Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fotoğraf Çekmek Yerine Sanatı Yeniden Yorumlamaya Teşvik Eden Müze: Rijksmuseum

 > -
Abone ol

Fotoğraf çekmek hatırlamak istediğimiz anları ölümsüzleştirmek için mükemmel bir yöntem olsa da, müzeler fotoğraf çekemediğimiz nadir yerlerden. Aslında bu bir bakıma iyi çünkü hayatın çoğu anında fotoğraf çekerek çoğu deneyimi tam anlamıyla yaşayamıyoruz. 

Amsterdam'daki ünlü müze Rijksmuseum ise bu duruma oldukça farklı yaklaşıyor ve ziyaretçilerini fotoğraf çekmek yerine gördüklerini çizmeye teşvik ediyor. Böylece sanat eserleri bir fotoğraf karesinde değil ziyaretçilerin zihninde ve hatta kağıtlarında ölümsüzleşiyor.

Müzenin internet sitesinde ise durum şöyle açıklanmış:

Cep telefonlarının ve diğer tüm kitle iletişim araçlarının hakim olduğu bugünün dünyasında yapılan bir müze ziyareti genelde fazlasıyla pasif ve yüzeysel bir aktivite haline geliyor. Ziyaretçilerin dikkati hemen dağılıyor, gördüklerinin güzelliğini ve büyüsünü tam anlamıyla göremiyorlar. Rijksmuseum bu yüzden ziyaretçilerini sanat ve tarihin güzelliğini çizerek keşfetmeye teşvik ediyor.

Şaheserleri resmetmek kulağa oldukça zor geliyor ama en azından Rijksmuseum ziyaretçilerine kağıt ve çizim için gerekli her şeyi sağlıyor.

Kaynak: http://elitedaily.com/envision/museum-en...

Rijksmuseum'da fotoğraf çekmediğiniz için kendinizi kötü hissetmenize gerek kalmıyor.

Çünkü gördüklerinizi resmedebiliyorsunuz!

Rijksmuseum çizim için gereken her şeyi sağlıyor.

Gördükleriniz hem zihninizde hem de kağıdınızda ölümsüzleşiyor.

Hiçbir şeye şöyle bir bakıp geçmenize gerek yok.

Müzedeki favorilerinize daha yakından bakıp, onları yeniden yorumlamanız mümkün.

Yolunuz Amsterdam'a düşer de fotoğraf çekmekten daha farklı bir aktiviteye vakit ayırmak isterseniz...

Rijksmuseum sizi bekliyor!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir