Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Geri Dönüşü Olmayan İçerik! Öğrendikten Sonra Hayatınızı Değiştirebilecek 15 Ufuk Açıcı Bilgi

140PAYLAŞIM

Sıradan bir günü ilginç yapabilecek kadar kuvvetli bilgiler okumaya hazırlanın...

1. Yao Ming’in kişisel olarak yürüttüğü kampanya sayesinde köpek balığı yüzgeci çorbasının tüketim oranı Çin’de %50 oranında azalmıştı. Ünlü sporcunun sıradaki hedefi yasa dışı avcılık.

2. Rogue One filminde hayran kaldığımız Donnie Yen, bir defasında Hong Kong’daki bir gece kulübünden kız arkadaşıyla çıkarken bir grup haydutun saldırısına uğramış. Sekizi de hastanelik olmuş!

3. Ay, Güneş’in 400’de 1’i büyüklüğünde. Aynı zamanda Dünya’dan 400’de 1 uzaklıkta. Bu sayede Ay ve Güneş’i aynı boyutlarda gözlemliyoruz. Bu durum başka hiçbir gezegen ve uydusu için gözlemlenemedi.

4. Hayatınız boyunca bir köpek balığı tarafından ısırılma ihtimaliniz, bir New York’lu tarafından ısırılma ihtimalinizden 10 kat daha azdır.

5. Joy Milne adındaki kadın Parkinson hastalığını “koklayabiliyor”. Bugüne kadar pek çok vakayı teşhis etti ya da Parkinson olacak insanları önceden uyardı.

6. Güney Kore’de yalnızca görme engelli kimseler masör olabiliyor. Bu durum 100 yılı aşkın bir gelenek. Görme engellilere geçim kaynağı yaratmak amaçlı eski bir kural.

7. Kartograflar (Harita yapan kimseler) eserlerinin telifini haritalarına sahte sokaklar ekleyerek koruyorlardı. Eğer bir başkası onların eserini kopyalarsa bunu sahte sokaklardan tespit ediyorlardı.

Sözlük yazarları da aynı taktiği sözlüklerine uydurma kelimeler koyarak yapmıştır.

8. Çin’de ‘beyaz maymunluk’ adı verilen bir meslek var. Beyaz ırktan sıradan insanlar Çin firmalarının etrafında çalışan ya da yabancı bir temsilci kılığında geziniyor ve bunun için para alıyorlar. Bu durum Çin firmalarının değerini yükseltiyor.

9. Harry Potter’ın 5. filminin çekimleri esnasında aktör Alan Rickman, yeni aldığı BMW’sine Rupert Grint ve Matthew Lewis’in 5 metreden yakınına yaklaşmasını yasaklamış.

Zira bir önceki filmin çekimleri esnasında bu ikili Rickman’ın arabasını milkshake’e boğmuş.

10. Bir doktor olan Amanda Hess doğum yapacaktı fakat hastanede doğum yapan bir başka kadının durumu kritik olduğu için kendi doğumuna ara verip onun yanına gitti.

Diğer kadının doktoru geldikten sonra geri döndü ve kendi doğumunu yaptı. Saygılar!

11. Bir araştırmaya göre dört farklı sarhoş türü var:

Hemingway: Karakteri hiçbir şekilde değişmeyen sarhoş. 

Mary Poppins: Tatlılaşan ve sevimlileşen sarhoş.

Çatlak Profesör: Aşırı sosyalleşen sarhoş.

Mr. Hyde: Agresifleşen ve sorumluluk hissi azalan sarhoş.

12. Valentina Tereşkova 16 Haziran 1963’te uzaya çıkan ilk kadın oldu. Dünya etrafında 48 defa tur attı ve toplamda üç gün geçirdi. Tereşkova, halen tek başına bir uzay görevinde yer almış ilk ve tek kadın olma unvanını koruyor.

13. Üçüncü Dünya kavramı, Soğuk Savaş esnasında NATO ya da Komünist bloğa bağlı olmayan tarafsız ülkeleri temsil ediyor. Yani teknik olarak Finlandiya, İsveç ve Avusturya gibi ülkeler Üçüncü Dünya Ülkesi.

Yeşil ülkeler Üçüncü Dünya Ülkesi. 

14. Nikola Tesla’nın 1926’daki bir öngörüsü:

Gelecekte mesafe fark etmeksizin birbirimizle anında iletişim kurabileceğiz. Sadece bu da değil, aynı zamanda birbirimizi yüz yüzeymiş gibi görebileceğiz. Ve insanlar bunu ceplerinde taşıdıkları cihazlarla yapacak.

Tanıdık geldi mi? 

15. Tarih boyunca yaşamış bilim insanlarının %90’ı şu anda hayatta.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
karbey77

6. Güney Kore’de yalnızca görme engelli kimseler masör olabiliyor. Bu durum 100 yılı aşkın bir gelenek. Görme engellilere geçim kaynağı yaratmak amaçlı eski bir kural. ....cok guzel bir uygulama

sekran

#4 ne?

gkcnspr

Tesla kral ya.adam dehşet bir zeka ve öngörüye sahipmiş.

dralivolkan

3 numaralı bilgide çap olarak 400 katı imiş

dralivolkan

3 numaralı bilgi doğru mu bi bakmak lazım

Görüş Bildir