Gençler Televizyon İzlemiyor! Yapılan Araştırmaya Göre İnternet Kullanımı Daha Önde

 > -

Kitle iletişim aracı olarak en büyük pazar payına sahip olan televizyonlar, Amerika Birleşik Devletleri'nde  yapılan bir araştırmaya göre koltuğunu internete kaptırmış durumda. Bu tabi ki televizyonların devrinin sona erdiği anlamına gelmiyor; ancak görünen o ki internetin önemi ilerleyen yıllarda daha da artacak.

ABD’de yapılan piyasa araştırmaları, ülke içerisinde son 2 yılda internetteki reklam satışlarının ve etkilerinin televizyonu geride bıraktığını ortaya koyuyor.

Dünyaca ünlü piyasa araştırma şirketi eMarketer verilerine göre, ABD'de 2016 yılında 71,29 milyar dolara ulaşarak rekor kıran televizyon reklam satışları 2017'de 70,22 milyar dolar seviyesine geriledi. 

Arada büyük bir fark yok ancak dikkat çeken nokta, satışlarda son 10 yılda ilk defa bir önceki yıla göre azalma olması.

ABD'de bu verilere göre televizyon reklam satışları %1,5 geriledi. Dikkat çeken bir diğer nokta ise dijital reklam satışlarının %35 artması oldu.

Burada asıl dikkat çeken ve vurucu nokta yer alıyor. Dijital reklam satışları 2016'da 72,20 milyar dolara ulaştı ve televizyon reklamlarını geçti. Bu yükseliş 2017 yılında da devam etti ve dijital reklam satışları %35 artarak 90,39 milyar seviyesine ulaştı. 2018 itibarıyla dijitalin 107 milyar doları geçmesi beklenirken, televizyon reklam satışlarının 70 milyar doların altına gerilemesi bekleniyor.

Sektördeki araştırma uzmanları bu düşüşlerin temel sebebinin gençlerin artık televizyonları tercih etmemesinden kaynaklandığını belirtiyor.

Bu düşüşün dönemsel bir dalgalanma olmadığını aktaran uzmanlar genç izleyicilerin artık televizyon yerine daha çok YouTube, Netflix ve Hulu gibi geleneksel kanalın önüne geçen platformları tercih ettiğini de söylüyor. Ayrıca bunun orta ve uzun vadede giderek artacağını da belirtiyorlar.

Televizyon sektöründe faaliyet gösteren Nielsen'in yayımladığı 2018 ilk çeyrek raporuna göre "Total İzleyici Raporu"nda genç kitlenin de giderek azalan bir eğilim ile daha az televizyon izlediği ortaya koyulmuş.

2017'de uydu, kablolu ödemeli yayınları izleyen 18-34 yaş arası seyircilerin önceki yıla göre %9,8 azalmasının yanı sıra, 2018'de de geçen yıla göre %13'lük bir düşüş var.

Bir diğer dikkat çekici veri ise 2017-2018 televizyon sezonunda en çok izlenen 10 eğlence programının 9'unun izleyici yaş ortalaması 50'nin üzerinde olması.

eMarketer verilerine göre, ABD'de 2016'da 18 yaş üzerindeki 16,7 milyon izleyici kablolu ve uydu televizyonu aboneliklerini iptal etti. Sektör uzmanlarının "kabloyu kesenler" (cord cutters) olarak adlandırdığı bu gruptakilerin sayısı, 2017'de 22,2 milyona çıktı.

Dünyanın en büyük televizyon pazarına sahip olan ABD'de bu araştırma ve piyasa verileri gençlerin internete daha fazla dahil olduğunu gösterirken, geleneksel kanallara olan ilgilerinin de sürekli olarak azaldığını kanıtlıyor.

Kuşkusuz ki bu veriler aynı hızda devam ettiği takdirde internet dünyanın en büyük kitle iletişim aracı olarak birinci sırada yer alacaktır.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Televizyon izliyor musunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mr.nobody38350

Televizyon ilk çıktığında adamın birisi "Bu aptal kutuyu kimse izlemez." demişti. Çok alay konusu olmuştu birkaç sene öncesine kadar. Adam aslında çok haklıymış. Günümüze gönderme yapmış da haberimiz yokmuş. Geleneksel medya yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlıyor sanırım. Eskiden olduğu gibi sülalecek bir diziye kitlenip aynı ortamda izleme geleneği bile kalmadı. Ki yıllar önce milli maç olduğunda sokaklar ölüm sessizliğine bürünürdü.

Gizli Kullanıcı

he ya tv diye bisi vardi dimi :))

bayan-sinir

Televizyonun akıbeti radyonunki gibi oldu diyebilir miyoz bu durumda?

mr.nobody38350

Kesinlikle. Artık geleneksel medya yerini internet medyasına bırakıyor.

roket-muyendizi

48 yaşında her tarafı beyazlamış adamım. YouTube kanalım var. 2,185 Milyon izlenme ve 11 bin'in üzerinde abonem var. Millet enayi değil. İnternette içeriği seçip izleyebiliyor. TV kanalları iş yerinde çıkan kötü tabldot yemekleri gibi programlar yapıyor. Yersen. 2014 de ilk vedeomu Youtybe'a yüklediğimde kanalım genelde PC yada Notebook'dan izlenirdi. Sonra buna Android ve IOS yüklü cihazlar ilave oldu. En düşük kesim SMART televizyonlardı. Şimdilerde SMART TV izleyicisi giderek artıyor. Evimde 2011 den beri TV yoktu. Geçen mart ayında ufak bir SMART TV aldım. Artık ben de internet kanallarını televizyondan canım nasıl isterse öyle izliyorum.

psyhedelichead

Gençler Netflix izliyor :)) sen hala televizyon mu izliyorsun dediğim oluyor bazen..

Görüş Bildir