Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Game of Thrones Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

 > 
5bPAYLAŞIM

Game of Thrones hakkında muhtemelen bilmediğiniz 20 şey...

Kaynak: http://www.gizmopod.com/gallery/6555/15-...

1. Peter Dinklage dizideki Tyrion karakteri için tek tercihti

Tyrion Lannister karakterini oynaması için sadece Peter Dinklage'a teklif götürüldü. Eğer Dinklage bu rolü reddetseydi bu karakteri kimin oynayacağı hakkında kimsenin en ufak bir fikri yoktu.

2. George R. R. Martin'in HBO'da gözü vardı

George R. R. Martin'in romanı en çok satanlar listesine girdiğinde, bir çok ismi duyulmuş şirket film haklarını satın almak için Martin ile irtibata geçti. Buna rağmen Martin bu kitabın bir film yerine diziye dönüştürülmesinin daha iyi olacağını düşünüyordu. Bu yüzden menajerine romanın haklarının HBO firmasına verilmesini söyledi.

3. Birçok Amerikalı, kızlarına "Khaleesi" ismini verdi

2012 yılında, dizideki Daenerys Targaryen karakterinden sonra Amerikalı 146 kız çocuğuna "Khaleesi" adı verildiği tespit edildi. Komik olan şey ise "Khaleesi" sadece bir ünvan, gerçek bir isim değil. (Aynı bizdeki "Sultan" ismi gibi")

4. Arya en popüler kız isimlerinden biri

2012 yılında "Arya" isminin ülkedeki en popüler isimlerden olduğu tespit edildi. En azından "Khaleesi" isminden kulağa daha hoş geldiği düşünülüyor.

5. Sophie Turner dizide sahibi olduğu köpeği gerçek hayatta da sahiplendi

Aktris Sophie Turner dizide Sansa'nın korkutucu köpeği olan "Lady"'den çok etkilenmiş ve onu sahiplenmeye karar vermiş. Turner'ın annesi, gerçek adı Zunni olan köpeğin oynadığı karakter dizide öldükten sonra dizi yapımcılarını ikna etmiş ve bundan sonra Turner'ın olmuş.

6. Game of Thrones bu dünyada gerçekleşti

Martin bir röportajında "Buz ve Ateşin Şarkısı"'nın bu dünyada gerçekleşmiş bir hikaye olduğunu belirtmiş, kitabın kulağa çok bilim kurgusal gelmesini istememiş ve bu yüzden paralel evren gibi kavramları kullanmaktan kaçınmıştır.

7. Bir iddia üzerine kitaba eklenen karakter

Bir arkadaşıyla futbol üzerine girdikleri iddiayı kaybedince, Game of Thrones'un yazarı George RR Martin kitaplarına bir karakter sokmak zorunda kalmıştır. Bu karakter "Sir Patrek of King's Mountain"'dir. Eğer dikkat ederseniz bu karakterin hanedanınız sembolü Amerikan Futbol takımı Dallas Cowboys'un amblemidir. Kitabın ilerleyen bölümlerinde bu karakter devler (Giants) tarafından öldürülmüştür.

8. Martin askeri strateji konusunda çok ısrarcı

Martin'in en sinir eden şeyi bir çok aksiyon kurgusu sadece askeri stratejiyi betimliyor, pek aksiyon sahnelerine odaklanma eğilimde değil. Bu sebepten ötürü HBO'nun aksiyona az, stratejiye çok odaklanmasından maliyetlerin düşmesi sebebiyle çok memnun.

9. Martin dizinin kitaplarını etkilemesine izin vermiyor

Martin bir kaç kere dizinin neredeyse yazdığı kitaplarını etkileyeceğini söylemiş. Bunlardan biri "Osha" karakteriyle alakalı. Aslında Martin "Osha"'nın gereksiz ve bertaraf edilebilir bir karakter olarak düşünmüş, fakat dizi bu karakterin daha kalıcı olmasını ve romandaki rolünün daha da arttırılmasını istemiş.

10. Maester Aemon'ın gözleri gerçek hayatta da görmüyor

Dizide Maester Aemon karakterini canlandıran Peter Vaughan'ın gözleri oynadığı roldeki gibi görmüyor. Bu rolün böyle biri tarafından doldurulması biraz düşündürücü, fakat Martin gerçekçiliği çok seviyor ve her şey mümkündür.

11. Martin yapımcılara kendi vizyonunu aşılıyor

Ona bir şey olabilecek olması ve en büyük eserini bitiremeyecek olması birçok kişiyi korkutuyor, bu sebepten ötürü Martin dizinin geleceği için seçilmiş bir grup yapımcıya kendi vizyonunu aşılamaya çalışıyor. Bu şekilde Game of Thrones, O olmasa bile devam edebilecek. Hiç "spoiler" arayışında olmayın, bu tamamen gizli şekilde yürütülüyor.

12. Alfie Allen ünlü bir kız kardeşe sahip

Theon Greyjoy'u canlandıran Alfie Allen, pop müzik şarkıcısı Lily Allen'ın erkek kardeşidir. Yetenek bütün aile bireylerine geçmiş olmalı.

13. Martin, "Wonder Man"'den esinlendi

Martin gençliğinde Mavel çizgi romanı olan "Wonder Man"'in ölümünden etkilenmiştir. Martin bir çok sefer, "yenilmez" görünümlü kahramanların trajik ölümlerinin son derece dokunaklı olduğunu belirtmiştir ve hepimiz Game of Thrones'ta herkesin sevdiği karakterleri öldürdüğünü biliyoruz.

14. Kahl Drogo, Denise Huxtable ile evli

Dizinin birinci sezonunda "Kahl Drogo"'yu canlandıran aktör Jason Momoa, "The Cosby Show" dizinde Denise Huxtable'ı canlandıran Lisa Bonet ile 2007 yılında evlendi ve 2 çocukları var.

15. Catlyn Stark, Harry Potter filmindeki Hermoine Granger'ın annesi

Dizinin hayranları dizide "Catelyn Stark"'ı canlandıran Michelle Fairley'i bilirler. Fakat bunlar içinden sadece Harry Potter hayranları olanlar onun Hermoine Granger'ın annesi olduğunu fark ederler. Fairley, Bayan Granger rolünü, "Harry Potter ve Ölüm Yadigârları" filmi için Heather Bleasdale'den devralmıştır.

16. Robb Stark'ın karısı Charlie Chaplin'in torunu

Dizide Robb Stark'ın karısını oynayan Oona Chaplin gerçekte Charlie Chaplin'in torunudur. Oona Chaplin - Wikipedia, the free encyclopedia

17. Joffrey Baratheon, Batman Başlıyor'da da oynamıştı

Kral Joffrey Baratheon yani Jack Gleeson, Batman filminde küçük bir çocuğu canlandırmıştı. Ve de Game of Thrones'un ilk bölümü yayınlandıktan sonra Gleeson, George R.R. Martin'den bir mektup almış, mektupta "Tebrikler, herkes senden nefret ediyor." yazıyormuş.

18. Game of Thrones oyuncuları dizinin kitabını okumadılar

Dizinin oyuncularının büyük bir çoğunluğu, oynadıkları karakterlerin başına gelecekleri bilirlerse davranışlarının değişebileceği düşüncesiyle kitabı okumuyorlar.

19. Khaalesi'nin yediği at kalbi büyük bir jelibondu

Daenerys Targaryen'ın yani namı değer Khaalesi'nin dizide Khol Drogo için yediği at kalbi yaklaşık 1.5 kg'dan oluşan bir jelibon yığınıydı ve tadı çamaşır suyu gibi olan sahte bir kan kullanılmıştı.

20. George W. Bush, Game of Thrones'ta oynadı

İlk sezonun 10. bölümünün bir kaç sahnesinde gösterilen kesilmiş kafaların biri eski Amerika başkanı George W. Bush'a aittir. Yalnız bu bir kasıt yada politik şeyler içermiyordu, dizi ekimi sadece ellerinin altında bulunun kafa maketlerini kullandılar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
uyuyantosbaga

Yapımcılar Alfie Allen'ın kız kardeşine , Theon Greyjoy'un kız kardeşi Yara Greyjoy'u oynaması için teklif götürmüşlerdir.Fakat dizideki ilk karşılaşma sahnesinde biraz içli dışlı olmaları gerektiği için Allen'lar teklifi red etmiştir. Mesela bu bilgi , 14-15 ve 17 den daha ilginç...

miray-aykoc

Ayrıca Lily Allen'ın Alfie isminde bir şarkısı da var:)

nilay-eren

"Herkes senden nefret ediyor." 😊

drhbal

Jeor Mormont karakterini canlandıran James Cosmo, Sons of Anarchy dizisinde IRA örgütünden katolik rahip Kellan Ashby karakterini canlandırmıştı.

tuna-arslan

çamaşır suyunun tadını nerden biliyorlar da kıyaslama yapıyorlar

Görüş Bildir