Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Geceleri Üst Kattan Gelen Misket Yuvarlama Sesinin Nedenini Hiç Merak Etmiş miydiniz?

-

Evinizde huzur içinde otururken, gecenin bir yarısında üst kattan gelen misket yuvarlama sesleriyle irkildiğiniz oldu mu? İşte bu yazıda size o kalbi hızlı hızlı çarptıran ürkütücü seslerin nedenini açıklayacağız.

Saat gecenin belki de 2'si, birden üst kattan garip sesler gelmeye başlıyor.

Sanki birileri misket oynuyormuş gibi. Hatta misket önce düşüyor, sonra yavaş yavaş yuvarlanıyor. Bu durum defalarca kez tekrarlanıyor. Aklınıza gelen muhtemel düşünceler şöyle oluyor:

  • Bu saatte misket mi oynanır arkadaş?

  • Üst kattakilerin çocuğu bile yoktu ki, bu misket sesi de ne?

  • Üst katta oturan kimse yok ki, bu sesler nereden geliyor?

Tabii sonrasında bekleyin ki sabah olsun, olmuyor o sabah. Çünkü sesler sabaha kadar devam ediyor.

Peki ama nasıl oluyor, bu olayın sırrı ne?

Öncelikle geceleri duyulan misket yuvarlama sesi fenomeninin sadece bizim ülkemizde değil, dünyanın dört bir tarafında deneyimlenen bir durum olduğunu söyleyerek başlayalım.

Daha fazla korkutmadan hemen belirtelim, olay binaların yapısıyla alakalı.

Binadaki tesisat sisteminin metal borulardan yapılmış olduğu, genelde eski tip kaloriferli apartmanlarda gerçekleşiyor bu olay.

Bu tip binalarda, beton içerisindeki borular, içlerindeki suyun sıcaklığındaki değişime bağlı olarak genleşip büzülüyorlar.

Bu genleşme ve büzülme esnasında da bir sürtünme meydana geliyor. Çıkan sesin kaynağı da tam olarak bu.

Bu seslerin duyulma saati de bu teoriyi doğrulayan güçlü bir etken.

Nitekim sesler hep gece yarısı gibi duyulmaya başlıyor, kalorifer sıcaklıklarının düşürülmeye başladığı saatin de genelde 23:00 civarları olduğunu düşünürsek, durumla ilgisi olduğunu daha net görebiliriz.

Özetle korkulacak bir şey olmadığını söyleyelim, fakat gerçek bilindiği halde hâlâ ürkütücü olduklarını da kabul edelim.

Hatta bu sesi hiç duymayanlar için bir video da ekleyelim, 40. saniyenin ardından videoda bahse konu sesi duyabilirsiniz.

Bilimle kalın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

kardeşimle uyuycaz kuru fasulye yedik yattık ben pırr diye bi yaptım kardeşim korkudan altına sıçtı :P

srkn-fndlr

SESİ BİLGİSAYARDAN DİNLETMİŞ ÇEKEN ARKADAŞ. BİR ARA SES DURDUĞUNDA TEKRAR BAŞLATMAK İÇİN KLAVYE TUŞLARINA BASIYOR. BİLİMLE KALIN. :D

yesilkahve

valla bizim evde kalorifer vs. yok ama gece sanki biri şu misketlerin büyüğü varya onu yere atıyor oda pırrrr diye uğultulu ses çıkarır gibi yuvarlanıyor ve üstümüzde 75 yaşlarında çift oturuyoar ilginçç

bapsi

O gelen ses misket yuvarlanma sesi değildir, tespit doğru fakat ses çıt çıt diye kalorifer borularının genleşme sesi olur ,sallamayın editörümsü.

Gizli Kullanıcı

Odaya uzaylı girse sikimde olmuyor açıkçası.

Görüş Bildir