Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Genel Güzellik Kriterlerine Meydan Okuyan Sanatçının 13 Şişman Eseri

Fernando Botero, Kolombiyalı bir modern sanat ressamı. Onu diğer sanatçılardan ayıran yönü ise, eserlerinde çoğunlukla şişman figürler kullanması.

Kaynak

1. Botero tüm eserlerinde şişman insanlar çizerek alışılmış güzellik kalıplarını sorguluyor.

Dancing Couple, 1987

2. Çoğu insan Botero'nun, şişmanlık takıntısı olduğunu düşünüyor.

Family Scene, 1969

3. O ise, şişmanların insanlarda gülümseme yarattığına inanıyor.

Las Meninas, 1977

4. Sanatçı, kadınların her haliyle güzel olduğunu ve kadın vücudunu deforme etmeyi sevdiğini anlatıyor.

Woman With A Book, 1987

5. Ünlü efsane eser Mona Lisa'yı bile şişman bir şekilde yeniden yorumlamış.

Mona Lisa, 1963

6. Gerçekten de çok sevimli duruyorlar.

Frank Lloyd and His Family In Paradise Island, 1972

7. Botero, eserlerini yaparken deneyimlerinden faydalandığını söylüyor.

The Family, 1966

8. Şişmanlık takıntısı öyle bir boyutta ki nesneleri bile şişman çiziyor.

Still Life With Mandolin, 1998

9. Botero, iki yıl boyunca bir matador okulunda okumuş. Tecrübelerini tuvaline yansıtmayı da unutmamış.

La Pica, 1997

10. Kendisini de es geçmemiş. İşte karşımızda şişman Botero

Otoportre, 1992

11. Toplumsal olaylara karşı da son derece duyarlı. Kolombiya iç savaşıyla ilgili pek çok eseri var.

El Cazador, 1999

12. Şişman figürleri sempatik ve güzel bulduğu için tüm resimlerinde, hatta heykellerinde bile kullanıyor.

Picnic, 2001

13. Tam bir memleket sevdalısı olan Botero, Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar'ın ölümünü bu şekilde anlatmış.

Pablo Escobar’ın Ölümü, 2006

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
keka

Sanatçıların sanata bakış açısına hayranım. Mesela Vincent Van Gogh'un matematik dersi çok kötüymüş. Öğretmen tahtaya bir problem yazdığında o problemin içinde 4 rakamı gördüğünde 4 rakamını bir BURUN a benzetiyormuş ve kafasında yüzün geri kalan kısımlarını canlandırıyormuş. Öğretmeni bunun yüzünden Gogh'un aptal olduğunu düşünüyormuş. Oysa ki Gogh'un ölümünden ''126 YIL'' geçmesine rağmen hala ünlü bir ressam olarak tanınmaya devam ediyor...

deniz-inonu

Eğer şişman olması herhangi hastalıktan dolayı değilse bence insanlara kendinizi böyle sevin düşüncesi empoze etmeleri çok yanlış. Çok sağlıksız bir kere. Özgürce hareket edemiyorsun, biraz yürüyünce nefesin kesiliyor, sürekli açlık hissi, kolesterol, şeker tavan yapmış zaten. Ben hiç görmedim çevremde kilolu olup ta şikayet etmeyeni. Çok saçma. vücudunda diğer insanlardan farklı her hangi bir özelliğin varsa evet bunu kabullenip sevmen gerekir ama ben şişmanım oley, beni seven böyle sevsin, ben vücudumu çok seviyorum diye bir şey yok. O zaman geçmişinde onlarca kilo vermiş, mücadele etmiş insanların başarısı ne olacak...

mekanikdesign

işte bu, seni günün yorumcusu ilan ediyorum

deniz-inonu

Teşekkür ederim. :)

yavuz-erbay-kurkaya

Botero baya alınmış,şaka bir yana belirtmek isterim ki İnsanlar kendileri için yaşamalıdır.Ben kiloluyumdur bundan kime ne?

champagnemami

Yetti artık be! Hiçbir hastalığı olmadığı halde boğazına hakim olamayıp tembellikten ve açgözlülükten çılgınlarca kilo alanlardan ve insanları dış görünüşüne göre ayırmayın diyenlerden gına geldi artık. Biz aptal mıyız da yediklerimizin kalorisine bakıyoruz? Sonra "90 kilo oldum ama kilolarımla mutluyum." Kusura bakmayın ama nah mutlusunuz, yediklerinize dikkat edin siz de ne yapalım yani. 21. yüzyılı tek cümleyle tanımlayacak olursak: "Dünyanın en saçma ve sana çirkin gelen şeyi de olsa her şeye saygı duymak zorundasın yoksa seni homofobik ırkçı ve yobaz bir orospu çocuğu ilan ederiz." Sosyal medya hümanizmine karşı çok doluyum. Adeta herkes birer Mevlana herkes birer Yunus Emre, dünya hoşgörüden ve küçük pembe mutluluklardan geçilmiyor.

lotkkk

kendini yemek yemekten alıkoyduğun için, tek tek kalorileri saydığın için kendini aptal hissediyorsan, yapma. kalorileri saydığın için kendini aptal yerine konmuş hissetmenin nedeni şişmanlar değil, yine sensin. neden ben mutluyum diyen insanların mutluluğundan rahatsızlık duyuyorsun? bırak insanlar mutlu olsun. başkaları mutlu olunca sen mutsuz olmuyorsun ki. şişmanların, eşcinsellerin ya da başka ırklardan insanların sana ne zararları var ki onlara karşı nefret duyuyorsun? insanın sevdiği ve onayladığı şeylere karşı saygı duyması kadar kolay bir şey yok, asıl olay onaylamadığın şeylere saygı duymakta zaten. onaylamadığın şeylere de saygı duymayı öğrendiğinde, insanlardan sadece insan oldukları için nefret etmemeyi öğrendiğinde ve belki bir gün kendini sevmeyi öğrendiğinde, umarım sen de mutlu olursun.

lotkkk

insanlar sağlıksız beslenmeyi seçmekte özgürler, spor yapmamayı seçmekte özgürler, kiminle yatacaklarını kime aşık olacaklarını seçmekte özgürler. çünkü bunlar sadece kendilerinin hayatlarını ilgilendiren meseleler, bir başkasının hayatını etkileyen şeyler değiller. ancak insanlar başkalarına her istediklerini söylemek hakkına, iyi niyet kisvesi altında, güya "onların iyiliği için" onları eleştirmek, yargılamak ve kendi doğrularını dayatmak hakkına sahip değiller, çünkü bu davranışlar yalnızca bu davranışı yapanı değil, başka insanları da etkiliyor.

mustafa-tosun1

Öyle bir çağdayızki bütün saçmalıklar ve hastalıklar normalleştiriliyor.

mustafa-tosun1

Ne derece zayıf ve ya ne derece kiloludan bahsettiğimize göre değişir ben ne zayıf ne kiloludan yanayım herşeyin azı karar çoğu zarar der konuyu kapatırım çok basit.

Görüş Bildir