Göz Egzersizinden Açık Havada Derslere... Asyalı Çocukların Çok Sağlıklı ve Mutlu Olmasının 11 Nedeni

-
Abone ol

Araştırmalar, Japon çocukların dünyanın en sağlıklı çocukları olduklarını iddia ediyor. Peki bu kadar sağlıklı olmalarının sebebi nedir? Aslında diğer Asya ülkelerinde olduğu gibi birçok kültürel norm çocukların sağlıklı olmasına fayda sağlıyor. Aklınızın ucundan bile geçmeyecek bu normların neler olduğunu merak ediyorsanız buyurun içeriğimize.

1. Çocukların kitaplarını yakından okumalarına engel olunuyor.

Çin'de birçok okulda, çocukların göz sağlığının korunması için resimdeki gibi demir çubuklar bulunuyor. Kitap okurken yanlış seviyeden bakmak bir süre sonra gözlerini acıtacağı için bu çubuklar sağlıklı bir mesafede durmalarını sağlıyor. Buna ek olarak aynı zamanda duruş bozukluklarını da engelliyor.

2. Düzenli olarak göz egzersizleri yapmaları sağlanıyor.

Çin'de birçok ilk ve ortaokulda çocuklara göz egzersizleri yaptırılıyor. Bu da kan dolaşımını desteklerken aynı zamanda göz kaslarını gevşetiyor. Egzersizler 6 aşamadan oluşuyor ve günde iki kez yaptırılıyor.

3. Sınavlar açık havada yapılıyor.

Yıllardır, Çin ve civarında çocuklara genellikle açık havada sınav yapılıyor. Bunun sebebi çoğunlukla çocukların kopya çekmelerini engellemek. Sınıf gibi sınırlı bir alanda olmalarındansa geniş ve birbirlerine daha mesafeli olmaları kopya olasılığını en aza düşürüyor. Tabii tek sebebi bu değil, sağlıklı yanları da göz ardı edilemez. Çocuklar dışarıda temiz hava alırken güneş ışınlarından da besleniyorlar. Açık hava aynı zamanda öğrencilerin streslerini de azaltıyor.

4. Çocuklar medikal maske takıyor.

İnsanların kışın hasta olma olasılığı daha yüksektir. Dışarı çıkmamaları ise hastalıklarını diğer insanlara bulaştırma ihtimalini de artırır. Bu nedenle Japonya'da insanlar hasta ya da alerji olduklarında maske takarak bakterilerini diğer insanlardan uzak tutuyor.

5. Bazı durumlarda canlı yayın dersler yapılıyor.

Eğer hava durumu okula gitmeyi zorlaştırıyorsa, Çinli öğretmenler buna çok yaratıcı bir çözüm bulmuş! Boş sınıfta ders anlatmaktansa canlı yayında ders yaparak çocukların evlerinde güvende ders dinlemeleri sağlanıyor. Aynı zamanda okula ulaşımı zor olan öğrenciler için de oldukça yardımcı bir yöntem.

6. Büyük porsiyonlar yerine küçük porsiyonda yemekler servis ediliyor.

Japon öğle yemeği sistemi, 2. Dünya Savaşı sonrasında çocukların açlıktan ölmemesine yardımcı olmak için geliştirilmiş ancak günümüzde bu sistem çok da değişmiyor.  Batı kültüründeki gibi bir ana yemek anlayışı yok. Yemekler genellikle pirinç, sebzeler, miso (fermente edilmiş bir Japon yiyeceği) ve balık ya da etten oluşuyor.

7. Açık hava aktivitelerine önem veriliyor.

Açık hava aktiviteleri Güney Kore'de gittikçe önemli hale gelmeye başlıyor. Özellikle yürüyüş ve kamp gibi aktiviteler gittikçe popüler oluyor. Şehirde yaşayan insanlar küçük kamp gezileriyle şehir hayatına biraz ara veriyor. Bu aktivitelerin zihin sağlığına ve rahatlamaya da büyük etkileri var.

8. Araba ya da toplu taşıma kullanmaktansa yürümek tercih ediliyor.

Çoğu Asya ülkesinde olduğu gibi, insanlar yürümeye diğer ulaşım yollarından daha çok önem veriyor. Güney Kore'de insanların günlük adımlarını saymasına yardımcı olan aletler var. Ayrıca birçok Asya ülkesinde de çocuklar okullarına yürüyerek gitmeleri bekleniyor özellikle şehirde yaşayanlar.

9. Bilgisayar kullanımının en aza indirilmesine yönelik çalışmalar yapılıyor.

Bütün dünyada çocukların gittikçe sosyal medyaya ve İnternete bağımlı olduğunu görüyoruz. Güney Kore'de her ne kadar diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi bir bağımlılık olmasa da İnternet bağımlılığıyla ilgili ciddi bir savaş veriliyor. İnternet bağımlılığı olan çocuklara yardımcı olmak için rehabilitasyon merkezleri ve kamplar mevcut. Devlet de 16 yaş altı çocukların gece İnternet kullanmasına hatta İnternet ulaşımına bile engel olan yasalar koyuyor.

10. Çocuklara sorumluluk bilinci aşılanıyor.

Diğer çoğu dünya ülkesinde olmadığı kadar, Japonya'da çocukların birçok aktiviteyi kendileri yapmaları bekleniyor. Çocukların okula tek başlarına gitmeleri, günlük ev işlerine yardım etmeleri hatta sınıfların temizliğine de yardım etmeleri bekleniyor.  Bu çocukların özgür ve sorumlu bireyler olmalarına ve daha sonrasında da kendilerine daha iyi bakabilmelerine olanak sağlıyor.

11. Yemekleri olabildiğince sağlıklı yapmaya önem gösteriliyor.

Birçok Asya ülkesi yemeklerini çocuklar için sağlıklı yapabilmenin bir sürü farklı yolunu bulmuş. Japonya'da sebzeler ana yemek, ayrıca et, yağ ve şeker de daha arka planda kalıyor. Aynı zamanda çorba birçok Asya diyetinin de en önemli parçası. Özellikle Çinliler çorbaya daha farklı bir tat verebilmek için kurt üzümü, limon otu, zencefil gibi birçok ağlıklı malzeme kullanıyor.

Çin ve Japonya dahil birçok Asya ülkesinde de çocukların çay içmesi normal karşılanıyor. Bunun nedeni ise çayın diğer içeceklere göre daha sağlıklı bir alternatif olması ve çocukların göz sağlığına iyi gelmesi gibi sürpriz sağlıklı etkileri olması!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hknbyrm

Yorumlara baktımda sanki her Japon intihar ediyormuş gibi bir algı var. Bu ülkede intihar oranları bize göre yüksek ama en yüksek orana sahip ülke değil. Lütfen araştırınız.

trane1

Abi 1 numara nedir Allah aşkına ya. İnsanı okuldan soğutur.

nukleerbaslikliterlik

Onedio'da başlıklarla içeriklerin alakasız olmasını bir türlü çözemediler. Asya eğitim sistemindeki güzel uygulamalar deseler olmuyor. Neymiş çok mutluymuşlar. Git araştır bakayım neden Japonyada öğrenciler intihar ediyor? Ya o maskeyi Asya'da neden takıyorlar. Dünyanın en pis havalarına sahip oldukları için olabilir mi?

hknbyrm

İntiharın nedeni inanç, kültür ve zorbalık gibi etkenler eğitim sisteminin kendisi değil.

thegreatest314159

isterse bok solusunlar (ki havası kirli olan ülke japonya değil, gördüğünüz her çekiği japon sanmaya devam ettiğiniz için algılamamış olmana şaşırmadım) türkiyeyi 50ye katlar mı katlar. Adamlar çocuklarını okula tek başına yollayabiliyor biri kaçırır tecavüz eder mi diye endişelenmeden, bundan ötesi olabilir mi?

motoki

Bu uygulamalarının sonuçları hakkında bilgiye sahip değilim, ama en azından bir kaçı bile çocuklarda kalıcı alışkanlık olsa büyük fayda sağlar :O

Gizli Kullanıcı

12- Ve çocuk büyüdüğü gibi intihar ediyor...

serap-bilgic

o dediğin bizim gibi eğitim sistemlerinde oluyor, adamlar çözmüş işi eğitim vermeyi biliyor ama sen hala cahillik yapıyorsun yobazsın

klemenjero

neden?

Gizli Kullanıcı

Serap sanki ol japon balığım.

Gizli Kullanıcı

serap alıngan.

thegreatest314159

Doğru, çocuğun türkiye gibi bir yerde büyüyüp, intihar etmek yerine başkaları tarafından öldürülmesi gerekiyor aslında.

Görüş Bildir