Gezegendeki En Vahşi Yırtıcı Hayvanlar Hakkında Az Bilinen 21 İlginç Gerçek

216PAYLAŞIM

Dünyanın en korkulu yırtıcıları ve onlar hakkında pek bilinmeyenler...

Buzzfeed BBC Amerika'da yayınlanmaya başlayan The Hunt (Av) belgeselinden yırtıcıların bilinmeyenlerini hazırlamış, biz de sizler için derledik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/keelyflaherty/w...

1. Karada yaşayan yırtıcıların en hızlısı çitalar, maksimum hızlarını yalnızca bir kaç saniyeliğine sürdürebilirler.

2. Avlanma teşebbüslerinin %60'ı başarısıklıkla sona erer, bazen avlarını yakalamak için, arkadan yaklaşıp onları düşürürler.

3. Yavru çitaların %90'ı 2. yaşlarını dolduramadan ölürler.

4. Nil timsahları, göç eden sürülerin av alanlarına gelmesini beklerler ve bu yaklaşık 1 yıllık bekleyiş süresince aç kalabilirler.

5. Timsahların çiğneme yetisi olmadığı için, avlarının etrafında bir grup olurlar ve avladıkları hayvandan daha küçük ısırıklar alabilmek için vücutlarını döndürürler.

6. Bal Porsuğunun avlayıp beslendiği 50'den fazla hayvan var; bunların arasında akrep ve deve kuşu yumurtası da yer alıyor.

Kemirgen avlarını topraktan çıkartman için bal porsuğu; yer altındaki yuvalarına veya tünellerine nefesini üfler.

7. Dünya üzerinde yaşamış olan gelmiş geçmiş en büyük hayvan olarak bilinen mavi balina yaklaşık 200 ton ağırlığındadı.

8. Haftalar boyunca günde 170km yol alarak yüzebilirler. Mavi balinanın ağzını açması o kadar çok enerji gerektirir ki, yalnızca avları yoğun ve yeteri kadar sayıdayken ağzını açıp onları yakalar.

9. Dönücü yunuslar avlarını yaydıkları sonar dalgalarıyla sersemletip daha sonra yerler.

Şişe burunlu yunuslar ise yalnızca gel git olduğunda denizin çekildiği yerlerde avlanabilirler, bunu yapmak için yalnızca 3 saatleri vardır. Grup halinde; küçük balıkları denizin çekildiği noktalara doğru sürerler; ve orada kendilerini geçici olarak karaya vurup avlarını yerler.

10. Kutup ayısı bütün yıl boyunca ihtiyaç duyacağı yiyeceğin 2/3'ünü bahar mevsiminde yemek zorundadır. Bu sıcak aylarda ise yalnızca 20 avdan 1'inde başarılı olabilirler çünkü fokları avlarken kullandıkları buz parçaları erimiştir.

Küçük bir fok balığında bulunan vücut yağında 100.000 kalori bulunur ve bu kutup ayısına 1 hafta yeter.

11. Ayıların koku duyusu insandan 2000 kat daha iyidir ve denizdeki avı bile koklayabilirler.

12. Kuzey Amerika'nın en büyük ayıları olan Boz Ayılar, bütün yılı geçirecekleri yiyeceği bulmak için somon balığı göçlerine muhtaçlar.

13. Orman yırtıcılarının en büyüğü kaplan 200kg ağırlığa kadar ulaşabiliyor. Kaplanlar fırtınalar sırasında avlanarak hem karanlığı hem de gürültüyü kullanarak kendilerini gizliyorlar

14. Aslan balığının çizgileri görsel olarak çok karmaşık olduğu için; avı onun ne kadar yakında olduğunu anlamakta zolanır.

15. Abdopus ahtapotu yeryüzünde yürüyebilen tek ahtapot cinsidir.

16. Parson bukelamunun dili vücudundan daha uzundur.

17. Peygamber böceğinin kolları bir insanın göz kırpma hızından 10 kat daha hızlı saldırıya geçebilir. Bu böcek türü ayrıca 3 boyutlu görebilen tek türdür.

18. İnsanın baş parmağından daha küçük olan Darvin örümceği (Caerostris darwini) 25m'ye kadar ipek üretebilir. Bu ipek dünyadaki en dayanıklı doğal liftir ve çelikten daha güçlüdür.

19. Kendinden 3 kat daha büyük örümcekleri yiyebilen Portia örümceği, vücut boyunun 50 katı kadar uzun mesafeleri sıçrayabilir.

20. Bir ayınınkiyle aynı büyüklükteki pençeleri ve 2m'lik kanat genişliğiyle Harpya kartalı maymun ve tembel hayvanlarla beslenir.

Yavru Harpya kartalları avlanan kuşların arasında en uzun bakım gerektiren yavrulardır, anneleri 2 yıl boyunca onlara yiyecek getirir. Fakat bu kadar uzun bir bakımdan sonra bile anne kartal avlanmayı öğrenemeyen yavruları öldürebilir.

21. Dünyanın en büyük yırtıcılarının %75'inin nüfusu büyük oranda azalma gösteriyor. Bunun en büyük sebebi ise insanoğlunun etkisi.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oturan-boga

En vahşisini yazmayı unutmuşsunuz : İNSAN

sanane123_321enanas

keşke en hızlı hayvanın bir doğan kuşu türü olduğunuda yazsaydın

novartis

Bal porsuğunu anlatırken görsel olarak yerine Tilki koymak tam troll sanırım :)

orelia

Üstelik bal porsuğu gibi bir hayvanı tek maddede üstünkörü geçiştirmek ayıp beeee. :)))))))))))

novartis

Fotoğraf değiştirilmiş şükür ki :) Bal Porsuğu candır tam bir çılgın :D

orelia

Benim diğer anlamadığım şeyse kral kobra yiyen bir hayvanın besin maddelerinden bahsederken deve kuşu yumurtasının akreple birlikte örnek olarak verilmesi. :)

novartis

:) Benim bildiğim önüne çıkan her şeyi yemeye çalıştığı... Farketmiyo arkadaşa zehirlense de kalkıp yoluna devam ediyo eşşek sıpası :)

nur-y

yürüyen ahtapot ,hmmm ilginç

gicik

reis sen böyle diyince aklıma yürüyen uçak geldi

Görüş Bildir