Görüş Bildir
Haberler
Fitre Nedir, Kimlere Verilir? 2021 Fitre Bedeli Ne Kadar, Kaç TL?

Fitre Nedir, Kimlere Verilir? 2021 Fitre Bedeli Ne Kadar, Kaç TL?

Bugün Ramazan Ayı’nın son günü. Vatandaşlar bugün son kez oruç tutuyor ve yarın bayram sabahına uyanacak. Ramazan Ayı’nda verilen fıtır sadakası ise gündemde. Halk arasında fitre diye bilenen fıtır sadakası, Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak, Müslümanların belirli kişilere vermesi vacip olan sadakadır. Peki, fitre kimlere verilir? Diyanet’in açıkladığı 2021 fitre bedeli ne kadar, kaç TL? İşte detaylar…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Fitre Kimlere Verilir?

Fitre Kimlere Verilir?

Fıtır sadakası, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul Müslümanlara verilir. Fıtır sadakası ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esastır. Zekât için de aynı kural geçerlidir. Bu sebeple bir kimse zekâtını, fıtır sadakasını ve fidyesini kendi usûl ve fürûuna veremez. (Usûl, bir kimsenin anası, babası, dede ve nineleri; fürûu ise; çocukları, torunları ve onların çocuklarıdır.) Ayrıca eşler de birbirlerine zekât, fitre ve fidye veremez.

Ana, baba, büyük ana ve büyük babalara,

Oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklara,

Eşine,

Zengine yani aslî ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olan kişiye,

Diyanet’in Açıkladığı 2021 Fitre Bedeli Ne Kadar, Kaç TL?

Diyanet’in Açıkladığı 2021 Fitre Bedeli Ne Kadar, Kaç TL?

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından karar sonrasında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Din İşleri Yüksek Kurulumuzca, 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için Fitre miktarı 28 TL olarak belirlenmiştir.

Fitre miktarının belirlenmesinde, İslam dininin temel kaynaklarında zikredilen deliller ve günümüz şartlarında bir kişinin günlük gıda ihtiyacının ortalaması esas alınmıştır.

Belirtilen meblağ, nakdî olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden aynî olarak da verilebilir.

Belirlenen bu miktar aynı zamanda, günlük fidye miktarıdır.

Bununla birlikte her bir mükellef (fitre veren kişi) bir günlük kendi gıda harcamasına denk düşecek meblağı ya da daha fazlasını fitre/fidye olarak da verebilir.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
2
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın