Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Golf Topu Neden Pürüzlü? Ünlü Tasarımlarla İlgili İlk Kez Duyacağınız 15 Şaşırtıcı Detay

4bPAYLAŞIM

Cracked'in katkılarıyla hazırladığımız bu listede, günlük hayatımızda karşılaştığımız 15 nesnenin tasarımıyla ilgili şaşırtıcı ve zekice küçük detayları bulacaksınız:

Kaynak: http://www.cracked.com/photoplasty_1378_...

15. Lego kafalarının neden delikli olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Aslında bu, çocukların legoyu yutmaları durumunda nefes almaya devam edebilmeleri için alınmış bir güvenlik önlemi.

14. Kapı kolu ve tokmaklarının çoğu pirinçten yapılıyor.

Bunun sebebi pirincin antibakteriyel özellikleri olması ve iki saat gibi kısa bir süre içinde mikropların %99'undan kurtulacak şekilde kendini dezenfekte edebilmesi.

13. Biralar çoğunlukla kahverengi şişelere koyuluyor. Peki neden?

Çünkü bu renk, biranın kötü kokmasına ve tadının bozulmasına yol açan ultraviyole ışınların şişenin içine girmesini engelliyor.

12. Eve Çin yemeği sipariş ettiğinizde, yemeğinizi bir tabağa dökmeniz gerekmiyor.

Çünkü içinde geldiği karton paket, üst kenarlarını kaldırdığınızda bir tabağa dönüşüyor.

11. Ampulun biçimi neden böyle dersiniz?

Aslen bu şeklin tercih edilmesinin sebebi cam üfleme teknikleri ile kolayca üretilebilmesi ve ısı ve ışık yayımını daha iyi kontrol edebilmesiydi.

Günümüzde çoğu akkor ampulün yerini genellikle spiral şeklinde olan kompakt floresan ampuller almış durumda. Ancak bu spiral ampüller de klasik  ampül şeklini anımsatacak şekilde tasarlanıyor.

10. Emniyet kemerleri her kişiye uyacak derecede esneyebilmesine rağmen, ani bir çarpma anında kitleniyor. Nasıl mı?

Çarpma anında devreye giren küçük bir sarkaç sayesinde.

9. Kadın bisikletlerinin kadroları erkeklerinkine göre daha düşük.

Kadın bisikletleri, 1800'lerde kadınların kendilerini yaralamadan ve görünmesini istemedikleri kısımlarını açığa sermeden uzun elbiseler giyebilmeleri için bu şekilde tasarlanmış.

8. Post-it, tamamen tesadüf eseri bulundu!

Yapışkanlar üzerinde çalışan bilim insanı Dr. Spencer Silver, yalnızca hafifçe yapışan bir madde keşfetti. Yıllar boyunca bu keşfi kullanabileceği bir alan aradıysa da bulamadı. 

Bir başka bilim insanı Art Fry, koroda kullandığı müzik kitabını küçük kağıt parçalarıyla işaretliyordu; ancak bu kağıtların sürekli olarak düşmesi canını sıkıyordu. Silver'ın icadı ile ilgili bir konferansı hatırlayan Fry'in aklına yapışkan notlar fikri geldi. Bu not kağıtları aslen kanarya sarısından yapıldı, çünkü bulabildikleri hurda kağıtlar sarıydı.

7. Golf topunun yüzeyi neden pürüzlüdür?

Bu pürüzler uçan bir topu saran hava tabakasında türbülans yaratarak, topun arkasındaki aerodinamik direnci azaltır. Bu yüzden bu toplar, yüzeyi pürüzsüz olanlara göre daha uzak mesafelere ulaşabilir.

6. Almanya'da askeri kullanım için üretilmiş 'Jerry-Can'in (preslenmiş çelikten yapılmış benzin bidonu) üst kısmında bulunan hava boşluğu, bidon dolu olduğunda bile suda batmaması için tasarlanmış.

5. Kibrit, ilk olarak 1000 yıldan daha fazla bir süre önce Çin'de kullanılmıştı.

4. Sedirden yapılmış askıların, tel ve plastikten yapılanlara göre pek çok avantajı var.

Çünkü güveleri uzak tutuyor, küf oluşumunu önlüyor ve giysilere hoş bir koku veriyorlar.

3. Termos, 1892 yılında kriyojenik sıvı hidrojeni depolamak için icat edilen ve sonradan NASA tarafından roket yakıtı depolamak için kullanılan vakum teknolojisinin bir ürünü.

İngiliz kimyager James Dewar tarafından tasarlanan termosun içinde aralarında hava bulunmayan iki iç duvar bulunuyor; oluşan hava boşluğu ısı transferini önlüyor. Ancak Dewar, ürünün patentini hiçbir zaman almamış ve ilk olarak bir Alman firması "Thermos" adıyla bu şişeleri piyasaya sürmüş.

2. 1800'lerde ortaya çıkmış bu farklı ataş tasarımlarının arasından bugün kullandığımız biçim, kağıdı yırtmayan basit dizaynıyla galip çıkmış.

1. Rögar kapakları, deliğin içine düşmemeleri için yuvarlak olarak üretiliyor.

Çünkü, kapağın içeri düşme ihtimalinin bulunmadığı tek biçim bu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vlknsn

#1 deki anlatım bozukluğu:D kendi içinden geçemeyen tek şekil dairedir de oldu bitti:)

bruxas

Benden de bir bilgi o zaman. Tükenmez kalemlerin kapaklarının delik olmasının sebebi de insanların onları ağzı ile oynarken yanlışlıkla boğazına kaçırıp boğulmamalarıdır.

sbstnbjk

Thermos'u görünce aklıma geldi. Marka ismiyle anılan ürünlerle ilgili galeri hazırlayın. Ben çok üşengeçim. Örnek Orkid, Cip, Konyak, Nescafe, Uhu

culog

http://onedio.com/haber/insanlarin-urun-adi-olarak-benimsedigi-35-marka-306855 sizi şöyle alalım :)

lordvoldemort

Babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi

alpergayretli

tenis topları neden tüylüdür diyesim geldi

Görüş Bildir