Gazeteciler Cenaze Haberinden Tutuklanmıştı: Sabah ve A Haber Libya'daki Türk Askerlerinin Fotoğraflarını Paylaştı

 > 
83PAYLAŞIM

A Haber ve Sabah Gazetesi Libya'da görev yapan askerlerin görüntülerini paylaştı. Bu durum akıllara OdaTv'nin haberini getirdi. Libya'da şehit olan MİT mensubunun cenaze töreninin haberleştirilmesinin ardından OdaTv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabir Hülya Kılınç tutuklanmıştı. 

Libya'da görev yapan askerlerin fotoğrafları hükümete yakın A Haber kanalı ve Sabah gazetesinde yayınlandı. Sabah gazetesi askerlerin fotoğraflarını "ilk kez" diyerek paylaşırken, askerlerin yüzlerini de kapatmadı.

NOT: Askerlerin yüzü blurlanmıştır

Gazeteciler MİT şehidinin cenazesi haberinden tutuklu

'MİT Haberi' Soruşturması Tamamlandı: 'Savcı Bir Koyundan İki Post Çıkarmaya Çalışmış' - onedio.com
'MİT Haberi' Soruşturması Tamamlandı: 'Savcı Bir Koyundan İki Post Çıkarmaya Çalışmış' - onedio.com

Libya'da şehit olan MİT mensubunun cenazesininin OdaTv'de haberleştirilmesinin ardından önce hükümete yakın medyada hedef gösterilmiş, ardından OdaTv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, OdaTv Haber Müdürü Barış Terkoğlu, muhabir Hülya Kılınç, Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik ve Yeni Yaşam Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser tutuklanmıştı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı iddianamede gazetecilerin, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 329/1. maddesinde yer alan "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçundan beşer yıldan onar yıla,  MİT Kanunu'nun 27. maddesi gereğince "istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek" suçundan dörder yıldan onar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenmişti.

Terkoğlu ve Pehlivan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, savcının bir fiilden iki ayrı suç çıkardığını ve bunun hukuka aykırı olduğunu belirtmiş, bu eylemi "bir koyundan iki post çıkarmak" olarak nitelendirmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir