Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fotoğrafıyla Sosyal Medyayı Sallayan 'O' Diktatör Hakkında 13 Bilgi

 > 
5bPAYLAŞIM

Günlerdir ortalıkta fotoğrafları dolaşan bu diktatör kimmiş, isterseniz hep birlikte bakalım...

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Alfredo_St...

1. Sosyal medyada son günlerde sıkça karşılaştığımız bu fotoğraf, Paraguaylı Alfredo Stroessner Matiauda'ya ait.

2. Kendisi, Latin Amerika'da 20. yüzyılın en uzun süren diktatörlüğünü kuran eli kanlı bir lider.

3. Stroessner, aslen bir Alman göçmenin oğludur. Fakat İspanyol kökenli zengin bir Paraguaylı ailede büyür.

4. 1929 yılında Paraguay ordusuna katılır. 1931 yılında ise teğmen olur. O günden sonra ordudaki yükselişi devam eder.

5. 1948 yılına gelindiğinde Stroessner, Güney Amerika'daki en genç generaldir.

6. 1951'de silahlı kuvvetlerin komutanı olur. Tarihler 4 Mayıs 1954'ü gösterdiğinde ise Başkan Federico Chavez'i devirir .

7. Ardından da yalnızca kendisinin aday olduğu bir seçimle devlet başkanlığına gelir.

8. Stroessner hemen akabinde meclisi ve mahkemeleri yandaşlarıyla doldurur.

9. Daha sonra, art arda başkan seçilmesini meşrulaştırmak için 1967 ve 1977'de anayasa iki kez değiştirir. Bu arada Stroessner tam altı kez başkan seçilmiştir.

10. Bu arada Stroessner, tıpkı her diktatör gibi, kurduğu baskı rejimine karşı çıkanlara ağır baskılar uygular. 80'lere gelindiğinde tepkiler her geçen gün daha da büyümektedir.

11. Nihayetinde Stroessner, Şubat 1989'da bir askeri darbeyle yönetimden uzaklaştırılır.

12. Yönetimden uzaklaştırıldıktan sonra Brezilya'ya kaçan Stroessner, sonraki 17 yılını sürgünde yaşar.

13. Stroessner, 16 Ağustos 2006 tarihinde Brezilya'da ölür. Bıraktığı miras ise, kendisini nefretle anan milyonlarca insandır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

35 yıl. Bizimki o kadar sürmesin.

nebusimdi

Biz niye hep kaybediyoruz da hiç bir özelliği olmayan müteahhit kafalı bir tüccar sürekli kazanıyor sorusunun cevabını aramak ve acaba ne hata yapıyoruz özsorgusunu yapmak yerine kazanan tüccarı ota boka (bir süredir de diktatöre) benzetmeye devam edenler, sittin sene iktidar olamayacaklar ve niye iktidar olamadıklarını da asla anlayamayacaklar. Halkçı geçinmesine ve halkçılık edebiyatını iyi yapmasına rağmen halkı hiç tanımayanlar, hatta halka ve onun dinine, kültürüne düşman olanlar, halkı iyi tanıyıp hassasiyetlerini iyi kullananlara her zaman yenilmeye mahkumlar maalesef. Bu da bu memleketin ironisi olsa gerek.

goruncekadam

Halkı iyi tanıyor bu adamlar.O yüzden meydanlarda ölmüş çocukları yuhalatıp oy alıyorlar, o yüzden meydanlarda Kuran-ı Kerim sallayıp oy alıyorlar .Bu adamlar kadar bu" %60'ı mal olan " halkı kimse iyi tanıyamaz.Siyaset yalan , dolan , üç kağıtçıların olduğu yerdir.Ve bu adam olamayan kişiler bu siyaseti halkı ile beraber iyi beceriyorlar.Bu adamlara hangi yönde bakıyon bilmiyorum ama herke senin tarafından bakacak diye birşey yok.Git sor bunları sevmeyen adamı bul "Niye sevmiyorsun " de.Soruyu bana sorarsan söylerim memnuniyetle. Bak ak-itler gibi saygısızlık değil , anlayışla yaklaşıyorum anlamak ,anlaşılmak istiyorsan atar değil konuşursun.

nebusimdi

Benim yazdıklarımı ve cevabını tekrar oku. Kemal de Recep de benim babamın oğlu değil. Sanırım senin de değil. Hiç biri de umurumda değil, sevmem de. Oturup şunu sevmem bunu sevmem listesi yazacak halim yok sana. Genel olarak siyasetçileri sevmem. Siyasetçilerin memleketin menfaatlerini düşündüklerine inanmam. Sen istediğin tarafı tutabilir, gider oy verebilir, meydanlarına gidip slogan neyim atabilirsin, senin bileceğin iştir. Bana göre bunlar halkı uyutmak için kullanılan enstrümanlardır. Sen farklı bakabilirsin, senin görüşündür. Recep'in düşmanı Kemal veya Zekeriya, artık her kimse, gidip de onun peşine takılmam. Ankara'ya gidip de küpünü doldurmayan yoktur. Ben de burada oturup bu ...ların goygoyculuğunu yapacak kadar aklımı peynir ekmekle yemedim. Bilmem anlatabildim mi?

nebusimdi

Biri meydanlarda Kur'an sallayıp oy alıyor, diğeri de başka bir şey yapıp oy alıyor. Ama neticede ay başını nasıl denkleştireceğini düşünüyor mu bu elemanlar? Düşünmüyorlar. Akbil parasını, kontür parasını, faturalarını dert ediyorlar mı? Etmiyorlar. Ama oy verenler dert ediyor. Memlekette seçimler milli piyango çekilişi gibi yapılır. Aramızdan biri köşeyi döner. "Kurtulur". Bu gözle seçime gidilir. Bizim adamımız seçilirse bizi de "görür" mantığıyla oy verilir. Böyle bir seçime girenler kendilerini mi düşünür, halkı mı? Dediğim gibi, sen yine de birinin peşine düşüp onu savunabilirsin. Tamamen zevk meselesidir ki, beni ilgilendirmez.

goruncekadam

Ben de zaten neden iktidar böyle kimselerden çıkıyor ; bunu da bu toplumun biraz analizini yaparak anlatmaya çalıştım.Sana taraftar muamelesi yapmadım, yanlış anlaşıldıysam kusura bakma.Ama şu "halka ve onun dinine, kültürüne düşman olanlar, halkı iyi tanıyıp hassasiyetlerini iyi kullananlara her zaman yenilmeye mahkumlar maalesef" lafına katılamayacam.Doğru demişsin ama ütopik.Gerçek dünya ile alakası çook kopuk.İktidar olmayı da yanlış yere bağlamışsın.Bana göre böyle .Art niyetli yazmadım hiçbir cümlemi.

nebusimdi

Bu da bir görüştür, olabilir tabii de, daha önce yazdıklarınla çelişkidesin. Her neyse, meseleyi bu kadar uzatmaya gerek yok. Netice olarak siyaseti ve siyasetçileri sevmiyorum. Faydasından çok fazla zararı var memlekete.

nemesis-zender-one

Bu tayyip değil mi la?

emrekarayel

#4 Bülent Arınç mı lan o?

onela

şu tayyip degil mi o ya kesin ona özeniyodur biliyon mu:)

Görüş Bildir