Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Filozof Bertrand Russell'dan İyi Bir Yaşamın Anahtarı Niteliğinde 10 Altın Kural

287PAYLAŞIM

20. yüzyılın en önemli düşünce insanlarından biri olarak görülen İngiliz fizikçi, matematikçi, tarihçi ve yazar Bertrand Russell'ın, sağlıklı ve iyi bir yaşamın temel kuralları mahiyetinde 10 tavsiyesi var.

1. Hiçbir şeyden kesin biçimde emin olma.

2. Hatalarını ve suçlarını saklayarak ilerlemeye çalışma. Bu sırlar er ya da geç ortaya çıkar.

3. Başarılı olacağın fikrinden kendini uzaklaştırma.

4. Biriyle ters düşerken, bu kişi eşin ya da çocuğun olsa bile argüman üzerinden tartışmayı sürdür, otoriteni kullanma. Otoriteyle kazanılan tartışmalar hakiki değildir ve aldatıcıdır.

5. Otoritelere şüpheyle yaklaş. Zira her otoritenin aksi yönünde düşünen bir otorite mevcuttur.

6. Güç kullanarak sakıncalı gördüğün fikirleri alt edersen, o fikirler de er ya da geç seni alt eder.

7. Sıradışı fikirlere sahip olmaktan çekinme. Bugün kabul gören tüm fikirler ve kurallar bir zamanlar sıradışıydı.

8. Pasif uzlaşmadansa, akıllı muhalefete yakın ol. Çünkü akla yeterli önemi verirsen daha sağlam uzlaşmalara sebep olursun.

9. Hakikat saçma gözükse bile ondan yana ol. Bu yine de hakikati görmezden gelmekten daha saçma değildir.

10. Hayal dünyasında yaşayıp mutlu olanların mutluluğununu kıskanma. Yalnızca bir ahmak bunun gerçek bir mutluluk olduğuna inanır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehardx

Söyledikleri mantıklı ama bu dediklerini yaparken yeterince üzerinde düşünülmezse büyük kitlelerde sadece kaosa sebep olur. Emin olmamak güzel, karar vermek aklın tutulmasıdır tabii ama insan tabiati itibari ile mutlaka kararlı, stabil hali arayacaktır. O olmasa bile kim gerçekten tutarsız, fikirlerini değiştiren birine güvenebilir?

enk-capital

#10 un özeti: Hayalle yaşayan, sıçarken ölür.

ayvanadam

Yüzü görenler şöyle gelsin!

mrycgr

Anlatımdaki sadelik, en karmaşık kavramlar anlatılırken bile korunabiliyormuş dedirtiyor. Hayatı boyunca doğrunun eğrisini çok güzel bir yolla göstermiştir. Tüm dünya hükümetlerine "Aykırı" gelebilecek şu öneriyi yapmıştır.(ki "aykırı" filan değil, bana göre tamamen doğrudur)"Okullarda çocuklara okutulan tarih kitaplarının o ülkenin tarihçileri tarafından değil, başka bir ülkenin(hatta düşman ülkenin)tarihçileri tarafından yazılmışlardan okutulması"İlk başta ağrı yapabilir ama"Tarih"işte o zaman yıllar süren ve hep"Bizim"kazandığımız kanlı bir savaş(masal)olmaktan çıkar.İşte o zaman bize karşı pencereden bakan komşunun"Öcü"olmadığını onun da bizim gibi aşamalardan geçip tam da devletinin istediği gibi bir koyun (devlet diliyle "vatandaş") olduğunu ve tarihte kazanan büyük hükümdarın"Savaşlarda galip gelen değil"aksine halkına"En uzun barışı" yaşatan küçük insanlardan olduğunu öğrenirdik. Ve lakin mürekkeple değil kanla yazılıyor tarih dünyanın bütün devletlerinde.

profesyonel-kedi

Hayaller aldatıcıdır evet ama bazen de tek sığınak noktasıdır. Oradaki anahtar kelime "gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz hayaller" olmalıdır. Yani, kuru kuru hayal etmeyin diyor.

soulmajor

valla ben ediyorum, maksat karin doysun

Görüş Bildir