Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Freelance Çalışanların Motivasyonlarını ve Konsantrasyonlarını Yükseltmeye Yarayacak 15 Tüyo

-

Evet evden çalışmak büyük bir nimet olmasına rağmen insanın çoğu zaman kendi kendini disipline edebilmesi ya da motive olabilmesi çok zor olabiliyor. Çünkü patronsuz hava sahası freelance çalışalar için bazı dezavantajlara neden olur. 

O halde hep birlikte freelance çalışanların motivasyonunu yükseltecek birkaç önemli noktaya biraz yakından bakalım...

Evet evet, evden çalışmak gibisi yok! O rahatlık, o telaşsızlık, stressizlik... İşte tam da bu nedenlerle motivasyonu çok kolay yok olur freelance çalışan birinin.

Rahatlık rehavete dönüşür, rehavet de demotivasyona neden olur. Oysa birkaç altın kuralı uyguladığınızda bunun çözümüne de erişmiş olursunuz.

Hatta lafı açılmışken sizi freelance çalışanlar hakkında anlatılan efsaneler konulu içeriğimize alabiliriz... 👇

Freelance Çalışanlar Hakkında Kulaktan Kulağa Dolaşan Masallar... - onedio.com
Freelance Çalışanlar Hakkında Kulaktan Kulağa Dolaşan Masallar... - onedio.com

1. Mesela mutlaka ama mutlaka erken uyanın, o yataktan çıkın ve çalışma zamanınız için hazırlanın.

Öyle yan geleyim yatayım, akşama doğru kalkarım, biraz telefonumla oynayayım, az da kitap okuyayım... Hayır, kalkın o yataktan! Akşam yeterince verimli ve yeteri kadar çalışamayacağınızı biliyorsunuz.

2. Pijamalarınızla çalışmanızda hiçbir sıkıntı yok, evdesiniz neticede! Ama uyandıktan sonra sizi kendinize getirecek günlük bakımlarınızı yapmayı ihmal etmeyin. Yani işe gidecekmişsiniz gibi hazırlanın...

Elinizi yüzünüzü yıkayın, duş alın, dişlerinizi fırçalayın, saçınızı şekillendirin... Biraz kendinize çekidüzen verin yani, kendinizi ne kadar iyi hissederseniz çalışma isteğiniz de o kadar yerine gelir. Kahvaltı yapmayı da ihmal etmeyin tabii!

Hazırsanız çalışmaya başlayabilirsiniz herhalde? 😁

3. Günlük veya haftalık yapılacak işlerinizi not alın. Post-itlerle, mantar panolarla her daim gözünüzün önünde olsun yapmanız gereken işler listeniz.

Böylece o notları görüp görüp yapmadığınız her iş için vicdan azabı çekebilirsiniz belki. 😔

4. Çalıştığınız ortamı temiz ve toplu tutmaya özen gösterin. Dağınıklık zihninizi de bulanıklaştırır ve konsantrasyonunuzu düşürür.

Temiz bir odada çalışmanın verdiği o huzuru bilen bilir tabii!

5. Hele ki çalışma masanız! Mümkün mertebe organize edilmiş bir çalışma masasında işe koyulun.

Çalışma esnasında tam motive olmuş harıl harıl çalışırken bir kalem bile bulamıyorsanız konsantrasyonunuzun nasıl dağılacağını bir düşünün. Ayrıca temiz ve tertipli bir masa çalışma aşkını getirmez mi?

Sonuçta böyle bir yerde çalışmayı istemezsiniz herhalde...

Düşman başına... 😲

6. Bunun için de çalışma masanızı çeşitli bitkilerle, esanslarla, mumlarla, sevdiğiniz herhangi bir şeyle dekor edebilirsiniz. Emin olun çalışmaya bahane çok!

İnsanın bakınca bile bir içi açılıyor yahu!

7. Sosyal medyadan uzak durun. Çalışma saatlerinize göre ayarladığınız molalar içinde telefonunuzu kullanmaya özen gösterin.

Evdesiniz, başınızda bik bik öten patronunuz yok diye o kadar da geniş davranmaya gerek yok değil mi? Kendinize biçtiğiniz molalarınızda gönlünüzce oynayın o telefonla.

8. "Öyle bir bölüm bir şey izleyeyim" toplarına hiç mi hiç girmeyin, çıkamayacağınızı çok iyi biliyorsunuz.

İş bitince izlerim gibisinden ödül misali bir hedef koyabilirsiniz mesela kendinize. Motivasyonunuzun birkaç kademe yükseleceğine emin olabilirsiniz. Hele ki sevdiğiniz dizinin yeni bölümüyse mesela...

9. Yatakta çalışmaya çalışmak en büyük hatadır bir freelance için. Hem kemiklerinize yazık hem de motivasyonu darmadağın eden bir şey bu!

Eklemleriniz ağrımaya başladığında motivasyonunuzun yerle bir olmadığını söylemeyin!

10. Tebdil-i mekânda ferahlık vardır derler malum, evde sıkıldıysanız biraz değişiklik yapıp yakınlarınızdaki bir kafede çalışmak da iyi bir seçenek olabilir.

Tabii bu kolayca dikkat dağınıklığı yaşamayan freelancelerimiz için. Yoksa kalabalıkta, seste çalışabilme gibi bir özelliğiniz yoksa bunu hiç denemeyin bile. Ama artık üçüncü nesil kahveciler sayesinde rahatça çalışabileceğimiz pek çok minnoş kafelerimiz var, deneyin bir deriz...

Çalışılabilecek kafe önerisi isteyen freelancelerimizi şu içeriğimize davet edebiliriz mesela... 👇

İstanbul'da Çok İyi İnternet Bağlantısıyla Huzurlu Biçimde Çalışabileceğiniz 17 Cafe - onedio.com
İstanbul'da Çok İyi İnternet Bağlantısıyla Huzurlu Biçimde Çalışabileceğiniz 17 Cafe - onedio.com

11. Evden çıkmak istemeyenler de evin farklı odalarını dolaşarak tebdil-i mekanın ferahlığından benzer şekilde yararlanabilir ayrıca. Varsa ve hava şartları da müsaitse evin en güzel çalışılacak yeri balkonunuz olabilir...

Balkon gibi güzel bir şey var mı yahu? Allah herkese balkonlu ev nasip etsin. 🙏

12. Belki bir iş yerinde çalışır gibi kendinize katı çalışma saatleri koymanız gerekmiyor ama disipline olabilmenin en büyük kuralı belli saatler içerisinde çalışıyor olmanız olacak.

9-5 çalışın demiyoruz, sonuçta evden çalışıyorsanız beyaz yakalı ya da memur hayatından hoşlanmadığınız içindir; ama yine de belli çalışma saatleriniz olsun, evde de olsa neticede çalışıyorsunuz.

13. İnternetin olduğu her yer sizin çalışma alanınız olabilir biliyorsunuz ki. O yüzden arada sırada kendinize küçük tatiller hediye edin, biraz doğaya karışın.

Bir iki günlüğüne de olsa bir yerlere kaçın, bilgisayarınız yanınızda olduğu sürece çalışabilirsiniz sonuçta, hem de daha verimli!

14. Ve elbette ki ne de olsa çalışırken etrafınızda sizi rahatsız edecek kimse olmadığı için...

15. Ve günlük trafik, toplu taşıma gibi kaygılarınız olmayacağı için bunu düşünüp keyfini çıkarın! Moral bozmak yok, motivasyonunuzu düşürmeyin!

Bir de çalışırken dik oturmayı unutmayın! 😬

Freelance çalışanların motivasyon için önerilerini yorumlarda görmeyi çok isteriz... 👇👇👇

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
red-factor

Freelance için iki tane motivasyon kaynağı vardır; Para ve çalıştığın kişi. Parayı adam akıllı zamanında vereceklerse sıkıntı yok. Çalıştığın kişi konudan bir halt anlamayarak; "Ya şunu şuraya al. Olmadı şuraya koy. Orada güzel durdu. Ama bu sefer de bizim hanım beğenmedi. Kayınço da rengini değiştirsin dedi." vb. şeylerle size gelmezse sıkıntı yoktur. Freelance çalışan kişi her türlü motive olur zaten.

Başlıklar

AltınKitapçalışma saatlerimemurminnoş
Görüş Bildir