Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Geleceğin Çılgın Meslekleri

0PAYLAŞIM

Geleceğin Çılgın Meslekleri

Geçmişte meslekler belirli kurallar ve standartlar çerçevesinde, sabit ve doğrusal bir yapı sergiliyordu. Bu yüzden insanların üniversiteden emeklilik dönemlerine kadar büyük bir değişime maruz kalmadan, seçtikleri yolda ilerlediklerine tanık oluyorduk. Fakat günümüz dünyasında teknolojik ve bilimsel gelişmeler, mesleklerin yapısında da bazı değişikliklere sebep oluyor. Artık her bir meslek daha karmaşık, parçalara ayrılmış, uzmanlık ve ortak çalışma gerektiren bir şekle sahip. İş hayatımız geçmişte olduğu gibi bir merdivene değil; birbirinden farklı daha dar kapsamlı ve küçük mesleklerden oluşan bir portföye benziyor.

Bugün belki kulağa “çılgın” gelecek fakat yakın gelecekte hepimizin yadsımadan düşünebileceği meslekleri aşağıda listelik. Bir kısmı şu anda var olan; ancak talebin önümüzdeki yıllarda daha yüksek olacağı mesleklerken bir kısmı henüz ortaya çıkmadı. Meslek seçimini yaparken, bu mesleklerin gelecekteki potansiyelini değerlendirmende fayda var.

 • Verimlilik Danışmanı: Verimlilik, üretkenlik ve fark yaratmak tüm kurum ve kuruluşlar için oldukça önemli. Verimlilik Danışmanları, çalışanların verimliliğini artırma, iş ve işyeri ile uyumluluklarının yükseltilmesi ve her bir çalışana uygun çalışma şeklinin belirlenmesi konularında kariyer danışmanlarıyla birlikte çalışıyorlar.

 • Kişiye Özel Dijital Küratör: Her bir bireyin çalışma ve günlük hayatına uygun olan, performansını artırmasına yardımcı olmaya ve koşullarını iyileştirmeye yönelik uygulamaları, yazılım ve donanımları seçmesine yardımcı olan ve bu konularda tavsiyelerde bulunan uzmanlardır.

 • Şirket Düzen Değiştirme Uzmanı: Şirketlerdeki hiyerarşik düzeni bozarak ya da şirket içinde bir kaos yaratarak, yeni bir şirket kültürü yaratma çalışmaları yürüten uzmanlardır.

 • Merak/İlgi Eğitmeni: Yaşam koçları ile benzer bir şekilde; bireylerin esin kaynağı bulmasına ve hayat amacı edinmelerine yardımcı olmak amacıyla tavsiyelerde bulunan, yaşam koçlarından farklı olarak bireyin merak ve ilgi uyandırmaya yönelik destekte bulunan ve bireylere keşfetme sanatını öğretmeyi amaç edinmiş uzmanlardır.

 • Alternatif Döviz Spekülatörü: Sanal ve gerçek döviz sirkülasyonunda, insanların güvenmediği para birimleri ile ilgili yatırımlarda ortaya çıkan fırsatları ve ara kazançları gözeten uzmanlardır.

 • Şehir Çobanı/Çiftçisi: Şehir merkezlerinde küçük boyutlu çiftlikler ve bahçeler gibi doğal alanların yaratılması, bu alanların bakımının yapılması, korunması ve geliştirilmesi konularında görev yapan uzmanlardır.

 • Baskı İşçisi: Üçboyutlu yazıcıların geliştirilmesi ile üçboyutlu üretim teknolojisinin giderek gelişeceği ve bu alanda çalışabilecek uzmanlara talebin artacağı tahmin ediliyor. Baskı İşçileri, üçboyutlu materyallerin yapımı ve basımı konularına hakim uzmanlardır.

 • Ölüm Sonrası Online Hesap Yöneticisi: Bireyin ölümü sonrasında web siteleri ve sosyal medya hesapları gibi mesleki online hesaplarının içeriğinin yaratılması, yönetilmesi ve kapatılması konularında uzmanlaşmış kişilerdir.

 • Dijital Detoks Terapisti: Teknolojinin yoğun kullanımı ve hayatımızın her alanına yayılması sonucunda bireyler üzerinde yarattığı stresin azaltılması amacıyla bireyleri teknolojik cihazlarından uzak tutacak alanlar yaratan uzmanlardır. 

 • Kitle Fonlaması Uzmanı: Biayda ve Fonlabeni gibi çok sayıda kişi tarafından desteklenen ve yatırımda bulunulan projelerin yaratılması ve sürdürülmesi konularında uzman kişilerdir.

 • Kültür ve Yetenek Danışmanı: Finansal Danışmanların yaptığı gibi, yeni bir pozisyon ya da meslek için bireyin ihtiyaç duyduğu becerinin ve bilginin geliştirmesine ya da öğrenilmesine yönelik tavsiyelerde bulunan ve eğitim sürecini planlayan uzmanlardır.

 • Kişisel Eğitmen: Bireyin günlük hayatı, spor aktiviteleri ve beslenme alışkanlıkları gibi rutinlerini inceleyerek, birey için en yüksek faydayı yaratacak tavsiyelerde bulunuyor.

 • Videografçı: İnsanların yer değiştirmeden yeni yerler keşfetmesi veya deneyim elde etmesine yardımcı olmak amacıyla paraşütle atlamak, Everest’e tırmanmak ve sualtı dalışında bulunmak gibi aktiviteler sırasında çekim yapan ve bu videoları insanların erişimine açan kişilerdir.

 • Gizlilik Danışmanı: Bireylerin kişisel, fiziksel ve online gizliliğinin korunması amacıyla, bu alanlardaki hassas noktaları ve savunmasız alanları ortaya çıkartan kişilerdir.

 • Skype Danışmanı: Bireylere online mülakatlar, konferanslar ve iş görüşmeleri gibi online görüşmelerde görünüş, etiket ve iletişim becerileri gibi konularda yardımcı olan uzmanlardır.

 • İnsansız Uçak Pilotu: Milli savunma kurumlarının yanı sıra ticari ve özel amaçlar için de kullanımı giderek artan insansız uçakları kullanan uzmanlardır.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir