Güney Kore'de Kadınlar Eylemde: 'Kadına Yüklenen Yük Çok Fazla, İlişki, Evlilik ve Çocuk İstemiyoruz'

 > -
Abone ol

Güney Kore'de kadınlara yönelik gizli çekimlerin son bulmaması ve ailelerdeki tüm yükün kadınlara yüklenmesine tepki olarak doğan eylemler hız kesmiyor. '4 Hayır'(Four Nos) adı verilen akımı benimseyen kadınlar ülkede eylem yapıyor.

Güney Kore'de giderek büyüyen ve kadınlardan gelen tepkiler nedeniyle çeşitli eylemler düzenleniyor.

'4 Hayır' (Four Nos) akımını ortaya atan ve benimseyen radikal kadın eylemciler flörte, cinselliğe, çocuk yetiştirmeye ve evliliğe hayır diyor. Akım ile ilgili resmi bir veri olmasa da ülke genelinde en az 4000 kadının hayatını buna göre şekillendirdiği konuşuluyor. Bu rakamdan daha fazla da destekçi bulunuyor. Sadece Ağustos ayında yapılan bir eylemde 70 bin kişi yürüyüş düzenlemişti.

'Evlilik nedeniyle kadına yüklenen yük çok fazla.'

Güney Kore dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alsa da Uzak Doğu Asya'da erkek egemenliğinin had safhada olduğu muhafazakar ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Kadınlardan bütün ev işini yapması hatta çalışmaması, erkeğin tüm ihtiyaçları ile ilgilenmesi hatta ailesine bakması, aynı zamanda çok çekici görünmesi ve erkeğin sözünden çıkmaması erkek egemen toplum tarafından dayatılan en büyük sorunlar. Bununla birlikte erkeklerin istediği zaman ilişkiye girebileceği algısı da kadınları kızdıran etmenler arasında.

Güney Kore'de kadınlar duygusal bir ilişki yaşarken gizli görüntülerinin çekilmesinden şikayetçi.

'Molka' ismi verilen gizli çekim ilişki görüntülerinin bir salgın haline gelmesi, kadına taciz ve tecavüz vakalarının daha fazla gün yüzüne çıkması nedeniyle ülkede olayların ardı arkası kesilmiyor. Kadınların başlattığı #MeToo eylemlerinde ünlü ve kendisini feminist olarak tanımlayan bir siyasetçinin kadın yardımcısına tecavüzden hüküm giymesi günlerce konuşulmuştu. Bununla ilgili 2019'da resmi olarak 10 farklı şehirde 1600 kişiyi gizli olarak video kaydına alan 2 kişi tutuklanmıştı. Ancak bu nedenle erkeklere verilen cezalar caydırıcı değil. Gizli video kaydı alan bir kadın 10 ay hapis alırken aynı şeyle suçlanan bir erkek ise sadece 2 ay ceza almış.

Güney Kore'deki evlilik ve doğurganlık oranının giderek düşmesi de siyasette kendine yer bulan bir konu.

Bu oran 2018'de 0.98'e düşmüş durumda. Resmi tahminlere göre 55 milyonluk nüfusunda 2067'de 39 milyona düşmesi ve nüfusun yarısının 62 yaş ve üstü kişilerden oluşması bekleniyor. Devlet yeni evli çiftlere uygun faizli konut kredileri sunarak evliliği cazip hale getirmeye çalışıyor.

Ülkede önemli bir takipçi kitlesi bulunan YouTuber Yoon Ji-hye de kadınların çocuğa benzemeleri, iş ve söz hakkı olan konularda pasif olmaları ve aynı zamanda daha çekici görünmelerinin toplum tarafından beklendiğini söylüyor.

Bu nedenle Güney Kore'de oluşan makyaj, cilt bakımı ve estetik furyasının giderek arttığını söyleyen Ji-hye daha önceleri YouTube'da saatlerce makyaj videoları izlediği ve aylık 200 dolar harcama yaptığını söyledi. Şimdi ise 'Korseden Kurtul' kampanyasının en büyük destekçileri arasında yer alıyor. Ji-hye bu nedenle uzun saçlarını da kesmiş. Yoon bir erkek ile flört etmeyi reddediyor ve cinselliği de özlemediğini belirtiyor: "İnsanın kendisini tatmin etmesi için başka seçenek ve yollar var." 

Yoon'un erkeklerden uzak durmasının bir diğer nedeni ise daha korkunç; 20'li ve 30'lu yaşlardaki pek çok Güney Koreli erkeğin gizli çekim veya intikam videoları izlediğinden emin olması.

Yakın dönemde ünlü Kpop şarkıcısı Goo'nun da internette kendini hedef alan bazı videolar ve üzerinde oluşan baskılar nedeniyle intihar ettiği iddia edilmişti.

prnt.sc
Bu Ağır Eleştiriler Daha Kaç Ruhu Solduracak? Güney Koreli Şarkıcı Goo Hara, 28 Yaşında Hayatını Kaybetti - onedio.com
Bu Ağır Eleştiriler Daha Kaç Ruhu Solduracak? Güney Koreli Şarkıcı Goo Hara, 28 Yaşında Hayatını Kaybetti - onedio.com
Müzik Sektörünün Karanlık Yüzü: Son Dönemlerde K-Pop Şarkıcıları Arasındaki İntihar Vakaları Neden Bu Kadar Arttı? - onedio.com
Müzik Sektörünün Karanlık Yüzü: Son Dönemlerde K-Pop Şarkıcıları Arasındaki İntihar Vakaları Neden Bu Kadar Arttı? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir