Gamze Özçelik: Güçlü Bir Kadının Tüm Zorlukları Aşıp Şifalanma ve Şifalandırma Hikayesi

-
Abone ol

Sadece yaşamlarıyla ve hikayeleriyle ilham ve güç veren kadınlar var. Gamze Özçelik de o dik duruşlu kadınlardan biri...

O artık bir "eski manken" tanımından çok daha fazlası!

90'ların magazin kültürünün içinde, karikatürleştirilmiş modellerin arasında tanıdığımız için; onun hikayesine, karakterine hiç bu açıdan bakmamıştık. Oysa geciktik bile bu harika kadını tam anlamıyla, hakkını vererek tanımak için!

Gamze Özçelik kişisel Instagram hesabından bugün böyle bir paylaşım yaptı.

Bir sobanın yanında otururken fotoğrafladığı yüzünün yanına "Köy hayatını seçti" yazarak magazincilerin haber diliyle dalga geçiyordu.

Bu ufak bir şaka olabilir; fakat Gamze Özçelik'in, basının bu üslubunu adeta mizah malzemesi gibi kullanabilecek hale gelmesinin uzun bir hikayesi var. Bu adeta kazanılmış bir zafer onun için.

Çünkü magazin basınının basmakalıp cümlelerinden, ezber üslubundan dolayı en çok incinen kadınlardan biriydi o...

90'ların sonunda manken olarak televizyon ekranlarından hayatlarımıza girdiğinde, Hollywood yıldızlarını aratmayacak surat hatlarıyla büyük ilgi çekmişti.

Tek bir neşter değmemiş yüzü nasıl da güzeldi! Boylu poslu, çok ama çok güzel suratlı, bir de sakin ve havalı bir kızdı işte. Güzel güzel mankenlik yapıyordu. Fakat o dönemlerde basın bu kızlara pek de iyi davranmıyordu açıkçası. Eh malum, o zamanlar sosyal medya da yoktu ki bu kadınlar arada magazin muhabirleri olmadan kendilerini ifade edebilsinler ya da yapılan haksızlıklara ses çıkarabilsinler...

Gamze Özçelik, aslında uzunca bir süreliğine etliye sütlüye pek bulaşmadan mesleğini yaptı. Başarılıydı da. Fakat başına gelen iğrenç olay üzerine ona destek olması gereken herkes, adeta sırtlanlar gibi saldırıya geçmişti.

90'larda çocuk olmuş herkes hatırlar. Gamze Özçelik'in başına gelen korkunç olayın nasıl da komik bir şaka gibi telefondan telefona gönderildiğini...

Gamze Özçelik bilinçsiz bir haldeyken tecavüze uğramış ve bu da video olarak kaydedilmişti. Bu dehşet verici olay, basının da iğrenç dili sayesinde halk arasında adeta koca bir şaka gibi görülmüş, kızcağızın tüm mahremi büyük bir iştahla paylaşılmış ve Gamze Özçelik fazlaca aşağılanmıştı. 

Tecavüzcüye dava açtığında dahi, davanın her detayı basınla paylaşılmış ve yargılanan kişi tecavüzcü değil; Gamze Özçelik'in ta kendisi haline gelmişti. Masumiyetini kanıtlamak zorunda bırakıldı. Ağladı, çok ağladı ve zor günler geçirdi Gamze Özçelik.

Psikolojik olarak nasıl güçlü bir kadınsa; tüm bunlara rağmen hayata küsüp gitmedi, kaçıp saklanmadı Özçelik.

Haklı olduğunu biliyordu çünkü.

Elbette tüm bu olaylardan sonra daha temkinli, magazin basınına mesafeliydi ama çalışmaktan, başı dik yürümekten asla vazgeçmedi. Herkesin çok kolay yenildiği "elalem ne der" endişesine, kendi gururuna sarılarak yenik düşmedi.

Çalışmaya devam etti; dizilerde ve filmlerde rol aldı. Evlendi, çocuk sahibi oldu.

Çok net söyleyebiliriz ki; o kendisine bu haksızlığı yapan, başına gelen korkunç olayı mizah malzemesine çeviren, ona sırtını dönen halka küsmedi. Bu yaşananların da karakterini değiştirmesine izin vermedi.

Uzunca bir süre sessizliğe bürünmüştü. Sonradan duyduk neler yaptığını...

Yardım derneği kurmuştu. Taaa dünyanın bir ucuna gidip, garipleri kendi elleriyle besliyor ve giydiriyordu.

Pek çok ünlünün yardım kampanyalarına destek verdiğini görüyoruz. Özçelik'in farkı neydi ki?

Öncelikle bu insani yardım işini kısa bir heves, pr tadında kullanıp geçmemiş; tamamen hayat tarzı haline getirmişti. 

Hem de kendi çıkarına kullanmadan!

Gamze Özçelik hala iyi paralar kazanabilir, güzel projelerde yer alabilir; özellikle de yardımlarıyla gündeme gelmişken...

Belki bir televizyon kanalında sabah programı bile kapabilirdi! Bu sektörde nasıl büyük paraların döndüğünü biliyorsunuz! Sürekli farklı ülkelerin fakir bölgelerinde kendi elleriyle çocukları beslemek zorunda değildi! 

Ama Gamze Özçelik, sadece Instagram hesabını insanları bağış yapmaya destek olarak kullandı ve onun dışında hiçbir gösteriye bulaşmadı.

Özçelik'in başına gelen olaylardan ve gördüğü tepkilerden sonra, tüm dünyadan nefret etmesi bile anlaşılabilir bir şey olurdu.

Ama nasıl güçlü bir ruhu varsa; o nefreti değil, sevgiyi seçti. Tüm dünyayı sevdi.

Başkalarına şifa vermenin, nasıl insanın kendisini de şifalandıran mucizevi bir şey olduğunu hepimize gösterdi.

Sil baştan yaşamanın mümkün olduğunu, bir insanın tüm dünyasının değişebileceğini...

En çok da insanların ne dediğine kulakları sıkıca kapamanın içsel huzur için en büyük anahtar olduğunu öğretti!

Gamze Özçelik, öyle kendisi oldu, öyle samimiydi ki; kimse onu eleştirecek haddi kendinde bulamadı açıkçası. Oysa Niran Ünsal vesaire gibi kapanıp açılan, başörtüsünü adeta bir poz gibi kullananlardan dolayı alışkındık bu tarz değişimlerin "tamamen duygusal" kısmına.

Amacı insanlara yardım etmekti fakat bu yolda kendisi de huzur buldu. Bir zamanlar yerin dibine sokulurken, şimdi ise hayran hayran izleniyor o...

Gerçek gücün, masumiyetin, temiz bir kalbin ne olduğunu hikayesiyle bize gösterdi.

Gamze Özçelik, artık sadece bir "eski manken" değil. Gamze Özçelik, sadece muhtaçlara yardım eden bir iyilik meleği de değil!

Gamze Özçelik artık aynı zamanda tüm hemcinslerine nasıl da dik durmaları, asla vazgeçmemeleri gerektiğini bizzat kanlı canlı örneğiyle gösteren bir güçlü, emekçi kadın figürü.

Geldiğin noktadaki duruşunla çok gurur duyuyoruz ve senden güç alıyoruz, Gamze Özçelik!

Yolun açık olsun!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kavinsky

Tam da onedio işi reklam barındıran gazlama galerileri. Özgür, güçlü ve negatif yorumlar karşısında aslan gibi duran birey safsatası. Herkes ona saldırıyor , eleştiriyor ama o her şeye karşı direniyor ve hiç sallamıyor. Olm bırakın bunları artık ya. İsmi geçen kişiyi tecavüzle bir arada gösteriyorsunuz, belki artık bununla birlikte anılmak istemiyor, unutulsun istiyor ? Sordunuz mu kadına bu galeriyi açacağız olayı tekrar gündem yapacağız diye ? Neyse yorum yapmayacağım dedikçe artık tutamıyorum kendimi sikindirik galeriler karşısında. Bir de tası tarağı toplayıp ananızın amına gitmek için 10 sebep diye açtığınız galerileri de artık açmayın. Millet akbilini , otobüs kartını nasıl dolduracağım derdinde. Onedio editörleri öyle bir tavırdalar ki sanki ülke gerçekliğinden kopmuş bir ütopyada hazırlıyorlar galerileri.

bseozyrt

OHA tesettüre girmesini bekledigim son insanlardan biriydi.. Şaşırdım cidden

yasmin-aygun

Reklam, reklam , reklam. Yardim , Sadaka gizli yapilir. Öyle Televizyonlarda oturup yaptiklari yardimi anlatan insanlara özellikle ünlülere asla inanmam. Hepsi reklam. Onlar alfiklari paranin yarisi hayira verseler dünyada fakir kalmaz. Kapali olsun acik olsun fark etmez. Bu reklamlari tüm ünlüler dünyasinda görüyoruz. Illa göstefmen mi lazim. Herkez gider o poslari ceker. Zamaninda modadan kalkmişti anlaşilan tekrar populer olmak istiyor. Ama hic bir ünlünün hayiri bana inandirici gelmiyor. Ve ayni zamanda köy hayati cokda iyi sayilmaz. Nede olsa köylüler şehirlere yerleştiğinden berri kadina şiddet, şiddet vs. her şey artti,ve psikologlar dahi bunlarin köylerde daha cok olduğunu slylemekte. Edebiyat yapmayalim boşuna. Resmen populizm

tolga-aydin12

yorumunuza aynen katılıyorum ve altına ben de imzamı atıyorum. net...

yasmin-aygun

Reklam, reklam , reklam. Yardim , Sadaka gizli yapilir. Öyle Televizyonlarda oturup yaptiklari yardimi anlatan insanlara özellikle ünlülere asla inanmam. Hepsi reklam. Onlar alfiklari paranin yarisi hayira verseler dünyada fakir kalmaz. Kapali olsun acik olsun fark etmez. Bu reklamlari tüm ünlüler dünyasinda görüyoruz. Illa göstefmen mi lazim. Herkez gider o poslari ceker. Zamaninda modadan kalkmişti anlaşilan tekrar populer olmak istiyor. Ama hic bir ünlünün hayiri bana inandirici gelmiyor. Ve ayni zamanda köy hayati cokda iyi sayilmaz. Nede olsa köylüler şehirlere yerleştiğinden berri kadina şiddet, şiddet vs. her şey artti,ve psikologlar dahi bunlarin köylerde daha cok olduğunu söylemekte. Edebiyat yapmayalim boşuna.

armagan-gunduz

''kapandı'' nedir arkadaş ya? işyeri mi bu? başını örttü, tesettüre girdi... bin tane karşılayacak sözcük varken ''kapandı'' nedir? boksör mü bu?

Gizli Kullanıcı

haybeye duyar kasmaya gerek oyk, sokağa çık 10 kişiden 8'i kapandı ibaresini kullanır.

armagan-gunduz

çok merak ediyorum sokağa çıkıp insanlara sorarak mı ulaştınız bu istatistiğe? kaldı ki öyle olsa bile 10 kişiden 8'i hata yapıyor olamaz mı yani? çoğunluk hata yapamaz diye bir kaide mi var? bir öğrenmişsiniz ''duyar kasma'' her türlü ayrımcılığa ve kötü ifadeye bahane edebiliyorsunuz artık ne güzel.

Gizli Kullanıcı

evet herkese sordum. Bu ne saçma soru ya? Sen yine de duyar kasma.

Görüş Bildir