Görüş Bildir
Haberler
Google Kuruluşunu Doodle İle Kutluyor: Google Ne Zaman ve Nasıl Kuruldu?

Google Kuruluşunu Doodle İle Kutluyor: Google Ne Zaman ve Nasıl Kuruldu?

İnternetin en çok kullanılan arama motoru olan Google, tam 23 yıl önce bugün kuruldu. Google, yaptığı doodle ile 23. kuruluş yılını kutluyor. Google ana sayfasına giren kullanıcılar, Google tarafından yapılan kutlama doodlenı görünüyor. Peki, Google ne zaman kurulmuştur? Google’ın kimler kurmuştur? İşte internete adını altın harflerle yazdıran Google hakkındaki tüm bilgiler…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Google’dan Yaş Gününe Özel Doodle

Google’dan Yaş Gününe Özel Doodle

Doodle, bir kişinin dikkati başka şekilde meşgulken yapılan çizimlere verilen addır. Google, tatiller, önemli olaylar, başarılılar için önemli günlerde doodle yaparak kendi logosunun üstüne koyuyor. Google’ın bugün yaptığı doodle kendi kuruluş gününe dair oldu. 23 yıl önce bugün kuruluna Google ile ilgili aramalar internette çoğalmış durumda. İşte Google’ın kuruluşuna dair tüm bilgiler…

Google Ne Zaman ve Nasıl Kuruldu?

Google Ne Zaman ve Nasıl Kuruldu?

Google, internet araması, çevrim içi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketi. İnternet tabanlı hizmet ve ürünler geliştirir, ek olarak bunlara ev sahipliği yapar.

Karının büyük kısmını eski adı AdWords olan Google Ads programı aracılığıyla reklamlardan elde etmektedir.

Şirket, Larry Page ve Sergey Brin tarafından, Stanford Üniversitesi'nde doktora öğrencisi oldukları sırada kurulmuştur. İkili, sık sık 'Google Guys' olarak anılmaktadır.

Google, ilk olarak, 4 Eylül 1998 tarihinde özel bir şirket olarak kuruldu ve 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. Halka arzın gerçekleştiği dönemde, Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt, takip eden yirmi yıl boyunca, yani 2024 yılına kadar Google'da birlikte çalışmak üzere anlaştılar.

Kuruluşundan bu yana misyonu 'dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmektir. Gayri resmî sloganı ise, Google mühendisi Amit Patel tarafından bulunan ve Paul Buchheit tarafından desteklenen 'Don't be evil' (Kötü olma) dır. 2006 yılında, hâlen şirket merkezi konumunda olan Mountain View, Kaliforniya'ya taşınmıştır.

Google'ın dünya çapında veri merkezlerinde bir milyondan fazla sunucuda çalıştığı, bir milyardan fazla arama isteğini işlediği ve kullanıcıları tarafından oluşturulan verinin gün başına yirmi dört petabayt olduğu tahmin edilmektedir.

Kuruluşundan bugüne dek gerçekleşen büyüme hızı, şirketin temel web arama motorunun ötesinde ürünler, satın almalar ve ortaklıklar zincirinin meydana gelmesini sağladı. Şirket, Orkut, Google Buzz ve Google+ gibi sosyal ağ araçları ile elektronik posta hizmeti Gmail servisi gibi çevirmiçi verimlilik yazılımları sunmakta, ek olarak, web tarayıcısı Google Chrome, fotoğraf görüntüleme ve düzenleme yazılımı Picasa ve anlık mesajlaşma Google Talk gibi uygulamalarla masaüstüne kadar uzanmaktadır.

Bunlar dışında, Android mobil işletim sistemi gelişimine öncülük yapmıştır. Cr-48 ana işletim sistemi olarak da bilinen yeni Google Chrome OS, 15 Haziran 2011 tarihinden beri, Samsung Series 5 ve Acer AC700 gibi ticari Chromebook'larda kullanılmaktadır.

Alexa, internette en çok ziyaret edilen web sitesi olarak ABD odaklı 'google.com''u listelemektedir, YouTube, Blogger, Orkut gibi Google'a ait diğer siteler ve çok sayıda uluslararası Google sitesi (google.co.in, google.co.uk vb.) ise en çok ziyaret edilen siteler arasında ilk yüz içinde yer almaktadır.

Ek olarak şirket, BrandZ marka değeri veritabanı listesinde ikinci sırada yer almaktadır.

Buna karşın Google, gizlilik, telif hakkı ve sansür gibi konularda eleştiriler almaktadır.

Bu Haberler De İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın