Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Korku Filmi

Sanat-
Abone ol

Sinema’nın var olması ile birlikte korku filmlerinin başladığını söyleyebiliriz ve bu türe ait birçok film hepimizin hayatında en az bir kaç gece uykusuz kalmamıza neden oldu. Çok önemli yönetmenlerin, çok büyük senaristler ile ve devleşen oyunculuklar eşliğinde beyaz perde’de izleyici ile buluşanGelmiş Geçmiş En İyi 10 Korku Filmini sizlere sunmak için sabırsızlanıyoruz.

Kaynak: http://www.vuub.net/05/03/2014/gelmis-ge...

10. Peeping Tom – 1960 (IMDB Puanı: 7.8)

Gerilim türünün ilk önemli örneklerinden olan Peeping Tom; çocukken babası tarafından rahatsız edilerek korkuya ve şiddete maruz bırakılan Mark’ın zaman içerisinde psikolojik dengesini yitirmesini ve genç kadınları öldürmesini konu alıyor. Öldürdüğü kurbanlarının ölüm anlarını kameraya çeken ana karakterin süpriz finali ve senaronun işleyişi kesinlikle başyapıt denecek düzeyde.

9. Vampyr – 1932 (IMDB Puanı: 7.7)

Alman yönetmen Carl Theodor Dreyen tarafından beyazperdeye aktarılan film, ana karakterin doğa üstü olaylar ve çeşitli yaratıkları araştırmak için ıssız bir otele gitmesi ile başlıyor. Özellikle gölge oyunları ile izleyicinin tüylerini ürperten film günümüz vampir filmlerinin temelinde yatan bir çok mitin doğuşuna sebep olmuştur.

8. Let the Right One In / Gir Kanıma – 2008 (IMDB Puanı: 8)

Son dönem Avrupa sinemasının en görkemli örneklerinden olan Let the Right One In, annesi ile birlikte yaşayan Oscar adlı çocuğun günün bitinden Eli adında ki ilginç kızla tanışmasını ve Eli’nin sakladığı gizli sırrın ortaya çıkmasını konu almakta. Eli’nin vampir oluşu ve ikilinin başına gelen korkunç olaylar ile devam eden film, klasik vampir uyarlamalarından çok daha öte bir deneyim sunmakta. Oldukça özgün bir senaryo ile harmanlanan Let the Right One In filminin yönetmen koldutğunda Tomas Alfredson oturmakta.

7. Nosferatu: A Symphony of Horror / Nosferatu: Bir Dehşet Senfonisi – 1922 (IMDB Puanı: 8)

Nosferatu için vampir filmlerinin atası dememiz yanlış olmayacaktır. Thomas Hutter adlı Alman, sıradan bir adamdır ve patronu Knock tarafından Kont Orlok isimli müşteriyi ziyaret etmesi için Transylvania’nın yolunu tutar. Yolculuk esnasında Karpatların eşiğinde karşılaştığı çeşitli insanlar ile sohbet eden ve onlara Kont Orlok’u ziyaret etmeyi amaçladığını söylediğinde insanlar dehşete düşer ve bu yoluculuktan kendisini vazgeçirmek için yalvarırlar. Thomas Hutter’ın ise Kont Orlok’a yapacağı ziyaret engellenemez.

6. The Exorcist / Şeytan – 1973 (IMDB Puanı: 8)

William Peter Blatty’nin aynı adlı romanından uyarlanan The Exorcist korku sinemasının en öncü yapıtlarından. Aktörlük yapan Chris MacNeil küçük kızı Regan ile birlikte yaşamaktadır. Regan’ın oldukça tuhaf hareketlerinin ardından kızını doktora götüren Chris, doktorların Regan’ın beyninde yaptığı tüm incelemeler sonucunda tıbbi anlamda sağlıklı olduğunu öğrenir. Fakat Regan’ın tuhaflıkları artarak devam edince Psikiyatr olan Peder Merrin’e gözükmeye karar verir ve Peder, Regan üzerinde yaptığı araştırmalar sonucunda içerisinde şeytan girdiğini tespit eder. Daha sonrasında MacNeil ailesinin bu çaresiz durumdan kurtulmak için verdikleri amansız mücadele ve korku izleyicileri beklemekte.

5. The Shining / Cinnet – 1980 (IMDB Puanı: 8.5)

Efsane yönetmen Stanley Kubrick tarafından Stephen King’in aynı isimli romanı baz alınarak sinemaya uyarlanan The Shining, yine bir diğer usta’nın (Jack Nicholson) oyunculuğu ile kült filmler arasındaki yerini aldı. Jack Torrance ailesi ile birlikte sıradan bir hayat yaşayan, sıradan bir insandır ve yazarlık yapmaktadır. Kış sezonu için tadilata alınan Overlook Oteli’nin bakımını üstlenen yazar hem ailesi ile daha fazla vakit geçirebilmek hem de sessiz sakin bir ortamda yazı yazabilmek için bu otelin bakımını üstlenir. Jack’in sıradışı sezgilere sahip olan küçük oğlu otel içerisinde yalnız olmadıklarını ve çeşitli hayaletlerin kendilerini izlediğini ailesine anlatmaya çalışsada bu konuda başarılı olamaz ve bastıran kar fırtınası nedeni ile otelde mahsur kalan aile, Jack’in doğaüstü varlıklar tarafından zihninin ele geçirilmesine ve yarattığı dehşete maruz kalır.

4. The Wicker Man / Lanetli Ada – 1973 (IMDB Puanı: 7.7)

İskoçya’nın Summerisle Adası’nda genç bir kız esrarengiz şekilde ortadan kaybolur. Bu gizemli davayı çözebilmek için Neil Howie isimli dedektif adanın yolunu tutar ve yerli halk ile yaptığı görüşmelerde böyle bir kızın varlığının asla olmadığını işitir. Film, ileri derecede Pagan inancına sahip olan yerel halkın ortadan kaybolan kızın varlığını kabul etmemesi ve dedektif Neil Howie’nin genç kıza ne olduğunu öğrenebilmek adına giriştiği zorlu mücadeleyi konu almakta.

3. Don’t Look Now / Şimdi Bakma – 1973 (IMDB Puanı: 7.4)

İngiliz sinemacı Nicolas Roeg’in üçüncü uzun metrajlı filmi Don’t Look Now. İlk iki filmiyle başarı yakalayan yönetmen, ikinci filminde yaptığı gibi başarısını yine bir üste taşımayı başarmış bu kült filmi yaparak. Don’t Look Now, içerisinde birçok türü barındıran bir film. Başlı başına gizem ve dramı her sahnede görmek mümkün. Zaman zaman gerilim filmine de dönüşen film; bir korku filmini andırmıyor da değil. Filmin öyle bir açılışı var ki direkt olarak izleyeni, ekrana bağlıyor ve filmin içerisine sokuyor. Doğal güzelliklerle çevrili evlerinde Baxter ailesiyle tanışıyoruz. John Baxter(Sutherland) kilise de çekilmiş tuhaf resmi incelerken, kızları da dışarıda dolaşmaktadır. Bu resmi incelerken, tuhaf bir şekilde resmin üzeri kan olmaya başlar ve aynı zamanda kızları da dışarıdaki gölde boğulmaktadır. İşte burada gerilim başlar..

2. Rosemary’s Baby / Rosemary’nin Bebeği – 1968 (IMDB Puanı: 8)

Rosemary ve Guy mutlu bir çiftdir ve New York’ta yeni hayatlarına başlayabilmek adına kötü şöhretli eski bir binada daire kiralarlar. Çiftin bu süreçte en büyük destekçisi yine aynı apartmanın üst katında oturan Castavet çiftidir. Castavet’lerin normal dışı olan misafirperverlikleri Rosemary açısında kaygı verici olsa da kocası Guy bu durumdan herhangi bir rahatsızlık duymamaktadır. Rosemary’nin her gece gördüğü kabuslar artarak devam ederken kocası Guy tarafından ciddiye alınmayan Rosemary bir gece rüyasında şeytani bir varlık tarafından tecavüze uğrar ve hemen sonrasında gerçek hayatta hamile kaldığı öğrenir. Roman Polanski tarafından beyaz perdeye uyarlanan film korku-gerilim türünün şüphesiz en başarılı örneklerinden biri.

1. Psycho / Sapık – 1960 (IMDB Puanı: 8.6)

Yönetmen koltuğundan Alfred Hitchcock’un oturduğu Psycho, korku sinemasının en önemli baş yapıtlarından biri olarak görülmektedir. Marion Cran Arizona’da emlak ofisinde çalışan sıradan bir kişidir. Sevgilisi Sam ile evlilik hayalleri kurar fakat evlenmek için yeterli birikimleri yoktur. Marion’a patronu tarafından 40 bin dolar emanet edilir ve bu paranın bankaya yatırılması için talimat alır. Yola çıkan Marion parayı çalmaya ve sevgilisi Sam ile evlenmeyi kafasına koymuştur. Daha sonra Sam ile buluşan Marion Bates Motel’de konaklamaya karar verir. Motelin işletmecisi olan Norman Bates annesine ve kuşlara saplantılı genç bir adamdır ve beraberce akşam yemeği yerler. Marion odasına çekilir ve duş almaya karar verir. Ünlü duş sahnesi ile sinema tarihine kazınan film izleyiciye gerçek anlamda korku yaşatmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
anime_sever

dead silence harika onu da ekleyin

duru1uzun

Şu liste daha çok hoşuma gitti sanki:

ogzdrmz

The Shining kanımca gelmiş geçmiş en iyi korku filmidir. Ellerinden öpüyorum büyük üstad j.n

ananzaaaaaaaaaaaaxd

Nosferatu der susarım!

Görüş Bildir