Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Güvenliğiniz İçin Facebook Hesabınızdan Acilen Silmeniz Gereken 12 Şey

8.9bPAYLAŞIM

10 yıldan fazla süredir hayatlarımızın bir parçası haline gelen Facebook, bugünlerde 'Dünyayı birbirine bağlamak' misyonunu gerçekleştirmek için elinden geleni yapıyor. 

Yine de, sizden istediği her bilginin bu ulvi amaca yönelik kullanılacağından emin olmamalısınız. Facebook tamamen kötü niyetli olmasa bile yine de oluşabilecek güven açıklarını göz ardı etmemekte fayda var.

1. Telefon numarası

Bunu zaten koyduğunuzu düşünmüyoruz ama yine de uyaralım. Herhangi birinin görebileceği telefon numarası, onun çeşitli şekillerde veritabanlarına pazarlanmasına sebep olabilir. Sapıklardan ve stalker'lardan bahsetmiyoruz bile!

2. Doğum günü

Doğum gününüzü yakın çevrenizle paylaşıp her yıl kutlamalar almak güzel olabilir ama, riskli. Çünkü doğum gününüz, soyadınız ve adresinizle birlikte önemli hesaplarınıza giden yolu oluşturan bilgilerden biri.

3. Arkadaşlarınızın bir kısmı

Oxford Psikoloji profesörü Robert Dunbar'a göre bir insanın sağlıklı bir iletişim kurabileceği maksimum insan sayısı 150. Tabii ki üst limitinizi 150 yapın demiyoruz ama, arkadaş listesinizi gözden geçirip eskimiş ve artık hayatınızda yer kaplamayan insanları listenizden çıkarmanız yerinde olacaktır.

4. Bebeklik fotoğrafları

Kendi fotoğrafınızı koymakta özgürsünüz fakat yeğendir, arkadaşların çocuklarıdır vs. bunları koymamanız şiddetle tavsiye ediliyor. Bu bireylerin gelecekte bebeklik halinin İnternet'te bulunmasını istememe ihtimaline saygı duymak önemli.

5. Konum servisleri

Mobil uygulama kullanırken check-in yapabilmek için konum servislerini açmanız, uygulamanın sürekli olarak konum bilginizi çekmesine sebep olur. Böylece her an nerede olduğunuz bilinebilir.

6. Evde yapılmış check-in'ler.

Geçmişte evde check-in yaptıysanız, bunları temizlemelisiniz. Her önüne gelenin ev adresinizi bilmesine gerek yok.

7. Çocukların okullarını belli eden paylaşımlar, bilgiler.

Maalesef İnternet kendi sempatik arkadaş çevremizden ibaret değil. Pedofil sayfalar ve bir takım sapıkların varlığı daha önce pek çok defa çocuğu ve ailelerini sıkıntıya sokmayı başarmıştı. O yüzden çocukların okul bilgilerini afişe eden her türlü şeyin kaldırılması faydalı.

8. İlişki durumu

Yani, koyduysanız kaldırmayın tabii. Tertemiz ilişki krizine gerek yok. Ama koymadıysanız ya da koymayı düşünüyorsanız vazgeçin. İlişki bittiği zaman düzeltirken inanın kendinizi kötü hissedeceksiniz.

9. Kredi kartı bilgileri

Bu bilgileri hiçbir sitede tutmamanız faydalı. Facebook da bir istisna oluşturmuyor.

10. Uçuş kartı fotoğrafınız

Evet, seyahat gibi heyecanlısı yok ve bunu duyurmak istiyorsunuz. Ama unutmayın, uçuş kartınız size özeldir. Yalnızca size özel bilgileri barındırdığı gibi, kötü niyetli kimseler PNR kodunuzu kullanarak uçuşunuzu iptal edebilir/değiştirebilir!

11. Tatilinizle ilgili her şey

Seyahat heyecanı demişken, tatile çıktığınızı gümbür gümbür duyurmak evinizi hırsızlar için sıcak hedef haline getirebilir.

12. Patronunuz!

Sıkıntılı tabii. Hasta taklidi yapıp işi gelmediğiniz günlerden tutun da, sinirle işyerinize veryansın ettiğiniz bir gönderiyi patronunuzun görmesini istemezsiniz değil mi? Tabii sizde böyle şeyler yoksa, endişelenmeye gerek yok.

Tüm bunları yapmadan önce gizlilik ayarlarınızı gözden geçirip, herkesle paylaşmak istemediğiniz bilgileri de buradan düzenlemeniz mümkün. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
charles-yeboah

İyi günler arkadaşım, Noel kredisi Ben sadece iyi bir kredi şirketini tavsiye etmek istiyorum Ben kredi için benim faturaları ödemek ve hayatında devam sonra hayatına devam ederken bir e-posta yoluyla benim e-posta yoluyla 8,000,00 $ kredi var Benimle (bu reliancefinanceplc5@gmail.com) veya Via Whatsapp: +1 (256) 387-2052) aracılığıyla bağlantı kurduğum bu şirket bilgileri.

word-mudiaga-flash

Finansal bir kredi almak mı düsünüyorsun? Kişisel bir borcunuz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Kişisel bir borcunuz var mı? Şirket kredileri ve her çeşit krediyi% 3 faiz oranı ile artık email yoluyla bize ulaşın {jennyjackloancompany@yahoo.com}

meton

Sosyal medyada sadece face hesabım var ona da steam muamelesi yapıyorum

corpse-bride

face kullanmıyorum kafa rahat ılk cıktıgında hesabı acanlardık ayılıp bayılıyorduk öyle pekte bilinmiyordu az öz insan takılıyordu sonra kalite bi düştü öğğ geldi bana

10010100

Mevcut olarak görüşmediğiniz arkadaşlarınızı silin demiş de onu yapsam 3 bilemedin 5 kişi anca kalır.

pezz

bende sadece 1 kişi var

Görüş Bildir