Gelmiş Geçmiş En İyi Dizilerinden Biri Olan 'Breaking Bad'den Çıkarabileceğiniz 7 Finansal Ders

1PAYLAŞIM

İzlemeyenler acilen izlemeli!

Not: Dizinin konusu Beyazperde.com'dan alınmıştır.

Kaynak: https://www.wisebread.com/7-financial-le...

'Breaking Bad', yayınlanmasının üzerinden zaman geçmesine rağmen dünyanın en popüler dizilerinden biri.

Öncelikle isterseniz diziyi bilmeyen veya hafızasını tazelemek isteyenler için dizinin konusuna bir bakalım: Lisede kimya öğretmenliği yapan Walter White bir gün doktordan ileri safhada akciğer kanseri olduğunu öğrenir. Kendisinden sonra geride kalan ailesine maddi birikim sağlamak isteyen Walter White, uyuşturucu yapımında ustalaşan eski bir öğrencisi, Jesse Pinkman ile beraber uyuşturucu işine girer. Elbette ki yasa dışı yollardan ve uyuşturucunun da eş anlamlısının bela olduğunu bilerek...

Walter White'ın aksiyon dolu hayatını izlemek seyirciler için oldukça keyifli.

Bu dizi bizleri ekrana bağlamasının yanında oldukça önemli finansal dersler de çıkarabileceğimiz bir yapım. Gelin bu derslere bir göz atalım...

1. Geleceğinizi planlamanız gerekir.

Walter White, kendisine beklenmedik bir kanser teşhisi konulduğunda birikimi olmadığı ve ailesinin rahat bir yaşam sürmesini istediği için hiç planlamadığı tehlikeli bir hayata atılır. Bu da izleyiciye geleceği planlamanın beklenmeyen sorunlar karşısında ne kadar yardımcı olacağını gösterir.

Geleceğinizi planlayıp zor zamanlar için kenara biraz acil durum parası ayırmak iyi bir fikir olabilir.

Kendinize bir plan yaparken maaşınızın ne kadarını kenara ayırabileceğinizi hesaplamanız gerekir. Ödemelerinizi de biriktirmemeye ve zamanında ödemeye dikkat etmeniz sonrasında zorlanmamanız için önemlidir.

2. Bir işe başlarken olası riskleri hesaplamalısınız.

White, para biriktirmek için yasadışı yollara başvurduğunda bunun risklerini hesaplaması gerekiyordu. Kendisi riskleri tam olarak göremediği için dizide zor zamanlar yaşadığını görüyoruz. Walter White'ın karşı karşıya kaldığı durumlar çok ekstrem olsa da bunu finansal olarak yorumlamak mümkün. Bir iş kurmak istediğinizde veya büyük bir finansal karar almanız gerektiğinde öncelikle tüm olası riskleri hesaplamalısınız. Bu karşılaşabileceğiniz sorunların azalmasına ve işinizde daha güvenli ilerlemenizi sağlar.

3. Para konularını mutlaka ailenizle konuşmalısınız.

Spoiler! - Walter, gerçeği eşi Skyler'dan saklamanın daha iyi olacağını düşündü ama bu ilişkilerini onarılamaz bir şekilde hasar görmesine neden oldu.- Spoiler! Buradan çıkarılabilecek ders, ailenizden finansal konuları gizlemenin ilişkinizi zorlayabileceği ve kötü seçimler yapmanıza neden olabileceğidir. Birlikte karar almanız ve herkesin düşüncelerini belirtmesi çok daha iyi olacaktır.

4. Paranızı nasıl kullanacağınızı planlamanız gerekir.

Walter, parasını nasıl kullanacağını veya nasıl yatırım yapacağını bilemediğinden tüm parayı evinde, depolarda veya çölde sakladı. Bu durumda eşiyle sorun yaşamasına ve daha birçok badire atlatmasına neden oldu. Paranızı nasıl kullanacağınızı ve nasıl yatırım yapacağınızı bilmeniz gerekir. Paranızı bankaya yatırmak veya yatırım yapmak paranızın daha güvende olmasını sağlayabilir. Yatırım yaparken iyi bir araştırma yaptığınızdan emin olmanızın gerekli olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

5. Kendinize güvenmeniz gerekir.

Walter, kendine güvenmesi sayesinde dizi boyunca birçok büyük fırsat yakaladı. Kendine güven her iş insanının sahip olması gereken bir özellik. ÖZ güveniniz yüksek olduğunda işinizi daha iyi tanıtabilir ve daha kolay kariyerinizde ilerleyebilirsiniz.

6. Paranızı boş yere harcamamalı ve çocuklarınıza finansal konuları öğretmelisiniz.

Walter, büyük miktarlarda para biriktirmeye başladıktan sonra oğlu Walt Jr.'a oldukça pahalı bir spor araba aldı. Bu, oldukça yanlış bir harcamaydı ve eşiyle tartışmasına yol açtı. Walter Jr.'ın da finansal konularda yanlış bir bakış açısına sahip olmasına neden oldu.

Paranızı her zaman dikkatli bir şekilde kullanmaya ve gereksiz harcamalar yapmamaya dikkat etmelisiniz.

Ayrıca, çocuklarınıza da finansal konuları öğretmeli ve gereksiz harcamaların yol açabileceği sorunları anlatmalısınız. Böylece, erken yaştan paralarını dikkatli bir şekilde kullanmayı öğreneceklerdir.

7. Yardım almaktan çekinmemelisiniz.

Walter sorunlarla karşılaştığında Saul, Mike ve Jesse'den yardım aldı. Bunu yapmasaydı karşılaştığı bazı sorunları halletmesi imkansız bile olabilirdi. İş hayatında da gerektiğinde alanında uzman kişilerden yardım almak oldukça önemlidir. İhtiyaç duyduğunuzu düşündüğünüzde bir muhasebeciye danışmaktan veya bir yatırım uzmanından görüş almaktan çekinmemelisiniz.

Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz. 👇

Devasa Hayran Kitleleri Olan Dizilerden Çıkarabileceğiniz Altın Değerinde Finansal Dersler - onedio.com
Devasa Hayran Kitleleri Olan Dizilerden Çıkarabileceğiniz Altın Değerinde Finansal Dersler - onedio.com
Ne İzlesem Derdine Son! Her Girişimcinin İzlemesi Gereken İş Hayatıyla İlgili Film ve Diziler - onedio.com
Ne İzlesem Derdine Son! Her Girişimcinin İzlemesi Gereken İş Hayatıyla İlgili Film ve Diziler - onedio.com
Çocukken Heyecanla İzlediğimiz Disney Filmlerinden Öğrenebileceğiniz 25 Kariyer Dersi - onedio.com
Çocukken Heyecanla İzlediğimiz Disney Filmlerinden Öğrenebileceğiniz 25 Kariyer Dersi - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
urazonline

Yanlış bir anlaşılma var orda. Walter White parayı aklayamadığı için evinin bodrumunda sakladı. Ayrıca kayınçosu Hank narkotik polisi olduğu için dikkat çekmek istemedi. Yoksa bütünüyle çuvallardı.

ahmetguler34

orospu skyler

Görüş Bildir