Geçirdiğimiz Bu Zorlu Günlerde Evden Çalışanlar İçin Hayatlarını Çok Daha Kolay Hale Getirmeyi Vadeden 21 İpucu

9PAYLAŞIM

#17 Ay bayıldım bu fikre!

Kaynak: https://www.workandmoney.com/s/work-from...

1. Çalışma alanınızı düzenleyin.

Dizüstü bilgisayarınızı alıp yatakta çalışmak sizin için cazip gelebilir ancak bunu yapmamalısınız. Evden çalışmak her ne kadar baştan çıkarıcı olsa da iş hayatınızın ve kişisel yaşamınızın birbirine karışmasına neden olabilir. Zaman geçtikçe işinize asla tam olarak kendinizi veremezsiniz ve hareket ederken özgür olamazsınız. Bu yüzden evin uygun bir yerinde kendinize çalışma alanı kurarak oraya bağlı kalın.

2. Doğru ekipmanları edinin.

Bilgisayarınızın eski performansında olmaması ve internetinizin sürekli kesilmesi, bazı şeyleri düzenlemeniz gerektiğinin sinyali olabilir. Uzun süreliğine evden çalışacaksanız bu ihtiyaçları işvereninizden talep edebilirsiniz. Kendi işinizi yönetiyorsanız da aldığınız ücreti doğru ekipmanları karşılayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

3. Gürültüyü kesen bir kulaklık kullanın.

Konferans çağrıları, uzaktan çalışmanın rutin bir parçasıdır ve iş arkadaşlarınızla net bir şekilde iletişime geçmeniz gerekir. Çocuklardan, evcil hayvanlardan, trafikten gelen gürültülerle ilgilenmek dikkatinizi dağıtabilir ve sizi zorlar. Ancak, uygun bir kulaklık edinerek bunun önüne geçebilirsiniz. Bu da daha verimli bir şekilde çalışmanızı sağlar.

4. Güne doğru şekilde başlayın.

Sabah rutini, kendinizi iyi hissetmenize ve üretken olmanıza yardımcı olacağı için her gün aynı saatte uyanmaya çalışıp güne zevk aldığınız bir rutinle başlayın. Bu bir kahvaltı, sabah yürüyüşü veya bir fincan kahve olabilir. Böylece günün geri kalanında pozitif kalabilirsiniz ve işlerinizi yapmak için gerekli olan motivasyonu sağlayabilirsiniz.

5. Dışarı çıkacakmış gibi hazırlanın.

Kimse bir Zoom toplantısında sizin üzerinizde pijamalarınızın olduğunu fark etmeyebilir ama siz bunu biliyorsunuz. Pijamalarını giyerken kimse bir patron gibi hissedemez doğrusu. Tabii ki ofiste giydiğiniz kıyafetleri giymenize gerek yoktur fakat üzerinize rahat ve günlük bir şeyler giymeniz tembel hissetmenizi engelleyecektir.

6. Belirli bir programa uyun.

Uzaktan çalışmak size inanılmaz bir özgürlük kazandırsa da aynı zamanda disiplinli olmanızı gerektirir. Eğer uzun ve geç bir kahvaltı yaparken kendinizi dizi izlemeye kaptırırsanız sonrasında iş biraz şekerleme yapmaya kadar gidebilir. Kendinize zaman ayırmanız iyidir fakat bu işlerinizi ertelemenize ve teslim tarihlerinizi kaçırmanıza neden olabilir. Bu yüzden bir program oluşturup ona uymalısınız. Bir hafta denedikten sonra programın size uygun olmadığını görürseniz farklı bir program deneyin.

7. En verimli olduğunuz saatleri bulun.

Mükemmel bir çalışma programının sırrı sizin için en uygun olanı bulabilmenizdir. Bazı insanlar sabah 5'te uyanıp güne erken başlamayı seçebilir. Bu size göre değilse çok erken saatlerde uyanmaya çalışmayın. En verimli çalıştığınız zamanları bulun ve programınızı buna göre şekillendirin.

8. Çalışma saatlerinizi iş arkadaşlarınıza haber verin.

Hangi saatlerde çalıştığınızı patronunuza ve iş arkadaşlarınıza söyleyin. Aksi halde ailenizle vakit geçirirken sizi arayabilir ya da başka bir şeyle uğraşırken bir Zoom toplantısına katılmanızı isteyebilirler. Eğer farklı saatlerde çalışıyorsanız toplantıları önceden ayarlamanız ya da programınızda değişikler yapmanız gerekebilir.

9. Sosyal medyanın dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin.

Sosyal medya hesaplarınıza işiniz için gerekmiyorsa çalışma saatlerinizde bakmayın. Sosyal medyada dolaşmak ya da arkadaşlarınızla mesajlaşmak çok zamanınızı harcayabilir. İlk başta sadece bir mesaja yanıt verirsiniz sonrasında birden 45 dakikadır telefonunuzla ilgilendiğinizi fark edebilirisiniz. Dikkatinizin dağılmasına izin verirseniz işlerinizi yetiştiremeyebilirsiniz.

10. İş arkadaşlarınızla iletişim kurun.

Sosyal medya üretkenliğinizi azaltabilir ama sosyalleşmeye ihtiyacınız vardır. Evden çalışırken iş arkadaşlarınızla düzenli olarak hem iş hakkında hem de kişisel konularda konuşun. Karşılaştığınız zorlukları paylaşıp yardım isteyin. Birbirinizi motive edin. Birileriyle iletişim kurarak kendinizi iyi hissedersiniz ve daha verimli bir şekilde çalışmaya motive olursunuz.

11. Sınırlar koyun.

Her gün 10 kere bölündüğünüzde etkili bir şekilde çalışabilmeniz mümkün değildir. Evde çalışırken eşinizin gelip size bir şeyleri hatırlatması ya da çocukların ilgi istemesi muhtemeldir. Bu durumlar odaklanmanızı engelleyerek çalışmanızı kötü etkileyebilir. Çalışma programınızı kapınıza asın ve bu programa uyun. Böylece evdeki herkes sizi bölmemesi gerektiğini anlayacaktır.

12. Yeni bir telefon numarası alın.

İş için kişisel numaranızı kullanmayı tercih etmemek daha mantıklı olabilir. Bunun nedeni kişisel numaranızı iş için kullandığınızda hiç özel zamanınızın kalmayacak olmasıdır. Tam zamanlı bir işinizin olması 7/24 ulaşılabilir olacağınız anlamına gelmez. İş için farklı bir numara kullanarak bu durumu engelleyebilirsiniz.

13. İşinizi ve evcil hayvanlarınızı ayrı tutun.

www.instagram.com

Evcil hayvanlarınız siz çalışırken oyun oynamak için yanınıza gelebilir ya da bilgisayarınızın üstünde uyumak isteyebilir. Ya da eşyalarınızı devirerek size zorluk yaratabilirler. Bu yüzden çalışırken kapınızı kapalı tutmayı tercih edebilirsiniz.

14. VPN kullanın.

VPN yani Sanal Özel Ağ kullanmak verilerinizi bilgilerinizi çalmak isteyebilecek kişilerden gizli ve güvende tutar. Büyük kurumların genele kendi VPN'leri bulunmaktadır ve evden çalışırken de kullanmanız gerekir.

15. Zaman yönetimi uygulamalarına bir şans verin.

Her çalışmaya başladığınızda zamanlayıcı açın ve ara verdiğinizde duraklatın. Böylece odaklanarak ne kadar süre çalıştığınızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca zaman yönetimi uygulamalarını deneyerek sizin için en uygun olanı bulabilirsiniz.

16. Kendinizi olabildiğince net ifade edin.

İnsan iletişiminin çoğunun aslında sözsüz bir biçimde gerçekleştiğini biliyor muydunuz? E-posta yoluyla ya da telefon konuşmalarıyla iletişim kurmak bir insanla ilgili edinebileceğiniz bilgilerin kısıtlanmasına yol açar. Mesajlardan bir insanın kullandığı tonu anlamak zordur. Bu yüzden gerekli olduğunu düşündüğünüzden daha açık bir şekilde kendinizi ifade etmelisiniz. Normalden daha olumlu olun böylece iş arkadaşlarınız yazdıklarınızı okurken sizi yanlış anlamazlar.

17. Daha verimli çalışmak için uzun aralar verin.

İşinizi ne kadar severseniz sevin herkesin ara vermeye ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız. Ara vermediğinizde performansınız zamanla düşmeye başlayacaktır. Daha verimli çalışabilmek için çalışırken ara verin bu araları kısa tutmayın.

18. Hareket edin.

Evde çalışsanız da hareket etmeniz gereklidir. Hareket etmek üretkenliğinizi arttırır ve iyi hissetmenizi sağlar. Ofis ortamından evdeki rahat koltuğunuza geçtiyseniz bile bu iyi hissetmenizi sağlamaz. İyi hissetmediğinizde de motivasyonunuz düşer ve işiniz bundan etkilenir. Evde Youtube'dan egzersiz videoları izleyerek ya da yoga yaparak vücudunuzun ve zihninizin daha iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz.

19. Temiz hava alın.

Evinizde olmanız oksijene ihtiyacınız olmadığı anlamına gelmez. Temiz havaya ve güneş ışığına ihtiyacınız vardır. Ara verdiğinizde biraz hava alarak rahatlayabilirsiniz.

20. Abur cuburlardan uzak durmaya çalışın.

Evde abur cuburlara kolayca ulaşabilirsiniz. Sürekli bir şeyler atıştırmak ve tatlı tüketmek anlık enerji sağlayabilir fakat sonrasında daha da yorgun hissedebilirsiniz. Evde bir işle uğraşırken bir yandan bir şeyler atıştırmamak oldukça zorlayıcı olabilir. Bu yüzden sağlıklı atıştırmalıkları tercih edip sıkıldığınızda değil gerçekten acıktığınızda bir şeyler yemeyi deneyebilirsiniz.

21. Hoşunuza giden bir müzik açın.

Müzik bazı insanlar için dikkat dağıtıcı olabilirken diğerlerinin odaklanmalarını sağlayıp daha iyi hissetmelerini sağlayabilir. Farklı türde müzikleri dinleyip hangisinin çalışırken size uygun olduğunu öğrenin. Çalışmak için hazırlanan müzik listelerine göz atmayı da deneyebilirsiniz. Sadece önemli bir arama gelirse hızlıca müziği kapatmayı unutmayacağınıza emin olun.

Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.👇

Evden Para Kazanmak Mümkün! Yeni Başlayanlar İçin Freelance İşlerin Nasıl Yapıldığını Anlatıyoruz - onedio.com
Evden Para Kazanmak Mümkün! Yeni Başlayanlar İçin Freelance İşlerin Nasıl Yapıldığını Anlatıyoruz - onedio.com
Sunum Yaparken Ecel Terleri Döken Herkesin Başarılı Olmak İçin Mutlaka Öğrenmesi Gereken 15 Tavsiye - onedio.com
Sunum Yaparken Ecel Terleri Döken Herkesin Başarılı Olmak İçin Mutlaka Öğrenmesi Gereken 15 Tavsiye - onedio.com
Bu Bilgiler Çok İşinize Yarayacak! İşinde Daha Verimli Çalışmak İsteyenlerin Uygulayabileceği 19 İpucu - onedio.com
Bu Bilgiler Çok İşinize Yarayacak! İşinde Daha Verimli Çalışmak İsteyenlerin Uygulayabileceği 19 İpucu - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir