunlu hale getiriliyor.

Her yıl 70 bin stajyer pozisyonu açılan ülkede hükümet, ücretsiz stajyerliği ortadan kaldıracak düzenlemeler getiriyor. Bu şekilde gençler hem iş hayatına hazırlanacak hem de emekleri karşılıksız kalmayacak.

10. Avusturya, Viyana'da bulunan gıda bankası 600 ton yiyeceği israftan kurtarıp 20 bin kişiyi doyuruyor.

Irak ve Suriye'den savaş sebebiyle Avusturya'ya göçenlerin başlattığı bu harekette, çöpe gidecek taze gıdalar 20 bin kişiye dağıtılıyor. Bu iyilik hareketine destek her geçen gün artıyor ve özellikle mültecilerin yaşam sorunları ortadan kaldırılmaya çalışılıyor.

11. Bangladeş'te 5 milyon haneye güneş enerjisi ile elektrik ulaştırılacak.

Dünyanın en büyük elektrik şebekesinden bağımsız güneş enerjisi projesi olan bu harekette, toplamda 5 milyon haneye güneş enerjisinden elektrik üretebilecek ekipman kurulacak. Böylece ülke nüfusunun %38'nin halen ulaşamadığı ulusal elektrik şebekesinden bağımsız bir şekilde bu insanlara elektrik ulaştırılmış olacak.

Bir önceki güzel haberleri hatırlamak isteyenleri şöyle alalım.

Baştan Uyaralım, Moraliniz Bozulabilir! Dünya Gündeminden 11 Pozitif Haber - onedio.com
Baştan Uyaralım, Moraliniz Bozulabilir! Dünya Gündeminden 11 Pozitif Haber - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
u18

Türkiye'de de bu tarz gelişmeler oluyor ancak göstermelik kalıyor arkasında durulmuyor. Bir de medyanın etkisi var. Bahis geçen ülkelerde de bizdeki sıklıkta olmasa bile cinayet, hayvan tecavüzleri, şiddet olayları oluyor ancak bu tarz olaylar terör boyutuna ulaşmadığı ya da toplumsal yankı bulmadığı sürece haber bültenlerinde yer almıyor. Çünkü televizyonda-basın'da şiddetin meşrulaştırılmaması adına yayın kanunları, kültürel ve ulusal mevzuatlar var. Şu haberleri okuyup da avrupa ülkelerinde ya da orada burada mükemmel yaşam var, hayatlar on numara, insanlar on numara birbirlerine süper saygılılar falan diye düşünenler ülkeden bi çıkıp bir süre yaşayıp gelsinler. Davulun sesi uzaktan hoş gelir.

Gizli Kullanıcı

Güzel şeyler oluyor da Türkiye adına hiçbir şey okuyamıyoruz malesef.

sevde-nur

benim de genç yaşımda kyk ya 17 bin küsür lira borcum var.

Gizli Kullanıcı

Haberleri okuyunca Türkiye'de yaşadığımdan dolayı iyice içim karardı. Haber ile hissettirdikleri arasında ters orantı var, başlığı değiştirin bence.

pedro-pascal

yalnız şu okullara telefonla gelme yasağı iyi güzel hoş ta sonra çocuklara kötü davrananları nasıl çekecekler,nasıl ortaya çıkacak?okullarda da kamera olmalı,sınıflarda da.birde yemek israfının olmaması için zenginlerin israf etmemesi ve açık büfelerin kaldırılması gerek,kesin ve net!!

Gizli Kullanıcı

Eskiden benim zamanımda telefonlar serbest değildi. Suçlunun yine de yanına kâr kalmazdı. İllaki yapılan suç çekilip internete yüklenecek diye birşey yok. Aksine telefon serbest olunca ders arasında bile kurcalayan oluyor. Bizde lise sonlara doğru serbest olmuştu oradan tecrübe ettim. Hemen herkesin elinde ders ortasında bile telefon oluyordu.

pedro-pascal

ya evet,o bakımdan kötü tabi ama dediğim gibi bazen de gerekli,veya heryerde kamera olacak..nasıl güvenip emanet edicez yoksa?aklımız onlarda kalır.devir kötü..geç gelince nerde kaldı vs derdi..

Görüş Bildir