Greenpeace'in Efsane Gemisi Rainbow Warrior, #GüneşeYelkenAç Demek İçin İstanbul'da

 > 
119PAYLAŞIM

Greenpeace'in efsane gemisi Rainbow Warrior İstanbul Boğazı'na girdi, Kuruçeşme'ye demirledi. Gemi, Türkiye'de güneş enerjisinin kullanımının artırılması amacıyla başlatılan kampanya için Türkiye turu yapıyor.

Greenpeace, Rainbow Warrior ile gerçekleştirdiği bu etkinliğini, Türkiye’de 1 milyon çatıya güneş paneli kurularak elektrik üretimi yapılması için başlatılan kampanyaya dikkat çekmek için düzenliyor.

'Türkiye İstese Güneş Enerjisinde Dünya Lideri Olabilecek Konumda' - onedio.com
'Türkiye İstese Güneş Enerjisinde Dünya Lideri Olabilecek Konumda' - onedio.com

Türkiye yolculuğuna 6 Eylül’de Bodrum’da başlayan ve ardından sırasıyla Seferihisar, Çeşme, Bozcaada ve Çanakkale’ye uğrayan Rainbow Warrior, dün akşam da İstanbul Boğazı'na ulaştı.

Gemiden Birinci Köprü’nün altına lazerle, “Güneşe Yelken Aç” yazısı yansıtıldı

Beşiktaş Kuruçeşme’ye demirleyen gemide önce kampanyaya ilişkin bir basın açıklaması, ardından da bu özel geminin tanıtımı yapıldı.

Geminin yelkenleri arasında da yine "Güneşe Yelken Açalım” yazılı bir pankart açıldı

Kampanya hakkında bilgi veren Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Sorumlusu Duygu Kutluay;

“Amacımız ülkemizin güneş potansiyelinin altını çizmek. Biz, ülkemizin güneş potansiyeline hazinemiz diyoruz. Türkiye güneş potansiyeli 2 bin 700 saatle Avrupa’nın en zengin ikinci ülkesi. Peki biz bu potansiyeli ne kadar değerlendiriyoruz; sadece 560 megavat kurulu gücümüz var. Almanya’nın bin 600 saat güneşlenme gücü var; fakat kurulu gücü bizim 76 katımız” dedi.

“Bizim artık yüzümüzü güneşe dönme vaktimiz geldi”

“Ülkemizin enerji yatırımları açısından bir dönüm noktasında olduğuna inanıyoruz” diyen Kutluay, “Bizim artık yüzümüzü güneşe dönme vaktimiz geldi. Türkiye’de potansiyelimiz dünya lideri olmaya yetecek yükseklikte. Güneşe yatırım bireysel tasarruf, ülkemizin cari açığının azalması ve enerji bağımsızlığını sağlayacak. Güneş enerjisinin daha sağlıklı istihdam yaratılması ve bağımsız güçlü bir Türkiye için gerekli olduğuna inanıyoruz” ifadesini kullandı.

Fransız Ajandan Geç Gelen 'Greenpeace' Özrü - onedio.com
Fransız Ajandan Geç Gelen 'Greenpeace' Özrü - onedio.com

Çevreci gemi, su ihtiyacı denizden karşılanıyor, sadece doğal ürünler tüketiliyor

14 farklı milletten 16 mürettebatın bulunduğu Rainbow Warrior, seyir esnasında yüzde 80 oranında rüzgar enerjisi kullanıyor. Gemideki su ihtiyacı ise denizden arıtılmış suyla karşılanıyor ve gemi içinde sadece doğal ürünler tüketiliyor.

25 Eylül'e kadar İstanbul'da kalacak olan gemiyi ziyaret edebilir, ayrıca Greenpeace'in başlattığı imza kampanyasına buradan ulaşarak destek olabilirsiniz...

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir