Gece Yarısı Operasyonu: İBB'nin 'Ya Kanal Ya İstanbul' Afişleri Kimliği Belirsiz Kişilerce Söküldü

 > 
24PAYLAŞIM

İstanbul'da İBB tarafından asılan 'Ya Kanal Ya İstanbul' afişleri gece yarısı polis olduğu belirtilen kişiler tarafından söküldü. Afişlerin sökülmesi sosyal medyada tepkilere neden oldu. 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesine karşı hem sosyal medyada hem de kanalın söz konusu güzergahında vatandaşlarla görüşerek bilgilendirmede bulunuyor.

İBB ise şehrin çeşitli noktalarına vatandaşları bilgilendirici afişler asıyor.

Dün gece yarısı ise söz konusu afişler kimliği belirsiz kişiler tarafından söküldü.

Söz konusu Kanal İstanbul projesine ilişkin itirazları içeren “Ya Kanal Ya İstanbul” afişleri İstanbul’da üst geçit ve köprülere asılmıştı. Projeyle ilgili bilgilendirme afişleri gece yarısı polis oldukları belirtilen sivil giyinimli kişiler tarafından söküldü.

İmamoğlu'ndan 'Bir avuç insan yargı kararına gerek duymadan istediğini yapabiliyor' açıklaması.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, valiliğin gerçekleştirdiği işlem hakkında şu açıklamayı yaptı:

"İstanbul'a geri döndürülemez zararlar ve büyük bir yıkım getirecek olan Kanal İstanbul projesi ile ilgili milletimizi bilgilendirme afişlerimiz, maalesef hukuksuzca sökülmüştür.

Yasa gereği bölücü ve yıkıcı olmayan afişler ancak mahkeme kararıyla kaldırılabilir. Maalesef bir avuç insan artık yargı kararına bile gerek duymadan canının istediğini yapıyor. Hukuksuzluk ülkenin en büyük sorunu haline gelmiştir. Elbet sonunda kazanan hukuk ve demokrasi olacaktır. Bu uygulamaların sorumluları bunu unutmasın.

Ben dün öğlen sayın valimize afişlerin Cuma günü değişeceğini söylememe rağmen 24 saat bile tahammül edilemeden gece yarısı polisimizin başka işi yokmuş gibi pankart söktürülüyor.

Yazık, çok üzücü. Şehrin huzuru için bu süreci kendi haline bırakacağız ama unutmayacağız. Rant projesine karşı bilgilendirme faaliyetlerimiz ise devam edecek. Kimse susup oturmamızı beklemesin."

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu Twitter'dan tepki gösterdi: 'Beyhude çaba...'

Kaftancıoğlu paylaşımında şu ifadeleri kullandı: 

"Afişleri hadi bugünlük söktünüz diyelim, İstanbul’a yaptığınız ihanetleri ve 16 milyon İstanbulluyu yok sayışınızı nasıl sökeceksiniz halkın zihninden ve yüreğinden? Beyhude çaba benden söylemesi..."

CHP Milletvekili Özkan da uygulamayı eleştirdi.

"800 bin farkı hazmedemeyen, millet iradesine saygı duymayan AKP, polis gücünü kullanarak İstanbul Büyükşehir Belediyemizin Kanal İstanbul bilgilendirme pankartlarını söktürdü. Yaptığınız zalimlilik yanınıza kalmaz bu millet size bunun hesabını ilk seçimde sorar!"

Bilim insanları proje hakkında ne diyor?

Bilim İnsanları Tek Tek Yanıtladı: 7 Soruda 'Kanal İstanbul' Projesi - onedio.com
Bilim İnsanları Tek Tek Yanıtladı: 7 Soruda 'Kanal İstanbul' Projesi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir