Geçmişinden Ders Çıkarmayan Ülkelerin Başına Gelen 22 İbretlik Olay

 > -

Geçmiş önemlidir, insana ders çıkarması için güzel dersler verir ola ki sen alasın diye...

1. Dışa bağımlılığını ortadan kaldırmazsan, sadece bağlı olduğun ülkenin adını değiştirirsen, üretime dayalı bir ekonomi yaratmazsan ipini kim çekerse o yöne gidersin.

Dün Amerika olur bugün Katar...

2. Topraklarında yaşayan insanların kimlikleri, mezhepleri, inançları, dilleri, ırkları seni çok alakadar ederse, insanları kendi anlayışına göre yönlendirmeye çalışırsan önünde sonunda elinde patlar.

3. Senin teröristin benim teröristim diye bir şey yoktur, terörist teröristtir.

4. Geçmişte yakındığın şeyleri bugün sen yapmaya kalkarsan dönüp bu sefer seni vurur.

5. İnsanları kışkırtmak çok tehlikelidir, sana oy verenleri istediğinde sokağa salabileceğin birer silah olarak görürsen daha çok 6-7 Eylül olayları görürsün.

6. Sen bir günde 25 insanın ölürken, Etiler'deki kıymetli arazi işini aradan çıkarmaya çalışırsan ölümlerin önüne geçmek bir yana olayların yatışması için yol da açamazsın.

7. Ülkenin sınırlarını paçavraya çevirir, kimin girip çıktığına bakmazsan ülkende olan her olayın ardında dış mihrak arar durursun çünkü dış mihraklar elini kolunu sallaya sallaya girip çıkar, ülkende cirit atar.

8. Ve sen işi iyice abartıp olumsuz her olayı dış mihraklara bağlamaya başlarsan, adama sorarlar "senin orada işin ne bunları engelleyemiyorsan?" denir.

9. Yolsuzluğun hoş görülecek, "aman canım ne var?" denilecek bir yanı yoktur.

10. Türkiye gibi yolsuzluklardan çok çekmiş bir ülkede yolsuzluk soruşturmalarının önünü kesmek gibi bir algı yaratırsan büyük sıkıntılar çıkar. Hele "yiyorlar ama çalışıyorlar" algısını pompalarsan sıkıntının boyutlarını tahmin edemezsin.

11. Bu ülke politikacıların yeğenlerinden, dayılarından, bacanaklarından, eniştelerinden çok çekti.

12. Bunu görmeyip hala kardeşini baş danışman, amca oğlunu müdür, dayını bankamatik memuru yaparsan geçmişini hiç bilmiyorsun demektir.

13. Dini hassasiyetleri kaşımanın hiçbir iktidara, siyasi anlayışa yaramadığını hala görememişsen büyük yanlış içindesin demektir.

14. Basının özgür olmaması senin lehine bir durum değildir, Türkiye tarihi basını kontrol etme, sansürlemenin tarihidir.

15. Bir bak bakalım kim bundan fayda sağlamış? Yarın işler tersine döndüğünde ağlamaya hakkın olmayacağını biliyor olman gerek.

16. Türkiye'nin tarihi hamaset edebiyatıyla doludur, kimlere, hangi ülkelere ayar vermedik ki?

17. Ama sen iki günün biri kimse gücümüzü test etmesin deyip altını doldurmazsan o gücü çok tatlı test ederler ruhun duymaz.

18. Ortadoğu'nun ne menem bir yer olduğunu biliyor olman gerek... Ama bilmiyorsun sanki.

19. Netice olarak "Biz bu filmi daha önce görmüştük" ama siz çok beğenmiş olacaksınız ki devamını çekmeye heveslisiniz. Allah sonumuzu hayır etsin.

20. Sen bilime güvenmezsen, yerine başka şeyler ikame etme arayışına girersen, bilim kurumunun başına hayvanat bahçesi müdürünü atarsan, daha çok beyin göçü oluyor diye ağlarsın.

21. Aşk güzel bir şeydir, ama betona duyulan bu aşkın ülkenin geleceğini tehlikeye soktuğunu bir noktada fark etmek gerekir.

22. Ülkenin kalkınmasını betonda görmenin sıkıntılarını belki bugün değil ama çok yakında görmek olasıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
taitava

Çok doğru olmuş.

toxicity

Tamamen doğru.Güzel bi içerik olmuş.Umarım bu listenin devamı gelmez.Ki gt kılları baya çaba sarfediyorlar...

otomatikvites

Burada yazan 1 tane maddeye karşı çıkıyorsanız daha ne diyelim ? Güzel bir derleme !

vinnnnn

Bunlar maalesef doğru ve savunulacak yanıda yok

Gizli Kullanıcı

1980 le bugunu karlıştırmasını görünce direk yoruma indim aradaki farkı anlamak önemli. tamamen tek tarafın yaptığı bi içerik.

Görüş Bildir