Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Film Karesi Gibi! İşte Mustafa Kemal Atatürk ile Bir Başka Güzel Olan Cumhuriyet Baloları

1PAYLAŞIM

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyeti ilan ettikten sonra modernleşme kapsamında bir dizi yenilik getirdi. Bunlardan bir tanesi de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için düzenlenen cumhuriyet balolarıydı.

İlk balo, sadece Müslüman erkek ve kadınların katılımıyla 29 Ekim 1925’te, Şengül Hamamı’nın yanındaki Türk Ocağı’nda düzenlendi.

Hemen ardından, 29 Ekim 1925 günü Gazi Orman Çiftliği’nde yeni bir balo daha tertip edildi. Bu baloda kadınlar Mustafa Kemal Atatürk’le dans edebilmek için sıraya girmişlerdi.

Mustafa Kemal Atatürk’le dans etme yarışı bundan sonraki tüm balolarda bir gelenek haline geldi.

1926 yılındaki balo sonrası Osmanlıca yayınlanan Resimli Perşembe dergisi şu başlığı atmıştı: “Bu sene Cumhuriyet Bayramı ilk defa medeni bir şekilde kutlanmıştır.”

Birbirinden şık kadın ve erkeklerin katıldığı balolardan önce gazeteler vals, tango, çarliston, rumba, samba gibi dansların nasıl yapılacağını çizimlerle anlatıyordu. Öyle ki, dans kursları açılmış, moda tüm Türkiye’ye yayılmıştı.

Kadının toplumsal alandan dışlandığı bir ortamda bu balolar birer devrimdi.

Yıllar içinde geleneksel olarak Ankara Palas’ta düzenlenmeye başlanan balolarda caz orkestraları sahne alıyordu. ‘Çok Yaşa Gazi Paşa Barı’nda kokteyller sunuluyordu.

Balolar o kadar yayıldı ki, Cumhuriyet Halk Partisi, Çocuk Esirgeme Kurumu, Kızılay, Türk Hava Kurumu ve gazeteler de düzenlemeye başladı.

Mustafa Kemal Atatürk'ün 29 Ekim 1923'te Ankara'da yaktığı cumhuriyet ateşi ve beraberinde getirdiği modernleşme hareketi dünya tarihine geçti. Hiçbir zaman unutulmayacak...

Gençler Atatürk'ün mirasına her zaman sahip çıkacaklar!

Ve Dünya 4 Dakikalığına Güzelleşti: İzmir Atatürk Lisesi Cumhuriyet Balosu Dans Gösterisi - onedio.com
Ve Dünya 4 Dakikalığına Güzelleşti: İzmir Atatürk Lisesi Cumhuriyet Balosu Dans Gösterisi - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jacko

Z haber : cumhuriyet balolarında skandal! Sosyal mesafe ve maske kuralları hiçe sayılıyor. Virüsün o dönemden bu zamana ulaştığına dair belgeler az sonra...

alpaslan16

Doğru film karesi gibi ama kadrajı indirdiğinde arkada halk açlıktan kıvranıyor,yiyecek ekmek bulamıyor,çocuklar gıda yetersizliğinden ölüyor ama bu önemli değil tabi,önemli olan açlıktan kırılan milletin rızkı ile zil zurna sarhoş olana kadar içip karıyla kızla dans edip eğlenmek yoksa halk açlıktan gebersin kimin umrunda kamal atatürk'ün bahsettiği muasır medeniyet seviyesi böyle birşey olsa gerek

jacko

Hahaha.. Gerçekten ne içiyorsan söyle.. Çok ihtiyacım var bu kafaya ulaşmak istiyorum 😂😂😂

gzm-ynklr

Muhteşem.

jord

nerden nereye.. bize birakilanin icine edip daha kotusunu cocuklara emanet etmek.. nerden baksan ahmaklik..

Görüş Bildir