Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Doğru Kullanıldığında Vezir, Yanlış Kullanıldığında Rezil Eden 17 Entelektüel Kelime

 > 
6.1bPAYLAŞIM

Toplum olarak kelime hazinemizin oldukça dar olduğu su götürmez bir gerçekken, istedik ki bu hazineyi bir nebze de olsa geliştirelim, birkaç güzel kelime ile kurduğumuz cümleleri taçlandıralım..

1. Oksimoron

Pek bilinmez fakat girdiği cümleye asalet katar. İki birbiriyle uyumsuz olan özellik veya düşünceyi barındıran tamlama olarak tanımlanabilir. Bundan dolayı da bu tamlamalar mantıksız, olması beklenmeyen olarak nitelendirilir.

Örneğin: Avrupa Fatihi Fenerbahçe..

Not: BJK

2. Sekülerizm

Ülkemizde bazı insanlar tarafından küfür gibi kullanılan bu kelime, uhrevî veya dinî olmayan, dünyevi olan manalarına gelir. Laiklik ile bol bol karıştırılır anlam olarak fakat birbirinden tamamen farklıdırlar. Bu görüşe sahip kişiler için dini değerlere önem vermeyen, onlara ilgili duymayan kişilerin savunduğu bir görüştür diyebiliriz.

3. Retrospektif

tr.wikipedia.org

Yine pek bilinmeyen bir kelime, fakat güzel. Görsel sanatlarda retrospektif, bir sanatçının kariyeri boyunca yaratmış olduğu eserlerden derlenmiş sergilere denir. Sinemada ise, bir yönetmen veya oyuncuyu iyi bir şekilde temsil ettiği düşünülen seçmece filmlerdir. Genel olarak sanat muhabbetlerinde dillendirilen kelimelerdendir.

4. Pragmatik

Pek duyduğumuz fakat toplum olarak tam anlamını çözemediklerimizden. Çevresinden ziyade kendi menfaatlerini düşünen, yararcı, faydacı insanlar için kullanılır. 

Menfaatçi kişilere kabalık etmemek için kullanın bu kelimeyi. Kibar olanı..

5. Ütopya

Pek sevilen fakat yerli yersiz herkes ağzına aldığı bir kelime. Aslında doğru yerlerde kullanılınca gerçekten hoş oluyor. Aslında olmayan fakat herkesçe olması istenen ideal düzen anlamına gelir. Bugün itibariyle olması imkansız toplum tasarımları için kullanılır. 

Ulaşması zor olan hedefler için kullanmayın şu kelimeyi be abicim. Olmuyor valla.

6. Dejenere

Toplumca bol bol kullandığımız kelimelerden. Kısaca demode olmuş, bıkkınlık getiren şey olarak tanımlayabiliriz. Bazı sanatsal muhabbetler de yahut toplumsal sorunların konuşulduğu ortamlarda dillendirebilirsiniz. 

Yerli yersiz kullanımı adeta "yeter artık" dedirtir..

7. İmgelem

Son dönemlerin sevilen kelimelerinden. TDK'a göre hayal gücüyle yaratılan olarak tanımlanmış. İnsanın kendi bilincinden uzaklaşıp, bilinçdışı olarak yarattığı şeyler diyebilirim. 

Kurduğunuz cümleleri zenginleştirmek için kullanabilirsiniz.

8. Dışavurum

Kısaca ruhsal olayların belli işaret veya tasvirlerle yansıtılması, insan ruhunun algılanabilecek biçimde kendini dışa yansıtması, ifade etme şekli olarak tanımlanabilir. 

Psikoloji muhabbeti yakaladınız mı yapıştırın bu kelimeyi, affetmeyin.

9. Ekseriyet

Ağza yakışan kelimelerden. Çok da basit bir anlamı var. Çoğunluk, çokluk anlamlarına geliyor. Parçaların oluşturduğu bir bütünü tek başına açıklayabilen olarak da bilinir.

Sevin bu kelimeyi.

10. Bağlam

Akademik muhabbetlerin sevilenlerinden.Kısaca bir şeyin içinde gerçekleştiği, yer aldığı ve onu anlamlandıran durum olarak tanımlanır. 

Herkesin favori kelimelerindendir. Doğru kullanıldığı sürece sevilir.

11. Fraksiyon

Çok cool bir kelimedir. Ortamlarda dikkat çeker hatta. Siyaset hakkında basit de olsa fikirlerinizi anlatırken ‘sol fraksiyonlar’ falan deyince insanların da ilgisini çekersiniz. Aslında birçok kişi kelimenin anlamını bilmese de ortak bir paydaları mevcut hepsinin: Kelime sahiden çok cool. 

Bir siyasi oluşumun içinde hedeflenen aynı sonuca ulaşmak için farklı yol ve düşünceleri benimseyip hareket eden gruplar için kullanılır.

12. Statüko

Siyasetçilerin, gazetecilerin, işverenlerin çok sevdiği, her muhabbette en az bir kere değindikleri başka bir kelime. En basit şekilde, şu anda ve eskiden beri içinde bulunulan, değişmesi beklenmeyen ve istenmeyen durum olarak tanımlanabilir. Siz bilin anlamını ama pek kullanmayın, hoş olmuyor..

13. Motto

Son zamanlarda kullanımı artan kelimelerden. Bir markanın ön plana çıkardığı, kendisiyle bütünleşmiş olan slogan anlamına gelir. Düşünce bazlı düşünecek olursak da bir düşünceyi açıklayıcı anlamı taşır.

14. Spesifik

Akademik ya da derin mevzuların konuşulduğu sohbetlerde duyulur bu kelime daha çok. Bir türün, bir olayın karakteristik yönünü veren özel, belli, belirli, kendine özgü gibi anlamlar taşır. Bunlar arasında tam anlamıyla 'belirli' kelimesi karşılar anlamını.

Gereksiz yerlerde ve aşırı şekilde kullanmayalım bunu.

15. Tinsel

Daha çok samimi bir muhabbette denk gelirsiniz bu kelimeye. İçsel olarak yaşanan, manevi dünyaya ait olan, ruhsal bir durumdan bahsederken sarfedilir.

16. Aforizma

Çok kısa olarak özdeyiş demek..Yani, derin duygu tasvirleri ve onlarca kelimeyle ifade edilmeye çalışılanın tek solukta çıkmasıdır. 

Schopenhauer, ''Hayal gücü olan ama bilgisi olmayan kişinin, kanatları vardır ama ayakları yoktur.'' demiş mesela. Ne de güzel demiş..

17. Ezoterik

Ben bu kelimeye en çok kitaplarda denk geldim nedense. En kısa haliyle içsel, gizli olan, herkesçe bilinmeyen ve anlaşılması için çaba gerektiren düşünce ve kavramlara verilen ad diyebilirim.

Muhabbetlere dahil edilesi bir kelime..

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bhrklkn

En iyisi hiç kullanmamak.. Hem güzelim Türkçemizi mahvetmemiş olursunuz.

tolgahan-hasanoglu

Aaa Oksimoron varmış ilk sırada. Aslında içerisinde Moron kelimesi olduğu için ilk bakışta Mal anlamı çıkarılabilir ancak Oksimoron kelimesi , anlamına verilebilecek en güzel örnektir. Oksi'Moron' dur ancak daha çok zeka seviyeleri üst düzey olan insanlarda görülür. Zıt olan iki duyguyu aynı anda yaşayan kimselere Oksimoron denir. Örneğin canı yanan bir kimsenin bundan acı çektiği için hoşlanmaması , aynı zamanda da canı yandığı için buna katlanabilitem var diye hoşlanması ... Mesela bende şu an hem herkes ölsün istiyorum , hemde herkesi seviyorum .

deniz-senturk

kız demiş ne kadar da oksimoron bir cocuk

tolgahan-hasanoglu

Bana mı yürüyosun

deniz-senturk

ayıp ettin yaa takıldım sadece :) hemen bi yürüme falan

tolgahan-hasanoglu

Şaka yaptım kız

m.g.

Bunların çoğu Fransızca kelimelerin telaffuzu zaten. Fransızca kelimelerin telaffuzlarını okunduğu gibi yazıp Türkçeleştirmişiz. Dil sadeleştirilsin derken Fransızca kırması mı yapılmış yoksa hep Avrupa özentiliğimizin sonucu mu bilinmez. Yoz ya da yozlaşmış demek yerine neden dejenere diyoruz ? Özgü demek yerine neden spesifik deniliyor. vs liste çok uzar gider.

unbowedunbentunbroken

hiçbirini okumadan direk yoruma geçiyorum ve cümlemi Charles Bukowskiden bir alıntı ile tamamlıyorum " Entelektüel; basit bir şeyi karmaşık söyleyebilen kişidir " aslında alıntının tamamı bu şekilde değil bir kısmını kestim iyi geceler.

harley-quinn

En iyisi hiç kullanmayıp asil olucan :D :D

Görüş Bildir