Görüş Bildir
Haberler
Güneydoğu'da 90.000’e Yakın Öğrenci Yarın Ders Başı Yapamayacak

Güneydoğu'da 90.000’e Yakın Öğrenci Yarın Ders Başı Yapamayacak

Batuhan
07.02.2016 - 15:18

Sokağa çıkma yasağı ve operasyonların sürdüğü Güneydoğu'da çatışmaların şehir merkezlerine taşınması nedeniyle eğitim öğretim yılının birinci dönemini okul yüzü görmeden kapatan on binlerce öğrenci, ikinci dönemde de okula gidemeyecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yarıyıl tatilinde hayata geçirmeye çalıştığı telafi eğitimi ise amacına ulaşmadı. Bölgede sadece 12’nci ve 8’inci sınıf öğrencilerinden 5.000’e yakınına 10 günlük telafi eğitimi verilebildi. Hendeklerin kapatıldığı, barikatların kaldırıldığı Silopi’de, geçen dönem okula gidemeyen 15.000’e yakın öğrencinin yarın okula başlaması bekleniyor.

Sokağı çıkma yasağı ve operasyonları yaşandığı Güneydoğu’da eğitim adeta felç oldu. PKK’nın hendek kazdığı gerekçesiyle bazı öğrenciler, ilk başlarda hendeklerin olmadığı mahallerdeki okullara yönlendirildi. Ancak çatışmaların şiddetlenmesi, bütün ilçeleri sarması nedeniyle bu yöntem de rafa kaldırıldı. Böylece binlerce öğrenci eğitimden yoksun bir dönemi geride bıraktı.

Çatışmaların eğitimdeki bilançosu

Çatışmaların eğitimdeki bilançosu

Diyarbakır’ın Sur, Mardin’in Nusaybin ve Dargeçit, Şırnak’ın Cizre ve Silopi gibi ilçelerinde eylül ayından beri yaşanan çatışmalar nedeniyle 114.000 öğrenci okula gidemedi. Eğitim yılının birinci döneminin kapandığı 22 Ocak’ta, Cizre’de 104 okulda öğrenim gören 41.127 öğrenci, Silopi’de 68 okulda öğrenim gören 39.128 öğrenci, Sur ve Nusaybin’de 10’ar bin öğrenci karne alamadı.

Bakanlık, 19 Ocak’ta bir açıklama yaparak, eğitimden mahrum kalan öğrencilere telafi eğitimi verileceğini duyurdu. Bunun için Sur, Dargeçit, Nusaybin, Cizre, İdil ve Silopi ilçelerinde eğitimin başlatılması için valiliklere yazı gönderildi. 25 Ocak Pazartesi günü Diyarbakır, Mardin ve Batman’da telafi eğitimleri başladı. Ancak telafi eğitimi amacına ulaşamadı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

114.000 öğrenciden sadece 5.000 yakınına 10 günlük telafi eğitimi verilebildi. İdil’deki öğrencilerden sadece 500’ü, 27 .000 öğrencinin telafi eğitimi alması gereken Nusaybin’den sadece 1500’ü Mardin’in Midyat ilçesinde telafi eğitimine başladı. 80.000’den fazla çocuğun okula gidemediği Cizre ve Silopi ilçesinden ise sadece 1559 öğrenci Batman’da, 10.00’den fazla çocuğun okuldan mahrum kaldığı Sur’da ise 1000’e yakın öğrenci Yenişehir ilçesinde telafi eğitimi alabildi.

Sokağa çıkma yasağı, çatışmaların devam ettiği ilçeler arasında en büyük sıkıntı Cizre’de yaşanıyor. Operasyonların devam ettiği bölgelerde sık sık çatışmalar yaşanıyor. Bu nedenle ilçeye girişler yasak. 41.000 öğrencinin eğitim gördüğü ilçedeki 1300 öğretmenin büyük kısmı, Bakanlığın mesajıyla ilçeyi terk etmişti. Alınan bilgiye göre, öğretmenler ilçeye dönüp eğitime başlamak için yasağın kalkması ve çatışmaların bitmesini bekliyor. Bakanlığın, öğretmenlere dönmesi konusunda şu ana kadar herhangi bir tebliğde bulunmadığı öğrenildi. 

CHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kürşat TÜRK

Okuyanlarını da gördük. Ne işe yaradılar? Memlekete ne kattılar? Bırakın 90bin tanesi okula gidemesin. Büyüklerinin yediği bok bunların hayatını da etkiler... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Boşver okumasınlar ülkeye amele de lazım.

Ahmet Harun Yetkin

Artık bu insanların yanlarında olduğu siyasetçiler ve bu insanların yataklık ettikleri teröristler yüzünden ve gelen Şehidlerimiz, o Şehidlerin arkada bırakt... Devamını Gör