Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gündem Kendini Bilmez Kişilerce Meşgul Edilirken Geçtiğimiz Hafta Bilim Dünyasında Yaşananlar!

16PAYLAŞIM

Ülke olarak bolca kargaşanın hüküm sürdüğü günler geçiriyoruz, ama unutmayın ki bilim dünyası her daim bizim lehimize işliyor ve her hafta birçok yeni gelişmeyle karşılıyor bizi. İşte o gelişmelerden birkaçı... 🤗

Bu içerikte Science DailyScience Mag ve Science News kaynak olarak kullanılmıştır.

NASA Kızıl Gezegen olarak bilinen Mars'a 5. keşif robotunu gönderdi.

30 Temmuz'da uzaya fırlatılan ‘Perseverance’ isimli uzay aracının, Şubat 2021'de Mars yüzeyindeki kurumuş bir göle iniş yapması planlanıyor. En kapsamlı teknolojik sistemlere sahip keşif aracıyla, yaşam belirtilerinin varlığını diğer 4 robotun kaldığı yerden araştırmaya devam edecekler. Aynı zamanda iklim ve jeolojik özelliklerin de daha kapsamlı araştırılması öngörülmekte.

Uzman matematikçi Julyan Cartwright'ın araştırmaları sonucunda kovan inşa eden her iğnesiz arı türünün farklı bir algoritma kullandığı ortaya çıktı.

Cartwright, bu arıların hiçbir destek olmadan bu kadar düzgün yapılar inşa edebilmelerini “Her arı temel olarak bir algoritmayı izliyor. Her arı kovanın farklı bir kısmında aynı yolu izleyince ortaya desen çıkıyor.” ifadeleriyle açıklıyor. Bir arının bal mumunu altıgen olarak yerleştirmesini ve gelen bir diğer arının da bu örüntüyü kendi türlerine has şekilde devam ettirmesini simülasyon yöntemiyle gözlemlemişler.

Temas hissini insan sinirlerinden 1.000 kat daha hızlı algılayan yapay deri üretildi.

Singapur Ulusal Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yapay zeka ve nano teknoloji kullanarak bir çeşit çip geliştirmiş. Çip 'Robotics: Science and System' konferansında robotik bir elle yapılan testte, Braille alfabesiyle yazılan bir yazıyı %20 daha az güç sarf ederek ve %92'lik doğruluk payıyla okumayı başarmış.

Dev Titicaca Gölü kurbağasının, neslinin tükenmemesi için bilim insanları çalışmalar yürütmeye başladı.

5 bilim enstitüsünün bir araya geldiği projede, hem karada hem de suda yaşayabilen en büyük canlı olan bu kurbağayı dış tehditlere karşı korumak hedefleniyor. Ne yazık ki bu zavallı kurbağalar, çevre halkı tarafından afrodizyak etkili ilaç, deri çanta, koruyucu tılsım, kızartma yapmak gibi işler için avlanıyor. Bir de üzerine gölün kirletilmesi nedeniyle birer birer ölüyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 aşısının belki de hiç bir zaman bulunamayacağını söyledi.

Dünya genelinde 165 ülkenin aşı çalışmaları devam ederken DSÖ'nün sözleri biraz ürkütücü olmuş. Geçmişteki aşıların bulunma sürelerini göz önüne alarak "Birden fazla aşı çalışması şu anda klinik testlerdeki üçüncü aşamaya geçmiş durumda. Hepimiz, enfeksiyonları önleyecek birden fazla aşıya sahip olmayı umuyoruz. Ancak sihirli bir anahtar henüz bulunmuş değil, belki de hiçbir zaman bulunmayacak." şeklinde açıklama yaparken test sonuçlarının aylar sonra belli olmasının zamana etkisine de değinmiş.

Bu içeriklerimize de göz atabilirsiniz. 🤗👇

Sadece Bir İç Çamaşırı Değil! Şeytanın Giysisi Olarak Bilinen Jartiyer Nasıl Fantezi Malzemesi Hâline Geldi? - onedio.com
Sadece Bir İç Çamaşırı Değil! Şeytanın Giysisi Olarak Bilinen Jartiyer Nasıl Fantezi Malzemesi Hâline Geldi? - onedio.com

👇

İnsan Sağlığıyla Oynayanlara Beklenen Yaptırım! Şeyma Subaşı Seren Serengil Gibi Birçok İsim de Cezadan Nasibini Aldı - onedio.com
İnsan Sağlığıyla Oynayanlara Beklenen Yaptırım! Şeyma Subaşı Seren Serengil Gibi Birçok İsim de Cezadan Nasibini Aldı - onedio.com

👇

Hem 'Ayar Verici' Hem İroni Dolu Paylaşımlarıyla Lafı Tam Gediğine Oturtmuş 15 Kişi - onedio.com
Hem 'Ayar Verici' Hem İroni Dolu Paylaşımlarıyla Lafı Tam Gediğine Oturtmuş 15 Kişi - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tenroujima

Kendini bilmez kişileri, kendini bilmez şekilde hergün boy boy haber yapan siz değil misiniz?

berna-uyanik2

Erkek arıyı kraliçe arı yapamazsın. Eski zamanlarda Türkler, kurtları örnek almışlar ve kadın-erkek ülkeyi beraber yönetmişler. İslamiyet kümes hayvanlarını örnek almış ve haremler kurmuş. Bence modern toplumlar da artık arıları örnek almalı. İlgisiz bir yerde yazdım, belki bir gün bekleseydim gene kendini bilmez biri kümes hayvanları ile kadınları karşılaştıracaktı ama arıları görünce yazıverdim.

theblackstallion

OOFFF CİDDİ KARIN AĞRISISINIZ IYYK YETER

berna-uyanik2

Siz yetersiniz. Gidin kümeslerinize.

berna-uyanik2

Üslubunu düzelt. O üsluba cevap yazılmaz. Senin üslubunu engelliyorum. Güle güle.

berna-uyanik2

Bunlar bilim yapacakmış.

berna-uyanik2

Karşı görüş ileri sürecek kadar kapasiten yoksa üslubunun seviyesinin düşüklüğü benim tesbitimin doğruluğunu değiştirmez.

papichulopapichulo

kralice ari vardir onun altinda calisan isci arilar ayak fetisi olup kralice arinin ayagina bulasmis bali yalayip kudururlar. Kralice ari seri uretime gecer. Sonra ogul verir. Kahpe ogullar agacta bir yerde toplanir sonra kraliceyi bulamazlarsa baska kralicenin ayaklarinin yalamak icinbeyin gocu yaparlar.Okyanuslari asip daglari delip ulasirlar kraliceye.

papichulopapichulo

Bunun yaninda poligami evrimsel bir seydir. Bir erkek haturnlari siraya dizip sira sira pompa yapmak ister.

basar-demirsoy

Arılarda erkekler sadece çiftleşmeye yarıyor, Pek çok türde kanatları bile yoktur, çünkü ihtiyaç yoktur. Harem olayı ise sosyal tüm canlılarda vardır. Kurtlar sürü oluşturduklarında 14-20 arası birey olur bir sürüde, bunların ise 4ü ya da 5i erkektir. Aslanlarda da aynı oran gözlemlenir. 7 bireyden oluşan bir aslan sürüsünde 2 erkek aslan bulunmaktadır. İnsanların yakın akrabaları olan primatlarda görülen tek tekeşlilik, dağ gorillerinde bulunur; ki onlar da sürü halinde yaşamayan canlılardır. Erkek sayısı dişi sayısına yakın olan türler, spermi ziyan etmeyen, neredeyse sperm sayısı yumurta sayısına eşit türlerdir, pek çok balık ve eklembacaklılar buna örnek olarak sunulabilir. Tavsiyem fikirlerinizi biyoloji ile sunmaya çalışmamanız, çünkü biyoloji bilmiyorsunuz.

berna-uyanik2

Bence siz bilmiyorsunuz. Sosyal canlı olmakla kümes hayvanı olmayı bir tutmuşsunuz. Dişi arslan diye açın biyoloji sayfalarını karıştırın ya da filleri de örnekler listesine ekleyin. Doğada dişilerin yönettiği sosyal gruplar daha başarılılar. Ayrıca insan zeka olarak doğal evrimin önüne geçmedi mi? Bana tavsiye vereceğinize kadın ve kümes hayvanları arasında bağlantı kuran cahillere tepki gösterin. Filler, balinalar, yunuslar sosyal ve haremi olmayan canlılardır. Doğayı, ön yargılar olmadan inceleyemiyorsunuz bile. Sizin anlayışınıza uygun olmayan bir durumu yok sayıyorsunuz.

basar-demirsoy

Beni de engellediği için sana yazayım Gökdeniz: Berna'cığım yanlış mı anlıyorum yoksa "başarı" ve "yönetim" diye insan ürünü, doğada hiç bir vasfı olmayan terimleri doğaya mı uyguluyorsun? Bir Odobenus Rosmerus ailesi ile mesela philanthus triangulum kovanını neye göre karşılaştırıyorsun da birini diğerinden başarılı ilan ediyorsun? Sonra kadınla kümes hayvanı benzetmesini başından beridir siz yapıyorsunuz, başka birinin benzettiğini görmedim. Bu arada insan zekasıyla doğal evrimin önüne de geçmedi, çünkü öncelikle doğal evrim ve yapay evrim diye bir şey yok, insanın yaptığı ise evrimin gidiş yolunu değiştirmek.

basar-demirsoy

Filler haremlik selamlık takılan gruplar kursalar da Afrika Savan Filleri mesela 10 erkeğin bulunduğu 144 fillik gruplar kurmaktalar. Yunuslar ve balinalar ise bildiğin anlamda bir sosyal yapı kurmazlar; her balina ve yunus grubu üyeleri diğer gruplara çok rahatça girip çıkmaktadır. Hiç bir grupta liderlik vasfı tam anlamıyla oturmaz, hiyerarşi ise genellikle erkekler arasında gözlemlenir. Eğer bu kadar ilginiz varsa sınava girip ODTÜ biyolojiye kayıt olabilirsiniz, zamanındaki meslektaşlarım size eğitiminiz konusunda yardımcı olacaktır.

csa

Corona aşısı falan hikaye. Buluncak merak etmeyin. Ama aranızda kaçınız grip aşısı yaptırıyor ? Aynı mantık olacak...

asgardian

"Atilan baslik icerigin kalitesini nasil bok eder?" baslikli muthis bir ders.

estalt01

DSÖ g*tlük yapma.

Görüş Bildir