Geçmişten Günümüze 22 Yaz Olimpiyat Oyunları Logosu ve Anlamları

-

Dünyanın en önemli spor organizasyonu olarak gösterilen Yaz Olimpiyat Oyunları bilindiği üzere dört senede bir yapılıyor. Bu sene de Olimpiyatlara Brezilya'nın Rio de Janerio şehri ev sahipliği yapıyor. Oyunların önemli taraflarından biri de tüm organizasyonu temsil edecek logoların temsili ve anlamları. Bu derlemede tarihten bugüne her logonun anlamını gün yüzüne çıkarıyoruz.

1. Paris 1924

Net bir kaynak olmamasına rağmen o tarihlerdeki denizciliğin önemini ve denizaşırı sporcuları temsil eden bir gemi logoda yer alıyor.

2. Amsterdam 1928

Logoda Hollanda kraliyet bayrağının renkleri ve antik sporcu dikkat çekiyor. Antik sporcunun elindeki zeytin dalı da geleneksel olimpiyat sembolü olarak barışı simgeliyor.

3. Los Angeles 1932

Arka planda Amerikan bayrağının üzerindeki olimpiyat halkaları oyunlara Amerika'nın en sahipliği yaptığını simgeliyor. Logo üzerindeki kelimeler; daha yüksek, daha hızlı ve daha kuvvetli anlamına geliyor.

4. Berlin 1936

Tasarım aslında Berlin'i simgeleyen bir kapı olacakmış ancak organizasyon komitesi logoyu beğenmeyip, bu haline çevirmiş. Bu logo spor oyunlarında kullanılan çanlardan ilham alınarak tasarlanmış. Logoda olimpiyat halkalarına tutunmuş Alman kartalı bulunuyor. Ayrıca slogan olarak da "Dünya gençliğine sesleniyorum" cümlesi logonun üstünde bulunuyor.

5. Londra 1948

Logoda Londra'nın sembolü saat kulesi görülüyor. Logodaki saat, organizasyonun başlayacağı saat olan 4'ü gösteriyor.

6. Helsinki 1952

Logoda olimpiyat stadyumunun kulesi resmedilmiş. Renkler de Finlandiya bayrağından geliyor.

7. Melbourne 1956

Logoda Avustralya haritasının bir yansıması gözüküyor. Geri kalan tasarım klasik olarak tercih edilmiş.

8. Roma 1960

s1382.photobucket.com

Logoda tamen Antik Roma öğeleri ve rakamları kullanılmış. Bu tasarım ile Roma'nın tarihinin ne kadar derin olduğu anlatılmak istenmiş. Logodaki Romalı ana kurttan beslenen antik ikiz karakterler Romus ve Romulus

9. Tokyo 1964

Oyun tarihinin en sade logolarından biri olan bu tasarımda sadece Japon bayrağı kullanılmış.

10. Mexico City 1968

Tasarımda olimpiyat halkaları, tarih ve şehir isminyle birlikte kullanılmış. Tasarımda Kızılderili yerel halklara da saygı gösterildiği bildiriliyor.

11. Münih 1972

Bu modern tasarıma ışınların tacı ismi verilmiş. Tasarımcıya göre logo tazelik, ışık ve zenginliği simgeliyor.

12. Montreal 1976

Logoda olimpiyat madalyalarının dağıtıldığı podyum resmedilmiş. Ayrıca tasarımcıya göre yarışmacıların kardeşlikleri bu tasarım ile aktarılmaya çalışılmış.

13. Moskova 1980

Klasik bir Rus tasarımı olarak karşımıza çıkan bu logoda paralel hatlardan ulaşılan beş köşeli yıldız Kremlin'i simgeliyor.

14. Los Angeles 1984

80'leri net olarak anlatan bir tasarım ile karşı karşıyayız. Üç yıldız eşitlik içinde rekabeti sembolize ediyor. Renkler tabii ki Amerikan bayrağının renkleri olarak seçilmiş.

15. Seul 1988

Logoda Samteaguk isimli geleneksel Kore sembolü kullanılmış. Bu simgenin anlamı farklılıklar içinde yaşayan insanların mutluluğu olarak aktarılıyor.

16. Barcelona 1992

Logoda dinamik bir insan figürü kullanılmış. Kafadaki mavi Akdeniz'i, gövdedeki sarı misafirperverliği ve ayaklardaki kırmızı da canlılığı simgeliyor.

17. Atlanta 1996

Modern olimpiyatların 100. yılının kutlandığı Atlanta Olimpiyatları'nda meşalenin altında 100 rakamı kullanılmış. Altın rengi altın madalya alan sporcuları, yeşil renk antik zamanlardaki zeytin dalını ve geri kalan renkler de renkli bir şehir olan Atlanta'yı simgeliyor.

18. Sydney 2000

Bu tasarımda Avustralya'nın simgeleri olan bumerang, dağlar, güneş ve Sydney Opera Binası kullanılmış.

19. Atina 2004

Klasik zeytin dalı ile sade bir tasarım ortaya koyulmuş. Renkler Ege, antik Yunan  ve modern Yunan bayrağını simgeliyor.

20. Pekin 2008

Çin'in ev sahipliği yaptığı oyunların logosunda, Çin geleneksel dansını yapan bir sporcu anlatılmış.

21. Londra 2012

Tasarımda tüm dünya gençliğinin nereden gelirlerse gelsinler ve kimlikleri ne olursa olsun spora gönül vermeleri gerektiği anlatılmaya çalışılmış. Farklı parçaların bütünde bir anlam ortaya koyduğu aktarılıyor.

22. Rio 2016

d2r4pw5uddxm3r.cloudfront.net

Rio Olimpiyatarı'nın logosunda 3 tane farklı insan formunun bir araya gelmesi resmedilmiş. Bir diğer açıdan da bu tasarım, Rio'nun simgesi Sugarloaf Dağı'ndan ilham almış.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
evrim-official

2016 çok iyi. 1984 çok iyi. 1948 de çok iyi gerçekten... :) bu saydıklarım kendimce, şahane logolar olmuş :) Diğerlerinden de göze hitap eden var... lakin bence en zayıf logo 2008 olmuş.. paint'le yapılmış gibi yahu.

Görüş Bildir