Günümüzün Büyük Çevresel Sorunu Okyanus Kirliliğinin En Büyük Sebebinin Sigara İzmaritleri Olduğu Ortaya Çıktı!

77PAYLAŞIM

Okyanus atıkları deniz canlılarına, çevreye ve dolayısıyla doğaya ciddi zararlar veren büyük bir sorun! Günümüzün bu önemli sorunun başını çeken atıkların plastik atıklar olduğu düşünülse de bunun yanlış bilinen bir gerçek olduğu ortaya çıktı. Okyanus kirliliğinde en büyük rolü oynayan atığın sigara izmaritleri olduğu gerçeğini IFLscience'dan sizler için derledik.

Kaynak: https://www.iflscience.com/environment/t...

Okyanus atıkları denildiğinde akla ilk olarak plastik atıklar gelir. Fakat araştırmalara göre plastik atıklar, okyanus atıklarının sadece %0.02'sini oluşturuyor.

Plastik atıkların bile oldukça fazla olduğu düşünülürse bu durum gerçekten içler acısı vaziyette! Atık konusunda sadece plastikleri düşünmemek gerekiyor. Okyanusta yakalayacağımız daha büyük balıklar var!

NBC News tarafından hazırlanan bir rapora göre, bunlardan biri de sigara izmaritleri.

Rapora göre, okyanusların insan kaynaklı en büyük kirliliğinin sigara izmaritleri olduğu görülüyor ve bu durumun önlenmesi için hiçbir şey yapılmıyor.

San Diego Eyalet Üniversitesi'nde halk sağlığı profesörü olan Thomas Novotny'nin söylediğine göre, asıl sorun sigara izmaritleri gibi görünüyor. NBC News'e konuşan Novotny, bu konuda bir sağlık dayanışması olmadığını söylüyor. 

''Bu çok önemli olmayan ve üzerinde uzun uzadıya düşünülmesi gerekmeyen bir konuymuş gibi algılanıyor. Bu düşünceye izin vererek devam edemeyiz.''

Her yıl dünyada üretilen ve üçte ikisi sorumsuzca çevreye atılan 5.6 trilyon sigara filtresi selülozik asetat içeriyor.

Onların doğada ayrışması için ise on yılı aşkın bir süre gerekiyor. 1986 yılından beri sigara izmaritleri sahillerde en fazla toplanan atık olmuştur. 32 yıl boyunca sahillerden 60.000.000 sigara izmariti toplanmış vaziyette.

Filtreler, sigaranın sağlığa zararlı olmasından kaynaklanan endişeleri azaltmak için, 1900'lü yılların ortalarında üretilmeye başlandı.

Fakat bu filtreler sonrasında büyük bir sorun haline geldi. Profesör Novotny tarafından 2011 yılında yapılan bir çalışmaya göre, insanlar sigaralarının sonuna geldiklerinde sigaralarını içmekte ve küllerini çırpmakta zorlanıyorlardı. Tütün karşıtı kampanyalar ve küllüğün üretilmesi de başarısız oldu. 

''Sigara İzmariti Kirliliği Projesi'' adıyla kampanya yürüten topluluk, artık bu davranışlara bir son verileceğini umuyor. Kendi resmi Internet sitelerinde bu konu hakkında şöyle bir açıklama yaptılar.

''Sigara izmaritleri sahillerimizde, parklarımızda ve diğer ortak yaşam alanlarımızda kirliliğe sebep oluyor. Bu kadarı yeter! Artık harekete geçme vakti!''

Zamanında dünyada bu sorunu çözmek adına bazı adımlar atılmıştır.

Amerika'da sigara filtrelerini yasaklamak ve temizlik fonlarını karşılamaya yönelik sigara fiyatlarını arttırmak içerikli geçiş yasası çıkarılmıştır. 

Bu ayın başlarında Fransa'da bir parkta, doğanın çevreye iyi bakmamız gerektiğini bizzat kendisinin öğretebileceğini göstermek adına, parklarda sigara izmaritlerini ve diğer çöpleri toplamak için ekipler kuruldu.

Plastiklere karşı açılan savaş şüphesiz iyi bir haber. En azından gündelik yaşamda küçük ama etkili değişiklikler yapmanın ne kadar kolay olduğunu gösteriyor. Fakat okyanuslarımızı tam anlamıyla temizlemek için çok daha fazla emek sarf etmemiz gerekiyor. Sigara izmaritleri konusunda dikkatli olmak güzel bir adım olacaktır!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

sigara içiyorum. çevreye duyarlı davranıyorum ama yinede linç edebilirsiniz.

Gizli Kullanıcı

Aman tiryakiler duymasın. Değişik bi alınganlık oluyo üzerlerinde. Hem suçlu hem güçlü misali. Niye sigaradan rahatsız oluyosunuz diye daha pasif içicileri suçlarlar.

hondatyper

hayvan herifler izmaritinizi çöpe atın

hakan-ozturk

bu hayvanlar başka sanırım çöpe atılan izmaritleri direk denize boşaltıyorlar.

ashirogi-muto

1) Göründüğü gibi, denizleri okyanusları mahvedersiniz. 2) Keyifle içtiğiniz sigara yüzünden gamet kalitenizi düşürüp kısır olursunuz, ciğerlerinizi mahvedip kanser olursunuz tedavisini de sigortaya ödetirsiniz, ülke ekonomisine yük olursunuz. 3) Sizin yüzünüzden ortamdaki birçok kişi dumana maruz kalır, çoğu kişi söndürmenizi de istemez kabalık olmasın diye. 4) Kişi başı her gün 12 lirayı yabancı şirketlere kaptırıp dövizin yükselmesine katkıda bulunursunuz. 5) Çoğunuz asgari ücretlisiniz, her gün sigaraya verdiğiniz 12 lirayla yarım kilo peynir, yarım kilo kıyma alsanız çocuğunuz azıcık protein yüzü görür ama nerde sizde o vicdan? Keyfiniz çocuğunuzdan önemli çünkü.

kubra-ozay

şu "sigaraya günde bilmem kaç lira vereceğine şunu al" muhabbetini çok yaparım ben çevremdeki sigarakoliklere. çok basit bir matematiği var işin aslında. ama anlamak istemiyolar. alamadıkları/yapamadıkları şeyleri sanki sigara içiyomuş gibi hergün kenara para koyarak yapabilirler.

arda-gokelmas

vitamini izmaritinde

Görüş Bildir