Gereksiz Bilgi Dolu İnternet Ortamında Kalitesiyle Beyninize 2 Dakikada Nüfuz Edecek 15 Soru ve 15 Cevap

664PAYLAŞIM

Kaliteli bilgi hasreti çekenler ve Oyna Kazan'daki rakiplerini eleyip öne geçmek isteyenler için birbirinden ilginç sorular ve cevaplarıyla yine karşınızdayız...

Bu içerikte 1 malumat ve 1 Soru 1 Cevap Instagram hesapları kaynak olarak kullanılmıştır.

1. Orijinal taslağını bir köpeğin yediği dünyaca ünlü roman hangisidir?

Fareler ve İnsanlar. John Steinbeck’in köpeği, Fareler ve İnsanlar’ın orijinal taslağını yemiştir. Acaba kitabın ismine mi bozuldu diye düşünmeden edemedik.

2. İlk kredi kartı nasıl ortaya çıktı?

Frank McNamara isimli bir avukat, arkadaşı ile birlikte bir restoranda yemek yediği sırada yanında nakit para olmadığını fark eder. Durumu atlatmak için de kartvizitinin arkasına imza atarak borcunu öder. Bu olayın üzerine para kullanmadan hesap ödemek için farklı yöntemler düşünen Frank McNamara, kredi kartının ilk hali olan McNamara Diners Club kartını ortaya çıkarır.

Banka kredi kartını icat eden kişi ise Flatbush National Bank of Brooklyn'den John Biggins'tir. Biggins, 1946'da banka müşterileri ve yerel tüccarlar arasında bir ücretlendirme sistemi olan "Charge-It" programını bulmuştur.

3. Klinomani nedir?

Klinomani, en basit tanımıyla “yataktan çıkmama isteği” olarak bilinir. Yatak, çarşaf veya yastığa duyulan aşırı sevginin bir sonucu olarak kabul edilir.

4. Eskiden nüfus cüzdanlarına kafa kağıdı denmesinin sebebi neydi?

Osmanlı’da ilk hüviyet kağıtları çıkarıldığı zaman bağırlığı yüzünden vatandaşlar bunları feslerinin altında taşıyor hatta bazıları da feslerinin içine dikiyormuş. Bu nedenle kafa kağıdı olarak anılmaya başlamış.

5. Hangi insanlar depresyona daha yatkındır?

Yapılan çalışmalar, espritüel ve çevreleri tarafından komik bulunan insanların depresyona daha yatkın kişiler olduklarını ortaya koyuyor.

6. Counterfactual Thinking nedir?

İnsanın daha önce meydana gelen yaşam olaylarına olası alternatifler yaratma eğilimini içeren bir kavramdır. Bu düşüncedeki insanlar, geçmişte yaptıklarını yapmasaydı ya da farklı yapsaydı şu anda her şeyin çok daga güzel olacağını düşünürler.

7. Aşırı sıcak ortamda çalışmak beyni nasıl etkiler?

Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre aşırı sıcak ortam beynin çalışmasını %13 yavaşlatıyor. Bu yüzden sınav haftalarında serin yerlerde çalışmaya gayret edin.

8. Uzayda yetiştirilen ilk besin maddesi nedir?

Patates. NASA ile Wisconsin Üniversitesi’nin 1995 yılında ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışmasında, uzun uzay uçuşları ve uzay kolonileri için uzayda patates yetiştirme denemesi yapıldı ve başarılı oldu. Patates uzay mekiği Columbia da yetiştirilmişti.

9. Nöbetçi belediye başkanı olan şehir hangisidir?

Amsterdam. İlk kez 2014’te başlatılan uygulamada nöbetçi belediye başkanının görevi gece çalışan işletmeler, kent sakinleri ve Belediye Başkanlığı arasındaki ilişkileri yönetmek ve iyileştirmek, gece hayatının olumsuz etkilerini azaltmak.

10. İhtiyaç fazlası yiyecekleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için sokaklara buzdolabı koyan ülke hangisidir?

Yeni Zelanda.

11. Quasimodo Sendromu nedir?

İlk kez 1886 yılında İtalyan psikiyatr Enrico Morelli tarafından tanımlanan Quasimodo Sendromu adını Victor Hugo’nun Notre Dame’ın Kamburu adlı eserindeki Quasimodo karakterinden alır. Kişinin kendi görünüşünde kusurlar olduğunu düşünmesi ve bunları takıntı haline getirmesiyle ortaya çıkar. Gerçekte olmayan bu kusurlar, o kişinin aklını sürekli kurcalar ve günlük yaşantısını bile sekteye uğratır.

12. 1 Çinli, 1 Koreli ve 1 Japonu gözlerinden nasıl ayırt edebiliriz?

Göz çekikliği kulak hizasında olanlar Çinli, yukarı doğru olanlar Japon aşağı doğru olanlar ise Korelidir.

13. Ünlü olmadığı ve maddi sıkıntı içinde olduğu gençlik yıllarında yaptığı resimleri yakarak ısınan dünyaca ünlü ressam kimdir?

Pablo Picasso.

14. İnsan kütüphanesi nedir?

İlk kez Danimarka’da açılan ve farklı hayatları bir araya getirerek ön yargısız bir biçimde sağlıklı diyaloglar kurmalarını sağlamak amacıyla kurulan kütüphanedir. Politikacı, din adamı, göçmen, evsiz veya bir bipolar hastası gibi ilginç yaşam deneyimleri olan insanlarla yarım saat boyunca bir masada karşılıklı oturup tıpkı bir roman okur gibi hikayesini dinleyip sorular sorabiliyorsunuz.

15. Fermuarların üzerinde yazan YKK harfleri ne anlama geliyor?

YKK, dünyanın en büyük fermuar üreticisi olan ve 1934 yılında Tadao Yoshida tarafından kurulan “Yoshida Kogyo Kabushikikaisha” yani Yoshida Limited Şirketi’nin kısaltmasıdır.

Eğer bu içerik ilginizi çektiyse kaliteli bilgi açlığı çekenler için hazırladığımız bir önceki içeriğimize de mutlaka göz atın.👇

Lüzumsuz Bilginin Kol Gezdiği İnternet Alemine Kalitesiyle Farkını Koyacak 14 Soru ve 14 Cevap - onedio.com
Lüzumsuz Bilginin Kol Gezdiği İnternet Alemine Kalitesiyle Farkını Koyacak 14 Soru ve 14 Cevap - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kamer-inan-ozturk

Asyalılar 12 de belirttiğiniz açıklamanın tamamen saçmalık olduğunu böyle bir sınıflandırmanın yapılamayacağını söylüyor ve ırkçı bir yaklaşım olarak görüyorlar. Sizden facebook paylaşımı derlemelerinden daha kaliteli bir içerik beklerdim.

speedkills

#12 o zaman müge anlı çinli

gecetanricasi

#6 şey değil mi ya, sabah erken kalkacaksındır ama aklına geçmişte verebileceğin cevaplar seçebileceğin yollar gelir ve uyuyamazsın.

artifical-imam

Sonra #3 numara gelir ve bu açarsın gözlerini saat öğleden sonra 2

gecetanricasi

dkhdsldjwkdh

chuck-berry

#12 Ne diyo lan bu Tatar Ramazan :D

odunq

#12 aralarında fark var mı? Ben ayırt edemedim asgdshfdag

aciel-sunshine

evet asya dizilerine alışık olduğumuza hakikaten ayırt edebiliyoruz anlıyorum nedense bu japon bu cinli mesela yazı türlerin den de bu japonca bu korece diye alışmakla alakalı belki de

kabus

ortadaki koreli, bi aktör hatta

leyla-cicek3

Çinli, koreli, Japon. Kulak hizasında ilki, ikincisi düşük , üçüncüsü yukarı doğru çekikliklerin.

Görüş Bildir