Gerekçe 'İsrail Karşıtlığı': ABD, UNESCO'dan Çekilme Kararı Aldı

 > 
73PAYLAŞIM

ABD, Filistin'in üye olmasının ardından anlaşmazlıklar yaşadığı Birleşmiş Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nden (UNESCO) çekilme kararı aldı. ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada çekilme kararının "UNESCO'nun İsrail karşıtı tutumu" nedeniyle alındığını duyurdu. ABD, Filistin'in 2011 yılında tam üyeliğinin ardından UNESCO'ya aktardığı fonları kesmişti...

Filistin'in 2011 tam üye olarak UNESCO'ya kabul edilmesiyle başlayan tartışmalar, ABD'nin örgütten ayrılmasıyla sonuçlandı. 

ABD Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili yazılı açıklama yaparak, UNESCO'dan "İsrail karşıtı tutumu" ve "yapısal reform ihtiyacı" nedeniyle ayrıldığını belirtti.

"Bu karar ABD'nin taşıdığı endişelerin bir yansıması"

Bakanlık açıklamasında, "12 Ekim 2017'de Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin UNESCO'dan geri çekilme ve kurumda daimi gözlemci statüsünde olma kararını, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova'ya iletmiştir. Bu, kolaylıkla alınan bir karar değildir; UNESCO'daki İsrail karşıtı tutumun devam etmesi ve kurumdaki yapısal reform ihtiyacı gibi ABD'nin taşıdığı endişelerin bir yansımasıdır." ifadelerine yer verildi.

"31 Ekim 2018'de hayata geçecek"

Söz konusu kararın, UNESCO Anayasasının 2'nci maddesinin 6'ncı bölümüne göre, 31 Ekim 2018'de hayata geçeceği kaydedilen açıklamada, ABD'nin bu tarihe kadar kurumdaki mevcut rolünü sürdüreceği belirtildi.

ABD fonları kesmişti

Filistin'in UNESO'ya üyeliği sırasında yapılan tören

Filistin'in 2011 yılında tam üye olarak kabul edilmesinin ardından ABD, Filistin'in dahil olduğu hiçbir uluslararası kuruluşa mali destek veremeyeceğini, yasalarının buna engel olduğunu söyleyerek UNESCO'ya aktardığı fonları durdurmuştu.

ABD, fonlamayı durdurana kadar UNESCO bütçesinin yüzde 22'sini ödüyordu.

ABD'nin fonlamayı durdurmasının ardından 2013'te Washington yönetimi ile İsrail UNESCO'daki oy kullanma haklarını kaybetmişlerdi.

UNESCO'nu El Halil kararı ABD ve İsrail'in tepkisini çekmişti

Son olarak, UNESCO'nun Dünya Miras Komitesinin, Filistin'in El-Halil kentindeki Eski Şehir'i, "Filistin'e ait tehlike altındaki dünya mirası" olarak Dünya Miras Listesi'ne ekleme kararı, ABD ve İsrail'de memnuniyetsizlikle karşılanmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir