Galaksinin Koruyucuları Gerçek Olabilir: NASA İşe Gezegen Koruma Memuru Alacak!

 > -

NASA'da daha önce farkında bile olmadığımız bir pozisyona yeni bir çalışma arkadaşı aranıyor. Yıllık maaşının 6 basamaklı bir sayıya ulaşacağı yeni 'gezegen koruma memuru' hem Dünya'yı hem de Güneş sistemindeki diğer gezegenleri olası tehlikelere karşı koruyacak...

NASA, insanlığın bir sonraki kahramanını bulmak için bir iş ilanı oluşturdu!

Independent'in haberine göre tam zamanlı "Gezegen koruma memuru"nun görevi hem insanların uzayın geri kalanını kirletmesini önlemek hem de uzaylılardan gelebilecek maddelerin Dünya'ya bulaşmasını önlemek olacak.

Koruma memurunun yıllık maaşı ise 187.000 dolar olacak ve birçok çeştili şirket imkanından faydalanacak.

ABD'de çalışacak ve 3 yıllık bir sözleşmeye imza atacak olan pozisyona dair iş ilanı şöyle diyor;

"Gezegensel koruma, organik yapıtaşı maddenin insan ve robotik alan araştırmalarında biyolojik kontaminasyonunun önlenmesiyle ilgilidir."

"NASA, Dünya'ya ve biyosfere geri dönmeyi amaçlayan bütün keşiflerde, kasıtlı ya da kasıtsız olmak suretiyle, Dünya organizmalarını ve organik bileşenleri gezegenlere ya da diğer Güneş Sistemi organlarına taşıyabilecek tüm uzay uçuşu misyonlarına uygulanabilecek gezegensel koruma politikalarını sürdürmektedir."

2014 yılından bu yana NASA'nın tek gezegen koruma görevlisi olan Catharine Conley'ye göre, Avrupa Uzay Ajansı'nda buna benzer tam zamanlı bir rol daha var.

Catharine ajansın Güvenlik ve Görev Güvencesi birimine geçiş yapacak..

1967'de imzalanan uluslararası bir antlaşma uyarınca, herhangi bir uzay görevinin yabancı bir gezegeni yani uzaylıların ortamını kirletme ihtimalinin 10.000'de 1'den az olması gerekiyor.

Conley, "Bu orta seviye, ne çok ciddi bir düzey ne de çok gevşek" diye açıklıyor.

Bunun yanısıra yeni görevli, Dünya'yı Mars gibi eskiden su içerdiği tespit edilen ve üzerinde yaşam olmuş olabilecek gezegenlerin olası tehlikelerinden de koruyacak.

Yeni güvenlik memuru, muhtemelen yaklaşan Jüpiter ayı Europa misyonuna da katılacak.

Kongre tarafından onaylanan 2,7 milyar dolarlık Europa Clipper'ın görevi, yüzeyi haritalamak ve yaşanabilir olup olmadığını analiz etmek olacak.

Gezegen koruma görevlisi ayrıca diplomatik sorunlarla da başa çıkmak zorunda olacak.

Ama Nasa'ya göre en önemli kısmı da başvuru yapanların kesinlikle seyahat engeli olmaması gerekiyor!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriUzay
Görüş Bildir