Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gamalı Haç Sembolünün Nazilerden Önce de Var Olduğunu Kanıtlayan 21 İlginç Fotoğraf

 > 
208PAYLAŞIM

Gamalı haç deseni tarih boyunca birbirinden farklı toplumlarda birbirinden farklı anlamlarda kullanıldı. Bakın Nazizm sembolü olana dek görenlerde olumsuz hisler uyandırmayan gamalı haç nerelerde karşımıza çıkıyor:

Kaynak: http://all-that-is-interesting.com/swast...

1. Tarihi mozaiklerde fazlasıyla kullanılan bir desen.

2. Güney Kore'de bir Budist tapınağı.

3. İndus Vadisi Uygarlığı'na ait tarihi mühürler.

4. Eski Yunan'dan bir çömlek.

5. Gamalı haçın bulunduğu en yaşlı eser olabilir. Mamut dişinden yapılmış ve 15.000 yıllık olduğu düşünülüyor.

6. Aslında daha da eski bir para kısmen gamalı haç desenini taşıyor.

7. 20. yüzyılda şans getirdiğine inanılan gamalı haç deseni pilotlar tarafından kullanılırdı.

8. Gamalı haç 1930'lardan önce birçok spor takımı tarafından da kullanılıyordu. Bunlardan biri de Kanada hokey takımı.

9. Hinduizm'de ise gamalı haç binlerce yıl boyunca barışın simgesiydi. Bugün hala öyle.

10. Tarihi bir Makedon miğferi.

11. Hindu törenlerinden Upanayana'da bulunan Hintli çocuk.

12. Vakti zamanında Finlandiya Ordusu'nun amblemi olan gamalı haç şimdi de Finlandiya Hava Kuvvetleri'nin simgesi olarak kullanılıyor.

13. Gamalı haç Etrüskler tarafından da kulanılmış.

14. 

15. Kuninda Krallığı'na ait demir para.

16. 

17. Danimarka birası Carlsberg'in de bir süre amblemi imiş gamalı haç. Kopenhag'daki bu filli kapıda gamalı haç sembolünü halen görmek mümkün.

18. İsrail'deki bir Bizans kilisesinin kalıntılarından.

19. 

20. 

21. 

brokensecrets.files.wordpress.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
inferrno666

ayrıca kökeni yinde hindulara dayanan "aryan" da denilir bu haça. barış, mutluluk falan bunları geçin sizce hitler bu hissiyatlamı seçti bu amblemi? tabii ki hayır!!! bu amblemi seçmesinin nedeni diğer anlamlarından biri olan "FETHEDİLEMEZ" dir. bu anlam da bakınca benimde çok hoşuma giden bir amblem ama dünyaya yaşattığı acıyı hatırlayınca kendimle alakalı hiç biryerde görmek istemiyorum.

Gizli Kullanıcı

oz tamgası da var onedio

kemal-gurcan-ertekin

SVASTİKA.....

Gizli Kullanıcı

Sıradan süs eşyası zannettiği bu bulgularda Oz tamgası vardı. Schliemann'ın Oz tamgasını bulduğu sıralarda Avrupa'da önce milliyetçilik sonra ise ırkçılık kavramları yükselen değer haline gelmiş ve "Saf Irk" kavramı tartışılmaya başlanmıştır. Schliemann, bulduğu kalıntıları paylaşmaya başlamış ve kendisini bu tartışmaların odak noktasında bulmuştur. Çünkü bu kalıntılardaki Oz tamgası, saf ırkı sembolize ettiği iddiası tüm Almanya ve Avrupa'da büyük bir etki yaratmıştır. Kendilerini tarihin başlangıcından beri bozulmamış bir ırk olarak gören Almanlar, Oz tamgasının bunun bir kanıtı olduğunu benimsediler. Tüm bu gelişmelerin sonucunda, 1920 yılında kurulan Nazi Partisi, Oz tamgasını sembol olarak seçmiştir.

Gizli Kullanıcı

Heinrich Schliemann adlı Alman arkeolog, İlyada'yı okuduktan sonra Truva'nın, Çanakkale Boğazı'nın güneyinde yer alan Hisarlık tepesinde aranması gerektiğine inanmıştı. Truva'nın izlerini yıllarca sürdükten sonra nihayet 1871 yılında kazılara başlar ve birkaç yıl zarfında Truva kentinin kalıntılarını ortaya çıkarmıştır.

Görüş Bildir