Gerekçe 15 Temmuz Soruşturması: Osman Kavala Tahliyesinin Ardından Gözaltına Alındı

 > 
87PAYLAŞIM

Mahkemenin Osman Kavala kararı sonrası, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, mahkemeye süre tutum dilekçesi sundu. Başsavcılık ayrıca 15 Temmuz Darbe Soruşturması kapsamında Kavala hakkında yeni bir gözaltı kararı verdi.

Kavala tahliyesinin ardından Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

AA'nın aktardığına göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Osman Kavala hakkında, 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltı kararı verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer verildi:

"Gezi Olayları olarak bilinen ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni hedef alan kalkışma girişiminin soruşturulması kapsamında; eylemleri planlayan, yöneten ve yönlendiren bir kısım şüpheliler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızın 19 Şubat 2019 tarihli iddianamesi ile kamu davası açılmıştır.
İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 18 Şubat 2020 tarihi kararı ile hakkında kamu davası açılan sanıkların beraatına ve tutuklu sanık Mehmet Osman Kavala'nın tahliyesine karar verilmiştir. Alınan kararın bozulması talebi ile ilgili mahkemeye süre tutum dilekçesi verilmiş olup kararın gerekçesinin yazılmasını müteakip Cumhuriyet Başsavcılığı'mızca istinaf kanun yoluna başvurulacaktır.
Yargılama sonucunda tahliyesine karar verilen sanık Mehmet Osman Kavala hakkında, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığı'mızca yürütülen bir başka soruşturma kapsamında 'Anayasal düzeni bozmaya teşebbüs' suçundan ayrıca gözaltı karar verilmiştir."

Kavala, Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tahliyesinin ardından polis ekiplerince gözaltına alındı

Sağlık kontrolünden geçilerek Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü yerleşkesine götürülen Kavala'nın işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

Kavala'nın yarın sabah savcılığa sevk edilmesi bekleniyor.

Öte yandan beraat kararına savcılığın itiraz edeceği öğrenildi

DHA'nın aktardığı habere göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı eylemlerine ilişkin bugün görülen davada aralarında işadamı Osman Kavala'nın da bulunduğu 9 sanığın beraat kararına yönelik itiraz için mahkemeye süre, tutum dilekçesi verdi.Başsavcılık gerekçeli karar yazılana kadar itiraz hakkının saklı tutulmasını talep etti.

Gözaltı kararı sonrasında Kavala'nın eşi Ayşe Buğra Silivri Cezaevi’nin yakınında bulunan restoranı terk ederek, bölgeden uzaklaştı

Gezi davasının bugün görüşülen karar duruşmasında tüm sanıkların beraatine karar verilmişti👇

Osman Kavala Tahliye Edilecek: Gezi Davasında Tüm Sanıklar Hakkında Beraat Kararı Verildi - onedio.com
Osman Kavala Tahliye Edilecek: Gezi Davasında Tüm Sanıklar Hakkında Beraat Kararı Verildi - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir