Görüş Bildir
Haberler
Görmez: 'İslam Dini İşkenceyi, Hele Ölen Bir Beden Üzerinde En Küçük Bir İşkenceyi Haram Kılmıştır'

Görmez: 'İslam Dini İşkenceyi, Hele Ölen Bir Beden Üzerinde En Küçük Bir İşkenceyi Haram Kılmıştır'

ATKN
06.10.2015 - 13:57 Son Güncelleme: 06.10.2015 - 14:15

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Şırnak'ta bir cesedin zırhlı aracın arkasına bağlanarak çekildiğini gösteren görüntüye ilişkin, 'İslam dini hiçbir zaman işkence dediğimiz hele hele ölen bir beden üzerinde en küçük bir işkenceyi yapmayı haram kılmıştır, doğru değildir' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

'Doğru değildir'

Görmez, Şırnak'taki görüntüyle ilgili 'İslam dini hiçbir zaman işkence dediğimiz hele hele ölen bir beden üzerinde en küçük bir işkenceyi yapmayı haram kılmıştır, doğru değildir' dedi.

Demirtaş'ın da paylaştığı görüntüyle ilgili İçişleri Bakanlığı soruşturma başlatmış, Başbakan Davutoğlu ise yaptığı açıklamada, 'emniyet güçleri tarafından etkisiz hale getirilen bir terör örgütü mensubuyla ilgili görüntüleri tasvip etmemiz mümkün değildir' demişti.

Görmez, Hac faciasının yaşandığı Suudi Arabistan'daki yönetime eleştirilerini sürdürdü. Görmez, şöyle konuştu:

'4 bin 700 kişi vefat etti' haberleri: 'O sayı abartılı'

O sayı abartılı... Ancak sadece İranlı vefat eden hacıların sayısı ilan edildiğinde sadece 48 idi ama şimdi 400'ü aşkın. Başka hiçbir ülke hacılarını kendi ülkesine istemedi. Herkes orada defnetti. Ama İran kendisi bizzat hacılarını uçakta kendi ülkesine taşımak istediği için o sayı öyle ortaya çıktı.

'Rapor hazırladık, bitirmek üzereyiz'

Olayın yaşandığı yerde bir komisyon marifetiyle bir heyet oluşturarak, görgü tanıklarını bizzat dinledik. Bir rapor hazırladık ve bitirmek üzereyiz. Onu hem Suudi Arabistan makamlarına vereceğiz hem de kendimiz de bunu Hac Bakanlığı ile ayrıca paylaşacağız.

Mina'daki faciada 750'den fazla hacı hayatını kaybetmişti

İslam'ın, öz eleştiri yapmayı emrettiğine dikkati çeken Görmez, şöyle devam etti:

'Mekke orjinal haliyle durabilirdi'

'Her sene bu ibadet yapıldığı için her sene gördüğümüz en küçük bir aksaklığı kardeşlerimize yüksek nezaket içinde ifade edilerek onun düzeltilmesi sağlansa hep mükemmele doğru gideriz. Kabe'yi saran büyük gökdelenler yerine, her biri bizim için tarihi büyük değer taşıyan o dağları eriterek yerine gökdelenler dikmek yerine Cidde ve Medine düzlüklerinde milyonlarca insanı alabilecek uydu kentler kurulabilirdi. Yeraltı metrosuyla Kabe'nin etrafına ringler oluşturulabilirdi.'

Mekke, 1971'e kadar Hz. Peygamberden ve ashabından bu ümmete kalmış bütün tarihi miraslar orada var. Bütün bu tarihi dokuyu tarihsizleştirme üzerinde çok durdum ama dostlarımız bunu anlamakta biraz zorluk çekti. Halbuki Mekke, mümkün olduğu kadar o tabii, orijinal haliyle durabilirdi.'

'Merhamet seferberliği başlatmamız gerekiyor'

Bizim yeniden İslam dünyasında merhamet seferberliği başlatmamız gerekiyor. Çünkü batının da başka dünyaların da buna ihtiyacı var. Bunu çokca işlememiz lazım. Merhamet eğitimi diye bir kavram var. Bunu eğitim süreçlerimize sokmamız lazım. Aksi takdirde insanlar sadece DAEŞ'in, IŞID'in, El Kaide'nin dünyaya takdim ettiği şiddet üzerinden islamiyeti okumaya başladı. Bunun için merhamet üzerinde durmaya ihtiyaç var.

Görmez, terör örgütlerinin sadece terör örgütü olarak görülmemesi gerektiğini belirterek, 'Terör örgütlerini sadece bir terör örgütü olarak görmek ve okumak, sadece etnik bir hak arama olarak görmek ve okumak doğrusu tarihi bilmemek, hayatı ve dünyayı anlamamak olur' dedi.

'Uluslararası İslam Üniversitesinin en kısa zamanda faaliyete geçeceğini umuyorum'

Uluslararası nitelikte bir İslam Üniversitesinin kurulmasına yönelik çalışmalar yapıldığını bildiren Görmez, şunları kaydetti:

'İstanbul'da dünyadan bütün öğrencileri olan dünyadan bütün öğretim üyeleri olan asgari İslam medeniyetinin 3 lisanı öğreten ama asgari bir de batı lisanını öğreten İslami ilimlerin tahsil edildiği, İslami ilimleri dini ilimlere indirgemeyen, kainatın ayetleriyle kitabın ayetlerini birlikte öğreten, birlikte okunan, sosyal bilimleri ve ilahiyat bilimlerini birleştiren bir uluslararası İslam Üniversitesinin açılması ve behemehal hizmet vermeye başlaması bütün İslam dünyasının hatta bütün insanlığın büyük bir ihtiyacı olduğunu söyleyebilirim. Bunun alt yapıları ile ilgili çalışmalarız bitmiş durumda inşallah en kısa zamanda faaliyete geçeceğini umuyorum.'

'Terörün bir amacı da toplumu İslam medeniyetinin parçası olmaktan çıkarmak'

Terör saldırılarında dini dokuya zarar verildiğine dikkati çeken Görmez, 'Bölgedeki dini dokuya zararı sadece PKK terör örgütü vermedi. Bizim devlet olarak da bazı uygulamalarımız, oradaki dini dokuya, bizi asıl bir arada tutan dini dokuya, tarih içinde hep zarar verdi. Önce yapılan yanlışlar sonra yapılan yanlışlara zemin hazırladı' dedi.

Terör saldırılarının ideolojik ve kültürel boyutu bulunduğunu ifade eden Görmez, şöyle konuştu:

'Adım adım burada yaşayan bütün kardeşlerimizi İslam'dan ve İslam medeniyetinin bir parçası olmaktan çıkarmak için kültürel bir saldırı olarak görüyorum, sadece silahlı bir saldırı değil. PKK hareketi, Kürtlere ve Türklere yönelmiş bir silahlı saldırı değil aynı zamanda ideolojik - kültürel bir saldırıdır. Bu ideolojik - kültürel saldırının amacı bu toplumu hem bölmek, parçalamak hem de İslam medeniyetinin bir parçası olmaktan çıkarmak olarak görmek ve okumak lazım geldiğini, tarihi biraz inceleyen herkes bunu kabul edecektir.

'IŞİD'in PKK terör örgütü ile arasında fark yok'

Bölgede oynanan oyunları bir bütün olarak değerlendirmek lazım. İslam devleti kurduğunu iddia eden DAEŞ'in İslam medeniyetini yok etmek üzere gösterdiği çabalar ile PKK terör örgütü arasındaki çabalar arasında herhangi bir fark görmüyorum.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
smhblt1907

sen bırak onu bunuda paraları şehven nasıl yeedin onu anlat hoca...

Kuzey Cephesi

hocam kaybolan milyon dolarlar nasıl olacak ?

Dindar Yumurta

Hocaaaaaaaaaaaaaa israf da haram değil mi?