Günde Ne Kadar Su İçmen Gerektiğini Biliyor musun?

-

Genel kanı olan 8 bardak sudan çok daha farklı miktara ihtiyacınız olabilir. Detaylar içeriğimizde.👇

Kaynak: 1, 2, 3

Vücudumuzun %60'ı sudan oluşur ve bu su vücudumuzda sürekli alıp verdiğimiz bir devir daim halindedir.

Sürekli idrar ve ter yoluyla vücudunuzdan su kaybederiz.

Susuz kalmayı önlemek için yeterli miktarda su içmemiz gerekir.

Peki ne kadar?

Günde 2 litre ya da 8 bardak gibi genel bir kanı olsa da her gün ne kadar su içmemiz gerektiği konusunda birçok farklı fikir bulunuyor.

Bazı uzmanlar susamasanız bile gün boyunca sürekli olarak su yudumlamanız gerektiğini öne sürüyor.

Bir başka görüşe sahip uzmanlar ise yalnızca susuzluk hissedildiğinde su içmenin yeterli olduğunu savunuyor.

Sağlıklı bir vücut su kaybı yaşamaya başladığında beyin susuzluk hissini devreye sokar. Ayrıca salgıladığı hormonla idrarın yoğunlaşmasına neden olur. Bu belirtiler su alımının gerekli olduğunun göstergeleridir.

Aslında günlük alınması gereken su miktarı kişiden kişiye göre farklılık gösteriyor.

Bazı insanlar için günde 8 bardak su içmek ideal olabilir, bazıları içinse daha azı yeterli olabilir. Ancak diğerleri için çok daha fazlası gerekebilir.

Toplam sıvı alımınızı birkaç faktöre bağlı olarak değiştirmeniz gerekebilir:

Günlük gereken sıvı alım miktarı; kilonuza, aldığınız kalori miktarına, yaşadığınız çevreye ve yaşam tarzınıza bağlı olarak değişiklik gösterir.

1. Egzersiz

Sizi terleten herhangi bir aktivite yaparsanız, sıvı kaybını önlemek için ekstra su içmeniz gerekir. Antrenman öncesi, sırası ve sonrasında su içmek önemlidir.

2. Çevre

Sıcak veya nemli hava sizi terletebilir ve ilave sıvı alımı gerektirir. Dehidrasyon ayrıca yüksek irtifalarda oluşabilir.

3. Sağlık

Vücudunuz ateş, kusma veya ishal olduğunda sıvı kaybeder. Daha fazla sıvı almak için doktorunuza başvurmak önemlidir. Daha fazla sıvı alımı gerektirebilecek diğer koşullar arasında mesane enfeksiyonları ve idrar yolu taşları bulunur.

4. Hamilelik veya emzirme

Hamile olan veya emziren kadınların ilave sıvılara ihtiyacı vardır. Kadın Sağlığı Ofisi, hamile kadınların günde yaklaşık 10 bardak (2,4 litre) sıvı içmelerini ve emziren kadınların günde yaklaşık 13 bardak (3,1 litre) sıvı tüketmelerini önerir.

Sıvı ihtiyacınızı yalnızca sudan karşılamazsınız, yediğiniz ürünler de sıvı alımınızın önemli bir miktarını karşılayabilir.

Örneğin, karpuz ve ıspanak gibi birçok meyve ve sebzenin yaklaşık %100'ü sudur.

Ayrıca, süt, meyve suyu ve bitki çayları gibi içecekler çoğunlukla sudan oluşur.

Kafeinli içecekler bile - kahve ve soda gibi - günlük su alımınıza katkıda bulunabilir.

Fakat su en iyisidir, çünkü kalorisiz, daha sağlıklı, ucuz ve hazır.

Size uygun olan günlük sıvı tüketim mitarını öğrenmek için uzmana danışın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ece-ysl

idrar açık renk olana kadar,içilir.

sciencesoldier

aslında bununla ilgisi olduğunu sanmıyorum. ben hiç su içmediğim ya da çok az içtiğim zaman da bile açık renk oluyordu idrarım. o yüzden bunun tayin sebebi olucağını düşünmüyorum. hatta bembeyaz olduğu bile olmuştu.

dremor

uzman ne ya doktora danışmak lazım de ama doktorada ne kadar su içmem lazım diye gidersen bi ton azar işitip dönersin

kevser-cevik

sağol ya. gideyim de uzmana danışayım.

magatron

içtiğimiz su nekadar sağlıklı..bunuda araştırmak lazım.zira ben damacanalara güvenmiyorum artık geçengün aldığım suyun damacasının dibine baktığımda yosun ve çamur kalıntıları vardı..Türkiyede herşey gibi bunuda denetlenmesi yapılmıyor kanaatindeyim..

ufukdiyoki

Her bir su dolduran şirket nasıl sürekli denetlenebilir ki. Aynı şişeleri yıkayıp yıkayıp su dolduruyorlar. Tüketimin artması için yeni pazar oluşturdular. Bi damacana 15 liraya kadar ulaştı.

magatron

bir masa etrafında boş oturan 20 tane boş zabıta oluyor her belediyede düzinelerce boş beleş memur var..neden denetlenmesin 140 adet dolum şirketi? her ilde bir ekip bu işe yönlendirilip aylık haftalık denetleme yapıla bilir..ha sokakta seyyar satıcı denetlemek kolay tabi!

ufukdiyoki

Ülkenin genel halini özetlemek babında. Ihlamur satan dedelerimizi denetlemek tabi ki daha basit.

ipek-calman

merhabalar bununla ilgili bulunduğunız ilin halk sağlığı müdürlüklerine şikayette bulunabilirsiniz. bağlı birimlerce görevli personeller düzenli olarak şirketlere gidip örnek alıyorlar su analizi yapılıyor anormal durumda şirkete ceza kesiliyor tekrarlandığımda kapatılıyor. benim güvendiğim ve analizlerde de en iyi raporlara sahip su buzdağı markası. bence böyle bir durumda sessiz kalmayın götürün gösterin şikayet edin sağlığımızla oynamasınlar.

Görüş Bildir