Günümüzde Kadın Olmaya Dair Eleştirel Bir Bakış Açısı Sunan 16 İllüstrasyon

 > 
7.8bPAYLAŞIM

Fransız sanatçı Cécile Dormeau, ürettiği renkli ve hareketli illüstrasyonlar ile günümüz kadınlığına ışık tutuyor. Sanatçının en dikkat çekici işlerini derledik. 

Kaynak: http://cecile-dormeau.tumblr.com/

1. Fransız sanatçı Cécile Dormeau, "Kadınları sadece göründükleri gibi çizmek istiyorum." diyor.

2. Biraz tuhaf ama ilgi çekici olan bu illüstrasyonlar, modern dünyadaki kadınları yansıtıyor.

3. İllüstrasyonlarında günlük hayattaki makyaj, epilasyon, taciz, selfie çılgınlığı gibi konuları ele alıyor.

4. Sanatçı; “Benim tüm çizimlerim kadınları güçlendiriyor. Ben kadınları görmeye alışkın olmadığımız bir şekilde sunmayı seviyorum. Kadınların güçlerinin yanında zayıflıklarını da vurgulamak istiyorum.” diyor.

5. İronik çizimlerinde feminist bir bakış açısı da var. Çizimler kadınların bedenleriyle barışık olması gerektiği gibi alt metinler içeriyor.

6. “Cinsel taciz gibi konuların can alıcı noktalarına değinmek benim için çok önemli. Takipçilerimin çoğu benim çalışmalarımda kendilerini bulduğunu söylüyor. Bu da bu konular hakkında daha fazla konuşup yanıtları bulmamız gerektiğini kanıtlıyor.”

7. “Benim üstünde çalıştığım türde çalışmalar çok fazla gündem olamıyor. Çünkü bu tip şeyleri paylaşmaktan çoğu zaman utanıyoruz.”

8. Kadının toplumdaki algısı ve kadınların bu algıya nasıl cevap verdiklerini illüstrasyonlarda görmek mümkün.

9. “Güvensizlikleriniz, problemleriniz ile mücadele etmek için yalnız değilsiniz. Bunun hakkında konuşmak için bir yol bulmalıyız. Hep birlikte paylaşalım ve sorunlarımızı haykıralım. Biz yeterliyiz, olduğumuz gibi mükemmeliz.”

10. İşte sanatçının dikkat çekici işlerinden bazıları:

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
itsgoddes

Sanırsın kadınların uğraştığı tek zorluk kıllarını yok etmek, götü göbeği eritmek. Ben beğenmedim, çok yüzeysel olmuş. Sanki kadınların umurunda olan tek şey dış görünüşmüş gibi.

sevgii

çok tatlışlar

futursuz

Kadınların 3 düşmanı vardır; Kadınları (Kadın - kız) diye ayıran erkekler ve (Kadın - Kız) ayrımının ne olduğunu bilmeyen Kadınlar. 3* Kadını birey olarak görmeyen, görünüşünün kusursuz olmasını ve evde çocuk doğurup kocasını mutlu etmesi gerektiğini düşünen insanlar.

onur.balkar

popüler kültürün kölesi kadınları çok iyi anlatmış

i-need-a-sensei-

Kadınların da, erkeklerin de insan olduğunu,eşit olduklarını vurgulamak isterken, konuyu sadece kadınların/erkeklerin üzerinden ele alınması vurguyu yok ediyor.

Görüş Bildir