Gözaltına Alınan Vicdani Retçi Mehmet Tarhan İçin 'Sivil Ölüm’ Süreci Yeniden Başlıyor

 > 
113PAYLAŞIM

Bu sabah Aydın’da gözaltına alınan vicdani retçi Mehmet Tarhan iki gün içinde askerlik şubesine teslim olma şartıyla serbest bırakıldı. Tarhan kendisi için “sivil ölüm” sürecinin yeniden başladığını söyledi.

Vicdani retçi ve LGBTİ aktivisti Mehmet Tarhan Aydın’da gözaltına alındıktan sonra ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

bianet’e konuşan Tarhan, Mart 2015’te hakkında firar davası açıldığını, bu dava çerçevesinde yakalama kararı verildiğini söyledi.

Yakalama kararı nedeniyle Aydın’da gözaltına alındığını söyleyen Tarhan, önce savcılığa, ardından askerlik şubesine götürüldüğünü söyledi ve ekledi:

“Askerlik şubesinde birliğe teslim olmam için iki gün süre verdiler ve serbest bıraktılar. Bu şu anlama geliyor: Hakkımda yeniden yakalama kararı çıkartacaklar. Yani ‘sivil ölüm’ süreci yeniden başlayacak.”

Vicdani redçi, HDP Parti Meclis üyesi ve LGBT aktivisti Mehmet Tarhan, bu sabah Twitter'dan gözaltına alındığını duyurdu. Tarhan paylaşımında "Aydın girişinde "askerlik kanununa muhalefet"ten aramam olduğu söylenerek gözaltına alındım. Aydın emniyetine götürülüyorum" dedi.

Tarhan, 2001 yılında askerlik yapmayı reddetmiş ve vicdani reddini açıklamıştı. 2005 yılında ise zorla askere alınmış, hakkında “emre itaatsizlik”ten iki ayrı dava açılmış, askeri hapishanede tutuklu bulunduğu süreçte kötü muameleye maruz kalmıştı.

Tarhan askerlik yapmayı reddetmesine rağmen, eşcinsel kimliğinden ötürü Anayasa’ya ve AİHM’e aykırı bir şekilde fiziksel muayeneye sokulmak istenmişti.

Zorla saç ve sakalının kesilmesinden sonra Tarhan, yirmi sekiz gün sürecek bir açlık grevine başlamıştı.

AİHM Türkiye’yi suçlu bulmuştu

Tutuklu kaldığı süreçte yaşananlar ve vicdani ret hakkına ilişkin Tarhan’ın AİHM’e yaptığı başvuruda ise AİHM düşünce, vicdan ve din özgürlüğünün demokratik bir toplumun temellerinden olduğunu belirterek, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ihlal edildiğine karar vermişti.

AİHM, Türkiye’yi 10 bin Euro tutarında manevi tazminat cezasına çarptırmıştı.

Sivas Askeri Ceza Mahkemesi ise AİHM’in Türkiye’yi mahkum eden kararını dikkate almayarak Şubat 2015’te, Mehmet Tarhan hakkında 15 ay hapis cezası vermiş; ceza 9 bin TL para cezasına çevrilmişti.

Kaynak: CNN Türk & Bianet

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir