Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Geçirdiği Yüz Ameliyatından Sonra Yaşadıklarını Anlatan Kanser Hastası Genç Kadın

-
Abone ol

''Geçirdiğim yüz ameliyatı hayatımı komple değiştirdi.''

Kaynak: https://www.bbc.com/news/health-45670860

Kemik kanseri teşhisi konulan Jen Taylor, yüzü yeniden yapılandırılmadan önce üst çenesinin, yanaklarının, göz yuvalarının ve kafa tasına bağlı neredeyse her bölgenin alındığı bir ameliyat geçirmiş.

Taylor, hiç kimsenin buna dayanabileceğini sanmadığını belirtiyor. ''Bende hiç kanser belirtisi yoktu. Ne bir ağrı ne de hastalık.''  Taylor'ın kemik kanseri olduğu, üst çenesinde büyüyen bir yumru sayesinde belirlenmiş. ''İlk olarak diş hekimime danıştım. O da bunun bir apse olabileceğini düşündü.''

30 yaşındaki Jen Taylor, kanser olduğunu 2017'nin Ağustos ayında hastaneye gittiğinde öğrenmiş.

''Danışman, defalarca 'Üzgünüm, ama bu kanser.' dedi.'' Kısa süre sonra Taylor'ın kemoterapi tedavisi başlamış. ''Kemoterapi çok yoğundu, pazartesiden cumaya üç hafta üst üste. Bütün saçlarım ilk haftada döküldü ve bir sürü şüphelerim vardı, kalp krizi gibi.''

Daha sonra yüzündeki kemiklerin alındığı ve yenilendiği ameliyat gerçekleşmiş.

Yeniden yapılan bölgede kan akışının sağlanması için buradaki damarları, boynundakilerle bağlamışlar. Doktorlar, tüm kanser hücrelerinin yok olduğunu düşünüyorlar ancak Jen Taylor hala düzenli aralıklarla emar taramaları çektiriyor.

Ameliyatla görünümü değişen Taylor, başta hiçbir şey yiyemiyor ve içemiyormuş.

''Buna psikolojik olarak hazır değildim. Doktorlar ve hemşirelerden başka destekçim yoktu ve nasıl iyileşebileceğimi hiç bilmiyordum. Yaşadığıma gayet sevinmiştim ama aynada gördüğüm değişikliğe bir türlü inanamıyordum.'' Jen, iki aylık süreçteki değişimini her gün fotoğraflamış ve bu ona kendini daha iyi hissettirmiş. ''Eğer bu fotoğraflar olmasa, her şeyin yerinde saydığını düşünüp çıldırırdım herhalde.''

Acı içinde geçen haftalar sonrasında Jen, nasıl çiğneyeceğini yeniden öğrenmiş ancak burnu bir daha hiç koku almayabilirmiş.

Şu anda dişçi implantı için bekleyen Jen'in ağzında toplamda altı diş var. Geçirdiği değişim ve gelişimin farkında olan Jen, hala ''normal'' görünmediğini düşünüyor. ''Aynada kendime bakıyorum ve ah, işte kanserli kız, diye düşünüyorum.'' Müşteri yöneticisi olarak işine geri dönen Taylor, Macmillan Cancer Support isimli hayır kuruma çok şey borçlu olduğunu söylüyor.''Katıldığım konuşmalar olsun, workshoplar olsun, çok büyük yardım ve destek aldım, başarabileceğime onlar sayesinde inandım. Tanıdık yüzler ve bana verdikleri güven hissi benim için çok önemliydi.''

Jen şu anda bloğunda yazıyor ve sevenlerini iyileşme süreci hakkında bilgilendiriyor.

''Çok fazla insanla iletişime geçiyorum, bu harika.'' Jen bir gün tamamen iyileşmiş yüzüne kavuşmayı ve eski fotoğraflara bakıp ne kadar yol kat ettiğini görmeyi umduğunu söylüyor. ''Bunu başardığıma inanamıyorum. İnsana bile benzemiyordum.'' diyor, Jen.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir