Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fotoğraflarla Doğal Yaşamın Mucizeleri

30PAYLAŞIM

Londra'daki Doğa Tarihi Müzesi (The Natural History Museum), dünyanın en iyi 10 doğa fotoğrafçısının 30 yılı aşkın bir süredir çektiği en güzel kareleri sergiliyor. Sergideki fotoğraflardan biri de Çad'daki Zakuma Ulusal Parkı'nda görülen bu Nil Nehri timsahı. Fotoğraf Michael 'Nick' Nichols'a ait.

Amerikalı fotoğrafçı Jim Brandenburg bu fotoğrafı 1988'de çekmiş. 'Doğa Fotoğrafçılığının Ustaları' adlı derginin editörü Roz Kidman Cox, "Fotoğrafçıların sahip olduğu tek şey bu, ışığı nasıl kullanacakları bilgisi" diyor.

Editör Kidman Cox bu karenin sahibi David Doubilet için "su altı fotoğrafçılığında yarı yarıya konseptini yarattı" diyor. Cox'un bu kare için yaptığı yorum şöyle: "Burada hem atmosfer hem de bir tavır var. Bazıları bu köpekbalıklarının kötü niyetli yaklaştığını düşünebilir ama teknenin yanlarından sarkan bacaklardan çok fotoğrafçının flaşına ilgi gösteriyor gibiler."

Thomas Mangelsen'in çektiği bu geyik fotoğrafı için Cox, "Geniş açılı Panorama tarzı bu tip fotoğraflar manzaralar için iyi görünüyor. Ama fotoğrafta bir hayvan varsa, uzun süre bakınca fotoğraf da bulanıklaşıyor" diyor.

"Bu fotoğraf Frans Lanting'in tarzını gösteriyor" diyen Cox'in yorumu şöyle: "Bir bakıma, onun için biz hayvanların göz hizasına getiren fotoğrafçı denilebilir."

Norveçli Pal Hermansen'ın çektiği bu fotoğraf iki farklı karenin birleşmesinden oluşuyor. Cox bu kareyi şu sözlerle anlatıyor: "Fotoğrafçı bu olağanüstü manzarayı ve kutup ayısının öldürdüğü fok balığından dökülen kanın da olağanüstü kırmızıyı bir araya getiriyor."

Buz kütlesinden hızla çıkmaya çalışan bu imparator pengueni, kutupların deneyimli fotoğrafçısı Paul Nicklen çekmiş. Cox, "Penguenin bu kadar hızlı hareket etmesinin sebebi, buzulun kıyısında bir leopar fokunun pusuda bekliyor olma ihtimali" diyor.

Christian Ziegler bir ışık uzmanı ve bu harika anı kokuları takip ederek yakalamış. Avusturalya'da çekilen bu karede eşek arıları örümcek orkidesi olarak bilinen bu çiçeğe 'kur yaparken' görülüyor.

Anup Shah, Kenya'da Masai Mara Ulusal Parkı'ndaki bu antilopların fotoğrafını 2011 yılında çekmiş. Kidman Cox, "Bu tip fotoğrafları çekmek kolay değildir... Tutkulu ve heyecanlılar. Çok farklı yollardan tanıtılan doğal hayatı böyle görmek ömür boyu unutulmayacak bir deneyim" diyor.

İzlanda'daki Myvatn Gölü'nde görülen bu ötücü kuğuların fotoğrafını Vincent Munier çekmiş. Fotoğrafların toplantıdığı 'Doğa Fotoğrafları Ustaları' adlı dergi Londra'daki Doğa Tarihi Müzesi tarafından yayıma hazırlandı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir