Görüş Bildir

Gökte Ararken Yerde Buldular: 'Parçalanan Gezegen, Dünya'nın Kalbinde Yaşıyor'

Anasayfa > Gündem

Araştırmacılar, milyonlarca yıl önce Dünya'yla çarpıştığı ve Ay'ın oluşumunda rol oynadığı düşünülen Theia’nın parçalarını bulduklarını söylüyor.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre yapılan yeni bir araştırma, Dünya'nın merkezinde gizlenen kayaların, eski gezegen Theia'nın kalan son parçaları olabileceğini ortaya koydu.

Bilim insanları milyarlarca yıl önce Theia adlı Mars büyüklüğünde bir gezegenin Dünya'yla çarpıştığını ve Ay'ın bu şiddetli çarpışmadan doğduğunu düşünüyor.

Dünyanın derinliklerinde, 'LLSVP' adı verilen bir dizi yoğun kaya bloğu bulunuyor. ABD'deki Arizona Eyalet Üniversitesi'nden bir ekip, bu devasa blokların Theia'nın parçaları olabileceğine inanıyor.

Bu kaya bloklarından biri Afrika'nın altında, bir diğeri de Pasifik Okyanusu'nun derinliklerinde gömülü. Uzmanlar bu iki büyük bloğun Dünya'nın manyetik alanının zayıflamasına sebebiyet verdiğini ifade ediyor.

Afrika kıtasının altındaki yoğun kaya kütlesi (Geochemistry, Geophysics, Geosystems)

Yeni araştırmanın başyazarı Qian Yuan, Dünya'nın çekirdeğini saran bu blokların çevredeki diğer kayalardan kimyasal açıdan farklı ve daha yoğun olduğunu öne sürdü.

Yuan, Theia'nın mantosunun Dünya'nınkinden daha yoğun olduğunu ve bu nedenle çarpışma sırasında bazı parçalarının Dünya'nın mantosunun derinliklerine battığını söyledi.

Dünyanın çekirdeği ve dış kabuğu arasında yer alan mantonun kalınlığı, yaklaşık 2 bin 860 kilometreye ulaşıyor. Bu katman, Dünya'nın toplam hacminin yüzde 84'ünü oluşturuyor.

Yuan ve ekibinin oluşturduğu model, Theia'ya atfedilen kayaların Dünya'nın mantosunda bulunanlardan yüzde 3,5 oranında daha yoğun olduğunu ve bu sayede mantonun derinlerine batmış olabileceğini ortaya çıkardı.

4,5 milyar yıl önce meydana geldiği tahmin ediliyor

4,5 milyar yıl önce meydana geldiği tahmin ediliyor

Bulgularını 15 ve 19 Mart arasında sanal ortamda düzenlenen 52. Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı'nda (Lunar and Planetary Science Conference) sunan Yuan, 'Theia'nın örtüsünün Dünya'nınkinden daha yoğun olabileceğini gösterdik' dedi.

Yuan'a göre bu kayalar zamanla çekirdeğin yakınlarına ilerledi ve bugün bilim insanlarının sismik faaliyetlerle gözlemleyebildiği LLSVP'lerin bulunduğu konuma ulaştı. Yuan bunu şöyle açıkladı:

Theia mantosundan gelen malzemeler, Dünya mantosunun en alt kısımlarına battı. Ve burada birikerek sismik faaliyetlerde gözlemlenen LLSVP'leri ortaya çıkaran termokimyasal yığınları oluşturdu.

Araştırmanın ardındaki ekibe göre 'Büyük Çarpışma' teorisi, Dünya-Ay sisteminin fiziksel özellikleriyle uyumlu. Ancak şimdiye dek Theia'nın varlığını kanıtlayan herhangi bir keşif yapılmadı.

Bu çarpışmanın yaklaşık 4,5 milyar yıl önce, Güneş Sistemi'nin oluşmaya başlamasından 20 ila 100 milyon yıl sonra meydana geldiği tahmin ediliyor.

Teoriyi destekleyen uzmanlar bu çarpışmayla iki gezegenin çekirdeğinin kaynaştığını ve muhtemelen yaşamın ortaya çıkışı için gerekli kimyasalları serbest bıraktığını öne sürüyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
28
17
12
2
1
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Semih Kurnaz

Bu editör sözelci galiba bütün içeriklerde hep hatalı bilgi veriyor. Milyon ve milyar arasında bin kat fark var, bugün 2 tane içeriğini okudum ikisi de hatalı..

Ziya Akbaş

E peki 4,5 milyar yıl önce yaşanan çarpışmadan sonra, eriyik halde bulunan magma katmanında nasıl hala farklı yoğunlukta bir kütle diğerine karışmadan kalabi... Devamını Gör

Semih Kurnaz

Karışımlar homojen dağılmak zorunda mı nesine şaşırdın? Adı üstünde karışım ayrıca gezegen miktarında kütleden bahsediyoruz o kaos ortamında hepsi çekirdeğe ... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Günaydın. Sümer metinlerinde dünyanın kendisinden ayrıldığı Tiamat da bu da hepsi ayrıntılı şekilde nasıl olduğu, tarihleri ve önceki döngüleri hakkında çok ... Devamını Gör